zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Letní angína – co ji může spustit, jak ji poznat a jak se jí vyvarovat?

Veronika Tůmová
22.06.2022

Že se nám angína nemusí vyhnout ani v parném létě, to už je dobře známá věc. Víme i proč – v létě si hojně dopřáváme zmrzlinu, často až příliš studené nápoje, úlevu ve formě klimatizace a podobně. To všechno sice k letním dnům patří, ale zároveň může být spouštěčem něčeho tak nepříjemného, jako je právě angína.

Vlivem proměnlivého počasí a častých výkyvů teplot, nebo i setrváváním v mokrých plavkách, si můžeme zadělat přinejmenším na nachlazení. To však na rozdíl od angíny můžeme zvládnout sami, bez lékařské pomoci. U angíny je to jinak.

Každá bolest v krku ještě nemusí být angína

Postihla vás nesnesitelná bolest v krku, i když jsou venku letní vedra? Bolest sotva přemáháte a těžko se vám polyká? Máte podezření na angínu, i když se vám to v létě zdá nepravděpodobné? O angínu opravdu nemusí jít vždycky, a tak ani není vždycky potřeba nechat si předepisovat antibiotika. Pokud se ukáže, že jde o infekci horních cest dýchacích, která je většinou virového původu, základem úspěšné léčby budou kloktadla a léky ulevující od bolesti, dostatek tekutin, obklady, klid na lůžku a samozřejmě větší přísun vitamínů.

Jak poznat angínu?

Angína je akutní zánět krčních mandlí, typickým projevem je náhlá a silná bolest v krku, horečka, zimnice, únava a malátnost. Původ angíny je obvykle bakteriální, léčba tak spočívá v nasazení antibiotik. Pro rozvinutou bakteriální angínu je kromě horečky typické zarudlé hrdlo a bílé nebo nažloutlé povlaky na mandlích. Je provázena únavou, horečkou a bolestí v krku. Typickou angínu můžeme dobře odhalit pouhým pohledem do krku pomocí zrcadla a například lžíce ke stlačení jazyka. Zarudlé hrdlo a zmíněný povlak na mandlích je jasným příznakem rozvinuté angíny, kdy léky běžné pro obyčejné nachlazení už nepomohou.

Klimatizace, led a zmrzlina – nejčastější rizikové faktory

Letní angína není nijak vzácný jev, neopatrnost ohledně studených nápojů, zmrzliny, ale především klimatizace je v létě velmi častá. Bez klimatizace v autě si už mnozí z nás neumí představit cestování, v kanceláři bychom bez ní zase sotva vydrželi horký letní den uprostřed města, na druhou stranu však tahle vymoženost znatelně vysušuje vzduch v místnosti, a dále vysušuje a dráždí sliznice dýchacích cest. Přes znečištěné filtry klimatizací se do vzduchu, který dýcháme, mohou snadno dostat bakterie, infekce a plísně. Rychlý přechod z klimatizovaného prostředí do přímého žáru slunce a třicetistupňového vedra je pak obzvláště nebezpečný. Měli bychom proto používat klimatizaci s mírou a vyhýbat se průvanu, stejně tak nápoje pít spíš vlažnější (vhodné jsou zejména bylinné nebo zelené čaje) a se zmrzlinou to nepřehánět.

Prevence (nejen) letní angíny

Nejlepší prevencí je vždy zdravý životní styl, fyzická aktivita, otužování, snížení míry stresu či důsledná a pravidelná ústní hygiena. Doporučuje se také aktivně pečovat o zdraví úst, hrtanu a dýchacích cest například užíváním bylinných extraktů nebo jejich kloktáním, známé jsou například účinky šalvěje lékařské nebo heřmánku, měsíčku zahradního, řepíku lékařského a podobně.

Zdroje: www.bylinky.vitalion.cz, www.klubzdravi.cz, www.ordinace.cz

Autor: Veronika Tůmová

Trápí vás pomerančová kůže? Zbavte se celulitidy pomocí té správné péče
Opalování – jde to i zdravě, nebo se mu máme vyhýbat?

Další články