zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Léto je období vaginálních mykóz a kvasinkových infekcí. Jak jim předejít?

Veronika Tůmová
25.07.2017

Kvasinkové onemocnění nám může znepříjemnit dovolenou i celé léto. Jeho příčinou bývá koupání se v bazénech a na koupalištích, kde dochází k narušení přirozeného vaginálního pH. Ke vzniku onemocnění pak přispívá i nadměrná konzumace sladkostí a stres.

Vaginální mykóza se projevuje bílým svědivým výtokem, který zapříčiní nepříjemné až bolestivé pocity při močení a při pohlavním styku.

Letní prevence vzniku vaginálních onemocnění

  • Posílení imunity formou zdravé životosprávy, pestré stravy a dostatek vitamínů z přírodních zdrojů.
  • Volnější, pohodlné oblečení zejména v horkých letních dnech, kvalitní spodní prádlo z bavlny a dobře prodyšných, savých materiálů, např. z bambusového vlákna.
  • Pravidelné močení, nezadržování moči, močení po pohlavním styku.
  • Pečlivá intimní hygiena, především v době menstruace a po pohlavním styku.
  • Neparfémované mycí a kosmetické přípravky pro intimní hygienu.
  • Ke stabilizaci poševní mikroflóry můžeme využít poševní výplachy benzydaminem hydrochloridem či jinou podobně účinnou látkou, která pomůže snížit pravděpodobnost vzniku kvasinkového zánětu právě v tomto rizikovém období.

Léčba kvasinkových onemocnění a mykóz

Tyto vaginální potíže nemusí znamenat závažný problém, pokud se s jejich léčbou začne včas. S vhodnou léčbou vám pomůže váš gynekolog, který posoudí váš konkrétní problém a doporučí postup léčby, včetně nasazení účinných mastí, gelů nebo vaginálních čípků. Zanedbaná kvasinková onemocnění mohou zanechat trvalé následky, např. chronické onemocnění močových cest nebo bolestivý pohlavní styk.

Sladkosti a přehnaná intimní hygiena

Jak zmíněno výše, k prevenci vzniku vaginálních onemocnění může přispět také omezení sladkostí a příliš horlivé dodržování hygieny. Nadměrné používání různých hygienických prostředků, jako jsou parfémovaná intimní mýdla či deodoranty, nám může spíš uškodit. Je vhodné dát přednost přírodním produktům, mezi které patří např. grepový či rakytníkový olej, vhodné jsou také sedací koupele z rostlin s protizánětlivým a protiplísňovým účinkem.

Zdroj: ulekare.cz, prozeny.blesk.cz, zena.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Fidget Spinner - hit letošního roku
Co je to hyperaktivní močový měchýř?

Další články