Narkóza a co o ní možná nevíte

Narkóza (celková anestezie) stále ještě v mnoha lidech probouzí nepříjemné pocity, strach a nervozitu. Jsou s celkovou anestezií spojena nějaká rizika? Jak se na ni připravit? Může se stát, že se člověk z narkózy neprobudí? Nebo že se probudí dříve než by měl, třeba uprostřed operace? Na tyto otázky vám odpovíme v dnešním článku.

Při celkové anestezii jsme přivedeni do řízeného bezvědomí pomocí anestetik. Uspávací látka je vpravena do žíly a poté, pomocí kyslíkové masky, inhalujeme směs čistého kyslíku a anestetik. Reakce bývá téměř okamžitá, většina lidí usíná do deseti vteřin.

Kdo je anesteziolog?

Anesteziolog může být mylně považován za nejméně důležitého člena operačního týmu, někoho, kdo nám před operací položí pár nepodstatných otázek, píchne nám injekci a zmizí ze scény. Také se říká, že dobrého anesteziologa poznáte tak, že si na něj pacienti vůbec nevzpomínají. Ve skutečnosti nás má tento lékař v péči už při předoperačních vyšetřeních a pečlivě studuje náš zdravotní stav. Vyhodnocuje typ anestezie, správné dávkování anestetik a po celou dobu operace nás bedlivě hlídá.

Anesteziolog má za úkol rychle rozpoznat komplikace a stejně rychle je řešit. Také pečlivě sleduje bdělost a citlivost pacienta během celého zákroku a udržuje dostatečnou hloubku narkózy, čímž snižuje riziko náhlého probuzení pacienta během operace. Celková anestezie nepředstavuje vyšší riziko než ostatní typy anestezií, přestože rizika jsou poněkud jiná. Ve spolupráci s dobrým lékařským týmem se však tato rizika sníží na minimum.

Celková, místní a kombinovaná anestezie

Volba anestezie záleží na druhu a rozsahu zákroku, na požadavcích operatéra, ale i na našem zdravotním stavu. Ohledně anestezie můžeme také projevit vlastní přání a je-li to možné, anesteziolog k němu přihlédne. Celková narkóza je obvykle nutná u velkých plicních, břišních, cévních, hrudních a dalších operací, u těchto zákroků se využívá také kombinace obou druhů anestezie. Místní (lokální) anestezie se obvykle využívá u menších a kratších operací, kde nehrozí velká ztráta krve.

Jak se připravit na anestezii

Obvykle bychom šest hodin před zákrokem neměli jíst, pít méně a vynechat perlivé nápoje. V užívání dlouhodobě užívaných léků lze pokračovat, ale je nutno o nich uvědomit lékaře při předoperačním vyšetření. Těsně před operací je nutné odložit šperky, brýle, kontaktní čočky i zubní protézu. Před dlouhodobě plánovanou operací je vhodné věnovat se zdravější životosprávě, při obezitě shodit alespoň pár kil a výrazně omezit kouření, což jsou při anestezii významné rizikové faktory snižující také schopnost regenerace organismu po zákroku.

Probuzení z anestezie

Bezprostředně po probuzení z celkové anestezie bývá pacient stále silně omámený a zmatený, může se dostavit pocit nevolnosti i zvracení, velká žízeň a stížení polykání, bolest hlavy či přechodná porucha močení. Tyto potíže však obvykle během několika dnů po operaci odezní.

Foto: Sxc.hu

Narkóza a co o ní možná nevíte patří do témat
 • Barbarela 21.03.2014 21:25:47

  Bla bla. Tlachy. A něco nového?! Zbytečný článek

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Kaja 18.01.2018 10:01 Ucpaný nos

  jj hele už jsem pro to byla v lékárně, přesvědčilo mě i to, že to vydrží prý dlouho...nemusí se to…

 • Evelína 16.01.2018 09:01 Ucpaný nos

  Ano to je ono. JJ i pro dospělé, mají spreje pro všechny věkové kategorie. A vážně to pomáhá. Ma…

 • Kaja 11.01.2018 09:01 Ucpaný nos

  Evelino, to je ono? http://www.sterimar.cz ? Používáte i pro vás dospělé,jo?

 • Evelina 09.01.2018 11:01 Ucpaný nos

  Na rýmu at je jaká koli, tak doporučuji STÉRIMAR.Je to tlakové nádoba dostane se i do dutin.…

 • Alena 31.12.2017 15:12 Bércové vředy

  jojo, to je pravda . med medymanuka na tohle opravdu pomáhá, děda ho bral a stále bere a nemá…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku