Narkóza u dětí - trauma, zátěž, nebo zbytečné obavy?

Čeká vaše dítě operace? Pak se určitě těžko bráníte obavám a na mysli vám vyvstanou nejrůznější otázky. Jak dítě zvládne pobyt v nemocnici? Jak zvládne odloučení? Bude mít po operaci bolesti? Jak bude snášet celkovou anestezii? A znamená celková anestezie pro dítě nějaké riziko?

Slovo narkóza (celková anestezie) často budí v maminkách strach. Faktem však je, že celková anestezie se podává dětem všech věkových a váhových kategorií, a to včetně nedonošených novorozenců.

Co je anestezie?

Anestézie znamená záměrné podání farmak za účelem ztráty vědomí. Cílem je, aby operatér měl pro svůj výkon ty nejlepší podmínky, zároveň je zajištěno, že je pacient zbaven pocitů bolesti a z doby během provedení zákroku si nebude nic pamatovat. V současnosti se anestézie skládá hned z několika farmak, v případě doplňované anestézie jich může být šest až osm, zatímco dříve se používal pouze chloroform. Podle odborníků dnes prakticky neexistuje omezení pro aplikaci anestézie dané komplikacemi spojené s chorobou a věkem. Používá se anestézie celková nebo lokální, intravenózní či inhalační, to však závisí na mnoha faktorech (včetně druhu a rozsahu zákroku).

Vyšetření prováděná u dětí v celkové anestézii

U dětí může být nutná celková anestézie i u relativně jednoduchých operačních výkonů, ale i vyšetřovacích metod. Jde především o vyšetření na CT nebo vyšetření magnetickou rezonancí. Dítě musí být pro tento druh vyšetření naprosto v klidu, anestézie v tomto případě také předchází zbytečným pocitům strachu a zneklidnění. Celková anestézie je u těchto metod vyšetření nutná pro získání přesných výsledků.

Premedikace a pooperační stavy dětí

Uklidňující medikamenty (premedikace) vedou k uklidnění malého pacienta před odjezdem na sál. Podávají se ve formě sirupu nebo kapek, žádná nepříjemná či bolestivá injekce. Následkem této premedikace je dítě před operací naprosto v klidu a odloučení od rodičů, kteří musí zůstat před operačním sálem, sotva vnímá. Po probuzení z anestézie může být dítě neklidné, nekomunikativní a plačtivé, toto je však normální stav. Může dostat sedativa na uklidnění, po kterých usne a probudí se už bez těchto projevů, znovu ve formě.

Mýty a pověry o narkóze

Narkóza je sama o sobě nepochybně velkým medicínským zázrakem, který přinesl lidstvu nezměrnou úlevu. Přesto budí strach a pochybnosti. Starší pacienti se bojí, že se už z narkózy neprobudí, u matek operovaných dětí převládají obavy z poškození mozku či jiných komplikací. K úmrtím v narkóze sice někdy dochází, nebývá to však zpravidla v souvislosti se samotnou anestézií, ale vlivem diagnózy pacienta. Narkóza podle odborníků rozhodně není příčinou ani degenerativních poškození mozku. Větší zátěží je tzv. doplňovaná anestezie či anestezie podávaná opakovaně v krátkém časovém úseku, např. při těžkých popáleninách, které vyžadují i desítky operací. Někdy se v takových případech zaznamenají poruchy učení, vnímavosti a soustředěnosti dítěte, není však prokázáno, jde-li skutečně pouze o následek častého podávání anestetik. U běžných jednorázových anestézií nemůže být, podle slov odborníků, o jakémkoliv negativním vlivu na mozkové buňky vůbec řeč.

Anesteziologická péče je u nás na velmi vysoké úrovni. Strach a obavy jsou sice přirozené a pochopitelné, nejlépe však od nich pomůže informovanost a důvěra v práci odborníků.

Foto: Pixabay.com

Narkóza u dětí - trauma, zátěž, nebo zbytečné obavy? patří do témat
 • Extrakce zubů v narkoze Marie 04.11.2015 23:59:01

  A jak dlouho bude ležet v nemocnici? předem děkuji za odpověď

 • Extrakce zubů v narkoze Marie 04.11.2015 23:56:06

  Dobrý den chci se zeptat zda má pacient velké bolesti po narkoze, mému synkovi budou trhat 14 zubů v narkoze jak to bude až mu je všechny vytrhaji bude moc trpět?

 • Bohouš 23.08.2014 15:40:10

  Bez odkladu navštivte lékaře, může se jednat o diabetes.

 • Narkoza Aneta 21.08.2014 20:11:33

  Dobrý den. Před 20ti lety byla dceři během 2 měsíců podána 4x narkoza ve formě njekcí. Tehdy malá dcerka říkala, že to nebolelo a nebyly na ni vidět žádné následky, co se týká mozku nebo něčeho jiného. Ale čeho jsem si všimla a zneklidnilo mě bylo to, že jsem z jejího dříve příjemného dětského dechu začala cítit aceton. Od té doby má nepříjemně cítit z úst. Samozřejmě jsem ji to jako matka nikdy neřekla, ale trápí mě to, je to v životě dodt důležité. Zuby si čistí kvalitní zubní pastou několikrát denně a nepřináší to žádný efekt k lepšímu dechu. Poradí někdo, co s tím? Vím, že se dá kousat hřebíček, nebo zrnka kávy, ale to je spíše řešní krátkodobé a jen pokud by byla doma. Ale co v práci a vůbec ve společnosti? Děkuji.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jířa 20.01.2017 07:01 Posílení imunity

  Před vánocemi mě pustili z nemocnice po operaci. Dobírala jsem ještě nějaké léky. V lékárně jsem…

 • tom 19.01.2017 09:01 Diagnostika těla

  Hele a chodí přímo do centra medicíny? Do kterého konkrétně?

 • jitus 18.01.2017 12:01 Diagnostika těla

  cauko, moje teta na tu diagnostiku chodi tak jednou za dva roky, chvali si to :)

 • Maja92 17.01.2017 20:01 Kapky do očí

  Zásilka přišla rychle. Kapky jsem si vyzvedla za 2 dny. Jestli tě ty očka tak moc zlobí, tak bych…

 • Kamila 17.01.2017 09:01 kvasinkové záněty

  Já kupovala vždycky tady ten antibakteriální. Jiné nevim. Vyzkoušej, uvidíš

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku