Nepodceňujte chřipku - jak se proti ní chránit?

Chřipka - stále více skloňované slovo, zvlášť v těchto dnech. Venku je sice relativně hezké podzimní počasí, ale velké střídání teplot dělají své. Viry se snáze množí a my jsme více náchylnější k nachlazení a virové nákaze zvané chřipka.

Chřipka je relativně závažná infekce, která každoročně v České republice zapříčiní onemocnění statisíců obyvatel. Na chřipku se bohužel v nejen ojedinělých případech dá i umřít. Stačí, aby chřipkou onemocněl starší nebo oslabený jedinec. Jeho organismus se pak může těžko vyrovnávat s náporem, který je na něj kladen. Chřipka a její následky mohou velmi negativně také ovlivnit chronicky nemocného člověka. Jedná se o lidi nemocné např. astmatem, cukrovkou, chronickou obstrukční plicní nemocí, chronickým onemocněním ledvin nebo lidi s kardiovaskulárním onemocněním. Nakažení chřipkou je u této skupiny velice nebezpečné.

Mám chřipku, nebo jsem jen nachlazený?

Chřipka se vyznačuje vysokou horečkou (obvykle přes 39 stupňů), velkou bolestí hlavy, výraznou bolestí kloubů a svalů, vyčerpávajícím suchým a dráždivým kašlem, také obrovskou únavou. Může se přidružit zápal plic nebo zánět srdečního svalu. U nachlazení jsou případné komplikace mírnější, většinou ve formě zánětu vedlejších nosních dutin nebo středního ucha a veškeré další příznaky jsou v mírnější formě.

Chřipka, nachlazení a viróza

Šíření chřipky

Chřipka se šíří jako lavina, vyskytuje se v epidemiích nebo dokonce pandemiích. Období vhodné pro šíření chřipky je období zimní a časně jarní. Chřipka se šíří kapénkovou infekcí pomocí dýchacích cest. Inkubační doba je různá, od několika hodin až do pěti dnů, ale nejčastěji je to kolem jednoho až dvou dnů.

Léčba chřipky

Pokud není chřipka zkomplikována bakteriální infekcí, není vhodné ji léčit antibiotiky, protože ta na chřipku coby virové onemocnění stejně nezabírají. Klasickou chřipku zvládneme léčit doma - klidem na lůžku, spánkem, horkým čajem s citronem, paracetamolovými nebo jinými preparáty snižujícími příznaky, které nás trápí. A také nezapomeneme na zvýšený přísun tekutin a vitamínů.

Očkování proti chřipce

Očkování je jedinou účinnou metodou, jak se před chřipkou bránit a ubránit. Bohužel v České republice (a nejen zde) není očkování proti chřipce využíváno v takovém rozsahu, aby pokrylo doporučení Světové zdravotnické organizace.

Komu se očkování proti chřipce nedoporučuje?

Jedná se o osoby, u kterých se v minulosti objevila jakákoliv negativní reakce po očkování, dále pak se vakcinace nedoporučuje u lidí, u kterých víme, že jsou alergičtí na některou složku očkovací látky. Očkování je též nutné odložit u akutně nemocných lidí. V ostatních případech však není nutné se očkování proti chřipce obávat.

Očkování proti chřipce - ano, nebo ne?

Foto: Pixabay.com

Nepodceňujte chřipku - jak se proti ní chránit? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku