Nepříznivá smogová situace - jak ovlivňuje zdraví dětí?

Silně znečištěné ovzduší trápí zejména severovýchod České republiky. Smogová situace je zde dlouhodobě nepříznivá a silně ovlivňuje zdraví nás dospělých, o to více zdraví našich dětí. Řekněme si o smogu pár podstatných informací.

Kdy hovoříme o smogu

Co je to vlastně smog? Toto označení vzniklo spojením dvou anglických slov - smoke (kouř) a fog (mlha). Definice zní jasně, jedná se o silně znečištěné ovzduší při nepříznivých meteorologických podmínkách. Při smogové situaci dochází k nahromadění škodlivých látek a překročení jejich přípustných hodnot v ovzduší.

Rozlišujeme dva druhy smogu

Redukční smog (londýnský, zimní)

Smog zimní nejčastěji vzniká na podzim a v zimě v oblastech průmyslové aglomerace z klasických škodlivin a zesiluje při teplotní inverzi. Maxima dosahuje v brzkých ranních hodinách. Prachové částice, oxidy síry, dusíku a další látky spolu s mlhou vytváří hustý aerosol, který při vdechování poškozuje sliznice.

Oxidační smog (losangelský, letní)

Letní smog vzniká vlivem působení slunečních paprsků na složky dopravních exhalací (výfukové plyny z autodopravy). Maxima dosahuje v poledne a odpoledních hodinách. Tento druh smogu má za následek snižování imunity, dýchací potíže a pálení očí.

Vliv smogu na naše zdraví

Smog bez debat nepříznivě působí na naše zdraví a ohrožuje především malé děti do tří let věku, které mají jinou anatomii dýchacích cest. Dětský organismus navíc nedokáže odbourat některé škodlivé látky z těla, totéž platí u seniorů, těhotných žen, alergiků, astmatiků, cukrovkářů, kardiaků a drogově závislých.

Nepříznivá smogová situace může bez ohledu na věk zapříčinit vznik zánětu dýchacích cest, astma, způsobuje podráždění očí až záněty spojivek, špatné vidění a až o pět let snižuje délku života. Smog působí také na veškeré pěstované plodiny, a tak má za následek poškození dřevin i zemědělských plodin.

Jak smog ovlivňuje geny a celkové zdraví dětí

Podle nedávného výzkumu, který se zaostřil na miminka, bylo bohužel prokázáno, že děti z Karvinska a Ostravska jsou mnohonásobně náchylnější ke vzniku infekcí dýchacích cest a astmatu. Vědci pod vedením Radima Šráma z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd navíc přinesli jeden z prvních důkazů o tom, že škodliviny v ovzduší ovlivňují geny dětí už ve chvíli narození.

Jednalo se o výzkum, do kterého bylo zapojeno 200 těhotných žen z Karviné a 200 z Českých Budějovic. Zkoumala se krev, moč a mateřské mléko, dále pak moč novorozenců a pupečníková krev. Již první výsledky ukázaly, že smog geny dětí z Karvinska výrazně ovlivňuje. Odebráním a analýzou těchto vzorků však výzkum nekončí, vědci budou první dva roky života pozorovaných dětí sledovat jejich zdravotní stav a vliv pozměněných genů na nemocnost.

Moravskoslezský kraj - severovýchod země je nejznečištěnější

Moravskoslezský kraj patří k nejznečištěnějším částem České republiky, obyvatelé se dlouhodobě potýkají s mnohonásobně vyššími dávkami karcinogenního benzo(a)pyrenu (rakovinotvorný, zvyšuje vznik bronchitid). Ovzduší je tak až osmkrát víc znečištěné, než předepisují limity. Lékaři v této oblasti potvrzují, že děti, které takové škodliviny dýchají trvale, jsou mnohem více náchylnější k infekcím dýchacích cest a nemocnosti vůbec.

Je veřejnost o nepříznivé smogové situaci včas informována?

O smogové situaci informuje obyvatele Ministerstvo životního prostředí ČR a příslušný krajský úřad. Součástí ohlášení se uvádí překročení prahových hodnot, oblast výskytu smogové situace, doporučená preventivní opatření a mnoho dalších potřebných informací, které lze sledovat na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

V příštím článku se zaměříme na doporučení, jak se při škodlivých nadlimitech chovat.

Zdroj: www.ostrava.idnes.cz

Foto: Pixabay.com

Nepříznivá smogová situace - jak ovlivňuje zdraví dětí? patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Dajka44 21.01.2018 21:01 kvasinkové záněty

  Na zíněty se mi osvědčilVagiferm, obsahuje mléčnébakterie, které v pochvěvytváří kyselé prostředía…

 • Martina 21.01.2018 19:01 revma

  Dorý den, sháním dobrou kloubní výivu pro bratra - sportovec, hokejista. Ty arkokapsle se mi…

 • Kaja 18.01.2018 10:01 Ucpaný nos

  jj hele už jsem pro to byla v lékárně, přesvědčilo mě i to, že to vydrží prý dlouho...nemusí se to…

 • Evelína 16.01.2018 09:01 Ucpaný nos

  Ano to je ono. JJ i pro dospělé, mají spreje pro všechny věkové kategorie. A vážně to pomáhá. Ma…

 • Kaja 11.01.2018 09:01 Ucpaný nos

  Evelino, to je ono? http://www.sterimar.cz ? Používáte i pro vás dospělé,jo?

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku