Neurochirurg Sergio Canavero chystá operaci roku - transplantaci hlavy!

Pokrok, jak se zdá, je nezadržitelný, obzvlášť v medicíně. První pitva, očkování, penicilin, to všechno byly kdysi medicínské milníky, kterých však v posledních letech přibývá. Tím posledním a se zatajeným dechem dlouho očekávaným má být odvážný krok italského neurochirurga Sergia Canavera, který se už v prosinci chystá k první transplantaci hlavy.

Svůj úmysl Sergio Canavero oficiálně oznámil začátkem tohoto roku. Tehdy také seznámil veřejnost s detailním postupem celé operace a dokonce i jménem kandidáta. Operatér, jeho tým i pacient se tak brzy zapíší do historie prvního pokusu o transplantaci lidské hlavy, která má proběhnout v prosinci 2017. My můžeme jen doufat, že bude úspěšná.

Pacient se spinální svalovou atrofií si zřejmě ještě počká

Pacientem, kterému bude provedena první transplantace hlavy, měl být třicetiletý Rus Valerij Spiridonov, trpící nevyléčitelnou spinální svalovou atrofií. Jde o vrozené onemocnění, kdy dochází k postupnému ubývání svalstva, a tedy schopnosti pohybu. Postiženy bývají více dolní končetiny, pacienti mívají potíže s polykáním, později i s dýcháním. Postup nemoci je individuální, jednou z vážných a častých komplikací je dechová nedostatečnost, která se může stát i příčinou smrti. Nemocný se v posledních fázích už nemůže pohybovat a umírá. Léčba spočívá především v pokusech o co nejdelší udržení hybnosti a vzpřímeného postoje pacienta, za tímto účelem musí pacienti absolvovat náročné rehabilitace, vodoléčbu či elektroléčbu. Operace bude provedena v Číně. Podle vyjádření Canavera na webu Rt.com v loňském roce však jeho prvním pacientem bude zřejmě Číňan. Spiridonov by prý v Číně nedostal dárcovské tělo vzhledem k biologickým a etnickým rozdílům.

Pokusy na zvířatech slibují úspěch

Neurochirurg Sergio Canavero se pokusí provést dosud nevídanou transplantaci hlavy u člověka jako první. Dosud byly tyto pokusy prováděny pouze na zvířatech, konkrétně na myších a opicích. První pokus provedl v roce 1970 doktor Robert White. Jeho opice operaci přežila, ale její tělo odmítlo novou hlavu přijmout a po devíti dnech zvíře zemřelo. V roce 2013 transplantoval hlavu u více než tisícovky myší čínský neurochirurg Sao-Pching Žen, bohužel také neúspěšně. Doktor Canavero však rozhodně nezahálel a v rámci přípravy provedl nejrůznější kombinace oddělení hlav a těl myší a potkanů. Zvířata po zákroku přežila i několik hodin, například potkan, který skončil se dvěma hlavami. Nakonec byl však injekcí usmrcen z etických důvodů.

Vědci a odborníci Canaverovi nevěří

Je Canavero jen blázen a sadista bez sebemenších etických ohledů, lovec senzací, snažící se pouze zviditelnit a šokovat? To je názor některých vědců a odborníků, kteří považují jeho tvrzení za nesmyslné a operaci tohoto druhu za nanejvýš riskantní a úspěšně neproveditelnou. Většina vědců zkrátka jeho plán odsoudila jako nemožný. Canavero však sebevědomě argumentuje, že jeho plán je seriózní a podložený řadou výzkumů. Pokud se nad tím zamyslíme, musíme uznat, že podobné nedůvěře a odsouzením společnosti byl dosud vystaven snad každý převratný objev nebo vynález.

Transplantace srdce - život zachraňující operace

Canaverův plán operace zní jednoduše a zlehčuje riziko

Kontroverzní neurochirurg Canavero má již připravený plán operace, u které mu bude asistovat tým o 150 lidech. Celá operace bude podle předběžných odhadů trvat zhruba 36 hodin. Největším problémem bude údajně spojení přetnuté míchy těla s novou hlavou. Riziko operace je nezanedbatelně vysoké, ale Canavero se domnívá, že úspěch spočívá v ochlazení dárce i příjemce až na 12 stupňů Celsia, takže buňky nezačnou odumírat vlivem nedostatku kyslíku. Na řezné plochy pak bude aplikován polyetylén glykol, který podporuje splynutí tkání. Pacient bude nadále po operaci udržován v umělém spánku po dobu několika týdnů, aby se nehýbal. Po tu dobu bude docházet k elektrické stimulaci nervové soustavy, která má povzbuzovat aktivitu nervů a tím tělu usnadnit přijetí transplantované hlavy.

Přes veškeré Canaverovo úsilí však mezi odborníky přetrvává hluboká skepse. Co si o první transplantaci hlavy, ke které se schyluje už koncem tohoto roku, myslíte vy? Canavero tvrdí, že je připraven. Jsme však připraveni i my?

Zdroj: Rt.com, Wikipedia.org, Refresher.cz

Foto: Pixabay.com

Neurochirurg Sergio Canavero chystá operaci roku - transplantaci hlavy! patří do témat
 • KDO JE TVŮRCEM PETR 29.10.2017 12:55:55

  Tvůrcem Vesmíru Země a Života je Bůh a proto nejsme bezvýznamní a utopení v obrovském vesmíru a miliardách let jak se lidem snaží sekulární společnost namluvit. Tyto dnes již i vyvrácené teorie včetně Darwina jsou pro mnoho skutečných vědců již pasé. Život i hmoty vznikly z vůle ducha život nevznikl ani nemohl náhodně vzejít z mrtvé hmoty a ani tato hmota nemohla vzniknout sama od sebe z ničeho. Lidé by se více měli zajímat o to jak si zachovat věčný život a ne za každou cenu prodlužovat tento fyzický dočasný v padlém světě.

  • Re: KDO JE TVŮRCEM Arnošt 01.12.2017 14:04:04

   Věřit na nějakého boha ve vyspělé společnosti je akorát berlička pro hlupáka.

 • Co je podstata života? vladimir 29.10.2017 11:33:33

  Technický pokrok lidstva už jenom v rozpětí jedne generace je tak obrovský,že byla otázka času kdy a kdo příjde první s ransplantaci hlavy. Proč ne? Záleží na tom jak se kdo díva na lidské tělo. Málokdo může mít pochyby o tom, že lidské tělo je nejdokonalejší stroj a jako takový musí být možné ho spravovat.Bude záležet jenom na technické vyspělosti. Další otázkou co bude u lidi vytvářet emocionální rozepře je pseudomorální hledisko celé věci. Proč pseudo? Tady bude potřebné se zamyslet nad něčím na co máme mnoho dotazů,ale žádne odpovědi a to CO JE ŽIVOT? Pokud je život tvůrcem a součástí celého vesmíru tak naše galaxie je nepatrná tečka která když zmizí tak se nic nestane. V té nepatrné tečce je ještě menší tečka Sluneční soustava kde je země zrnko písku na kterem je VELIKÝ ČLOVĚK jenž má veliký problém. Tak se já dívám na transplantaci. Ano pokud to je možné udělat a pomoci někomu kdo se trápí(a my s ním) tak by sme měli udělat co se dá.


Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku