zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Neurochirurg Sergio Canavero chystá operaci roku - transplantaci hlavy!

Veronika Tůmová
24.10.2017

Pokrok, jak se zdá, je nezadržitelný, obzvlášť v medicíně. První pitva, očkování, penicilin, to všechno byly kdysi medicínské milníky, kterých však v posledních letech přibývá. Tím posledním a se zatajeným dechem dlouho očekávaným má být odvážný krok italského neurochirurga Sergia Canavera, který se už v prosinci chystá k první transplantaci hlavy.

Svůj úmysl Sergio Canavero oficiálně oznámil začátkem tohoto roku. Tehdy také seznámil veřejnost s detailním postupem celé operace a dokonce i jménem kandidáta. Operatér, jeho tým i pacient se tak brzy zapíší do historie prvního pokusu o transplantaci lidské hlavy, která má proběhnout v prosinci 2017. My můžeme jen doufat, že bude úspěšná.

Pacient se spinální svalovou atrofií si zřejmě ještě počká

Pacientem, kterému bude provedena první transplantace hlavy, měl být třicetiletý Rus Valerij Spiridonov, trpící nevyléčitelnou spinální svalovou atrofií. Jde o vrozené onemocnění, kdy dochází k postupnému ubývání svalstva, a tedy schopnosti pohybu. Postiženy bývají více dolní končetiny, pacienti mívají potíže s polykáním, později i s dýcháním. Postup nemoci je individuální, jednou z vážných a častých komplikací je dechová nedostatečnost, která se může stát i příčinou smrti. Nemocný se v posledních fázích už nemůže pohybovat a umírá. Léčba spočívá především v pokusech o co nejdelší udržení hybnosti a vzpřímeného postoje pacienta, za tímto účelem musí pacienti absolvovat náročné rehabilitace, vodoléčbu či elektroléčbu. Operace bude provedena v Číně. Podle vyjádření Canavera na webu Rt.com v loňském roce však jeho prvním pacientem bude zřejmě Číňan. Spiridonov by prý v Číně nedostal dárcovské tělo vzhledem k biologickým a etnickým rozdílům.

Pokusy na zvířatech slibují úspěch

Neurochirurg Sergio Canavero se pokusí provést dosud nevídanou transplantaci hlavy u člověka jako první. Dosud byly tyto pokusy prováděny pouze na zvířatech, konkrétně na myších a opicích. První pokus provedl v roce 1970 doktor Robert White. Jeho opice operaci přežila, ale její tělo odmítlo novou hlavu přijmout a po devíti dnech zvíře zemřelo. V roce 2013 transplantoval hlavu u více než tisícovky myší čínský neurochirurg Sao-Pching Žen, bohužel také neúspěšně. Doktor Canavero však rozhodně nezahálel a v rámci přípravy provedl nejrůznější kombinace oddělení hlav a těl myší a potkanů. Zvířata po zákroku přežila i několik hodin, například potkan, který skončil se dvěma hlavami. Nakonec byl však injekcí usmrcen z etických důvodů.

Vědci a odborníci Canaverovi nevěří

Je Canavero jen blázen a sadista bez sebemenších etických ohledů, lovec senzací, snažící se pouze zviditelnit a šokovat? To je názor některých vědců a odborníků, kteří považují jeho tvrzení za nesmyslné a operaci tohoto druhu za nanejvýš riskantní a úspěšně neproveditelnou. Většina vědců zkrátka jeho plán odsoudila jako nemožný. Canavero však sebevědomě argumentuje, že jeho plán je seriózní a podložený řadou výzkumů. Pokud se nad tím zamyslíme, musíme uznat, že podobné nedůvěře a odsouzením společnosti byl dosud vystaven snad každý převratný objev nebo vynález.

Transplantace srdce - život zachraňující operace

Canaverův plán operace zní jednoduše a zlehčuje riziko

Kontroverzní neurochirurg Canavero má již připravený plán operace, u které mu bude asistovat tým o 150 lidech. Celá operace bude podle předběžných odhadů trvat zhruba 36 hodin. Největším problémem bude údajně spojení přetnuté míchy těla s novou hlavou. Riziko operace je nezanedbatelně vysoké, ale Canavero se domnívá, že úspěch spočívá v ochlazení dárce i příjemce až na 12 stupňů Celsia, takže buňky nezačnou odumírat vlivem nedostatku kyslíku. Na řezné plochy pak bude aplikován polyetylén glykol, který podporuje splynutí tkání. Pacient bude nadále po operaci udržován v umělém spánku po dobu několika týdnů, aby se nehýbal. Po tu dobu bude docházet k elektrické stimulaci nervové soustavy, která má povzbuzovat aktivitu nervů a tím tělu usnadnit přijetí transplantované hlavy.

Přes veškeré Canaverovo úsilí však mezi odborníky přetrvává hluboká skepse. Co si o první transplantaci hlavy, ke které se schyluje už koncem tohoto roku, myslíte vy? Canavero tvrdí, že je připraven. Jsme však připraveni i my?

Zdroj: Rt.com, Wikipedia.org, Refresher.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Naslouchadlo - skvělý pomocník při nedoslýchavosti
Jak fungují filtrační konvice a kdy se nám vyplatí?

Další články