Nosní polypy

Nosní polypy nejsou kosmetickou vadou, jak by se mohlo zdát, ale znamenají celkem nepříjemnou záležitost. Jde o výrůstky zbytnělé sliznice nosní dutiny nebo nosních sinusů. Jejich původem je obvykle dlouhotrvající zánět, který může být známkou alergie, ale i vážnějších druhů onemocnění.

Polypy se časem zvětšují, ucpávají nosní průduchy a znemožňují pacientovi dýchat nosem. Neustálá potřeba dýchat ústy je velmi nepříjemná, zvlášť ve spánku, kdy se pacient probouzí s neustálým pocitem plného nosu rýmy a s vysušenými ústy.

Jak polypy omezují funkci nosu?

Polypy mohou velmi omezit, nebo zcela vyřadit důležitou funkci nosu - čištění, ohřátí a zvlhčení přijímaného vzduchu, což zvyšuje riziko vzniku onemocnění dolních cest dýchacích. Příčina vzniku onemocnění není známa, proto je těžké tomuto onemocnění účinně předcházet. Polypy se navíc mohou i po operačním odstranění opět vracet.

Příznaky nosních polypů

K příznakům nosních polypů patří především zhoršená nosní průchodnost a tím ztížené dýchání, nutnost dýchání ústy, což u někoho může vést k nervozitě, někdy až k panické hrůze z udušení. Ucpaný nos špatně přijímá kyslík, což vede k bolestem hlavy, pocitům tlaku v obličeji, někdy i k částečné nebo úplné ztrátě čichu. Dalším projevem bývá také permanentní rýma. V pokročilých stádiích onemocnění může dojít i k vyhřeznutí polypů z nosu, nosními dírkami, nebo jejich růst do krku.

Rizikové faktory a prevence

Přestože nejsou známy přesné příčiny tohoto onemocnění, vznik nosních polypů je možné přisuzovat zejména potížím a onemocněním - např. chronický zánět nosní sliznice, tj. chronická a alergická rýma, dále astma, u dětí např. cystická fibróza. Polypy se mohou objevit i jako reakce na některé medikamenty, např. léky typu Aspirin nebo Ibalgin.

Druhy léčby a možné komplikace

První fází léčby bývá nosní sprej s obsahem kortikoidů. Pokud nezabere, může lékař předepsat tablety s obsahem kortikoidů, ty se však užívají jen krátkodobě. Selháním těchto metod je možné přejít k možnosti chirurgického odstranění, což se provádí v lokální či celkové anestezii (podle doporučení lékaře). Zákrok v místním znecitlivění nebývá zcela bez bolesti a výkon poměrně dost krvácí. Může být proveden i v analgosedaci, tedy při částečném vědomí pacienta. K zákroku v celkové narkóze se přistupuje nejčastěji v případě, je-li jeho součástí např. operace nosní přepážky.

K nejčastějším komplikacím patří opakované navracení polypů, čemuž nelze s jistotou předcházet. Nejúčinnější prevencí tak zůstává snaha o předcházení zánětů nosní sliznice, popř. tyto záněty včas a účinně léčit.

Zdroj:nemoci.vitalion.cz

Foto: Pixabay.com

Nosní polypy patří do témat
 • Doroty 13.02.2017 19:18:36

  Ahojky. Mám nosní polypy, a doktorka mi doporučila jít na operaci. Nejde to vyřešit i jinak?

 • Polypy Tondík 19.09.2015 08:50:22

  Znám ještě levnější metodu, jak si pomoci od zahleněných nosních cest. Kupte si v lékárně nosní sprchu (kolem 40,- Kč). Do ní nalejte trochu teplé Vincentky (750 ml tzn.3/4 litru koupíte do 20,- Kč. Já ji dávám přímo do nosní sprchy a do mikrovlnky na 7 vteřin, to stačí na zahřátí. Pak už jen vyplachuji každou nosní dírku. Dost mi to pomáhá. Vím co říkám, byl jsem operován na nosní polypy již 3x.

 • polypy ZUKO 17.09.2015 09:02:09

  já bych ještě doporučila NASODRILL, není to lék, je to "jen" roztok z termální vody z francouzských lázní, je volně prodejný pouze v lékárnách. Je určen k čištění nosních dutin a jejich ošetření v případě chronických nebo různých infekcí. Používání je velmi jednoduché, za párkrát si to natrénujete.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Evelína 16.01.2018 09:01 Ucpaný nos

  Ano to je ono. JJ i pro dospělé, mají spreje pro všechny věkové kategorie. A vážně to pomáhá. Ma…

 • Kaja 11.01.2018 09:01 Ucpaný nos

  Evelino, to je ono? http://www.sterimar.cz ? Používáte i pro vás dospělé,jo?

 • Evelina 09.01.2018 11:01 Ucpaný nos

  Na rýmu at je jaká koli, tak doporučuji STÉRIMAR.Je to tlakové nádoba dostane se i do dutin.…

 • Alena 31.12.2017 15:12 Bércové vředy

  jojo, to je pravda . med medymanuka na tohle opravdu pomáhá, děda ho bral a stále bere a nemá…

 • Pavel 28.12.2017 01:12 Bolesti a únava

  Dobrý večer. Nedávno jsem četl o zcela nové revoluční pomůcce na cvičení, tvaruje postavu a…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku