Nosní polypy

Nosní polypy nejsou kosmetickou vadou, jak by se mohlo zdát, ale znamenají celkem nepříjemnou záležitost. Jde o výrůstky zbytnělé sliznice nosní dutiny nebo nosních sinusů. Jejich původem je obvykle dlouhotrvající zánět, který může být známkou alergie, ale i vážnějších druhů onemocnění.

Polypy se časem zvětšují, ucpávají nosní průduchy a znemožňují pacientovi dýchat nosem. Neustálá potřeba dýchat ústy je velmi nepříjemná, zvlášť ve spánku, kdy se pacient probouzí s neustálým pocitem plného nosu rýmy a s vysušenými ústy.

Jak polypy omezují funkci nosu?

Polypy mohou velmi omezit, nebo zcela vyřadit důležitou funkci nosu - čištění, ohřátí a zvlhčení přijímaného vzduchu, což zvyšuje riziko vzniku onemocnění dolních cest dýchacích. Příčina vzniku onemocnění není známa, proto je těžké tomuto onemocnění účinně předcházet. Polypy se navíc mohou i po operačním odstranění opět vracet.

Příznaky nosních polypů

K příznakům nosních polypů patří především zhoršená nosní průchodnost a tím ztížené dýchání, nutnost dýchání ústy, což u někoho může vést k nervozitě, někdy až k panické hrůze z udušení. Ucpaný nos špatně přijímá kyslík, což vede k bolestem hlavy, pocitům tlaku v obličeji, někdy i k částečné nebo úplné ztrátě čichu. Dalším projevem bývá také permanentní rýma. V pokročilých stádiích onemocnění může dojít i k vyhřeznutí polypů z nosu, nosními dírkami, nebo jejich růst do krku.

Rizikové faktory a prevence

Přestože nejsou známy přesné příčiny tohoto onemocnění, vznik nosních polypů je možné přisuzovat zejména potížím a onemocněním - např. chronický zánět nosní sliznice, tj. chronická a alergická rýma, dále astma, u dětí např. cystická fibróza. Polypy se mohou objevit i jako reakce na některé medikamenty, např. léky typu Aspirin nebo Ibalgin.

Druhy léčby a možné komplikace

První fází léčby bývá nosní sprej s obsahem kortikoidů. Pokud nezabere, může lékař předepsat tablety s obsahem kortikoidů, ty se však užívají jen krátkodobě. Selháním těchto metod je možné přejít k možnosti chirurgického odstranění, což se provádí v lokální či celkové anestezii (podle doporučení lékaře). Zákrok v místním znecitlivění nebývá zcela bez bolesti a výkon poměrně dost krvácí. Může být proveden i v analgosedaci, tedy při částečném vědomí pacienta. K zákroku v celkové narkóze se přistupuje nejčastěji v případě, je-li jeho součástí např. operace nosní přepážky.

K nejčastějším komplikacím patří opakované navracení polypů, čemuž nelze s jistotou předcházet. Nejúčinnější prevencí tak zůstává snaha o předcházení zánětů nosní sliznice, popř. tyto záněty včas a účinně léčit.

Zdroj:nemoci.vitalion.cz

Foto: Pixabay.com

Nosní polypy patří do témat
 • Polypy Tondík 19.09.2015 08:50:22

  Znám ještě levnější metodu, jak si pomoci od zahleněných nosních cest. Kupte si v lékárně nosní sprchu (kolem 40,- Kč). Do ní nalejte trochu teplé Vincentky (750 ml tzn.3/4 litru koupíte do 20,- Kč. Já ji dávám přímo do nosní sprchy a do mikrovlnky na 7 vteřin, to stačí na zahřátí. Pak už jen vyplachuji každou nosní dírku. Dost mi to pomáhá. Vím co říkám, byl jsem operován na nosní polypy již 3x.

 • polypy ZUKO 17.09.2015 09:02:09

  já bych ještě doporučila NASODRILL, není to lék, je to "jen" roztok z termální vody z francouzských lázní, je volně prodejný pouze v lékárnách. Je určen k čištění nosních dutin a jejich ošetření v případě chronických nebo různých infekcí. Používání je velmi jednoduché, za párkrát si to natrénujete.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Marek 15.01.2017 16:01 Kapky do očí

  jedny z mála kapek co pomáhají

 • P 15.01.2017 16:01 Oční ambulance

  https://www.zdrave.cz/diskuze/nemoci-a-lecba/kapky-do-oci/ Podobné téma

 • erika.bendova 15.01.2017 16:01 Kapky do očí

  OPRAVA* Ne jak je to s poštovným, ale s dodáním. Přesněji: za jak dlouho kapky přijdou, jestli…

 • erika.bendova 15.01.2017 16:01 Kapky do očí

  A je to lepší? Jak je to vůbec s poštovným?

 • Maja92 14.01.2017 16:01 Kapky do očí

  Já používám Hyal Drop, objednávala jsem si je na https://www.benu.cz/ a vyzvedla u nás na pobočce.…

Píšeme jinde
 • Recept na cibulačku s vínem krok za krokem

  Recept na cibulačku s vínem krok za krokem

  Recept na výbornou polévku, která v těchto mrazech zaručeně zahřeje. Základem je cibule, bílé víno a k podávání nesmí chybět bílá opečená bagetka a sýr. Uvaříme si ji krok za krokem.

 • Vaříme luštěniny

  Vaříme luštěniny

  Hrách, fazole, čočka, cizrna, ale také sója, vigna (naklíčené fazole mungo) či arašídy - to jsou luštěniny, zralá semena luskovin. Luštěniny tvoří základní součást zdravého jídelníčku. Dnes vám dáme tipy k jejich správné přípravě.Zdravě.cz na Facebooku