zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Nosní polypy

Veronika Tůmová
16.09.2015

Nosní polypy nejsou kosmetickou vadou, jak by se mohlo zdát, ale znamenají celkem nepříjemnou záležitost. Jde o výrůstky zbytnělé sliznice nosní dutiny nebo nosních sinusů. Jejich původem je obvykle dlouhotrvající zánět, který může být známkou alergie, ale i vážnějších druhů onemocnění.

Polypy se časem zvětšují, ucpávají nosní průduchy a znemožňují pacientovi dýchat nosem. Neustálá potřeba dýchat ústy je velmi nepříjemná, zvlášť ve spánku, kdy se pacient probouzí s neustálým pocitem plného nosu rýmy a s vysušenými ústy.

Jak polypy omezují funkci nosu?

Polypy mohou velmi omezit, nebo zcela vyřadit důležitou funkci nosu - čištění, ohřátí a zvlhčení přijímaného vzduchu, což zvyšuje riziko vzniku onemocnění dolních cest dýchacích. Příčina vzniku onemocnění není známa, proto je těžké tomuto onemocnění účinně předcházet. Polypy se navíc mohou i po operačním odstranění opět vracet.

Příznaky nosních polypů

K příznakům nosních polypů patří především zhoršená nosní průchodnost a tím ztížené dýchání, nutnost dýchání ústy, což u někoho může vést k nervozitě, někdy až k panické hrůze z udušení. Ucpaný nos špatně přijímá kyslík, což vede k bolestem hlavy, pocitům tlaku v obličeji, někdy i k částečné nebo úplné ztrátě čichu. Dalším projevem bývá také permanentní rýma. V pokročilých stádiích onemocnění může dojít i k vyhřeznutí polypů z nosu, nosními dírkami, nebo jejich růst do krku.

Rizikové faktory a prevence

Přestože nejsou známy přesné příčiny tohoto onemocnění, vznik nosních polypů je možné přisuzovat zejména potížím a onemocněním - např. chronický zánět nosní sliznice, tj. chronická a alergická rýma, dále astma, u dětí např. cystická fibróza. Polypy se mohou objevit i jako reakce na některé medikamenty, např. léky typu Aspirin nebo Ibalgin.

Druhy léčby a možné komplikace

První fází léčby bývá nosní sprej s obsahem kortikoidů. Pokud nezabere, může lékař předepsat tablety s obsahem kortikoidů, ty se však užívají jen krátkodobě. Selháním těchto metod je možné přejít k možnosti chirurgického odstranění, což se provádí v lokální či celkové anestezii (podle doporučení lékaře). Zákrok v místním znecitlivění nebývá zcela bez bolesti a výkon poměrně dost krvácí. Může být proveden i v analgosedaci, tedy při částečném vědomí pacienta. K zákroku v celkové narkóze se přistupuje nejčastěji v případě, je-li jeho součástí např. operace nosní přepážky.

K nejčastějším komplikacím patří opakované navracení polypů, čemuž nelze s jistotou předcházet. Nejúčinnější prevencí tak zůstává snaha o předcházení zánětů nosní sliznice, popř. tyto záněty včas a účinně léčit.

Zdroj:nemoci.vitalion.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Řešení chrápání - pomůže laserová operace?
Medikamentózní léčba akné

Další články