zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Obyčejné amalgámové plomby končí. Proč?

Veronika Tůmová
17.05.2018

Zubní kaz někdy potrápil většinu z nás. K ošetření zubu postiženého kazem slouží zubní výplně, ty nejlevnější - amalgámové, jsou však již nějakou dobu na ústupu a postupně by měly úplně vymizet z ordinací stomatologů. Proč k tomu dojde a jaké budou poté naše možnosti?

Amalgámové zubní výplně budou postupně úplně nahrazeny bílými, dražšími a méně odolnými, navíc jen v některých případech hrazenými zdravotní pojišťovnou. Výjimkou jsou od ledna tohoto roku děti, mladiství a těhotné ženy, ti za bílou výplň platit nemusí.

Co je to amalgám a proč je tak oblíbený?

Amalgám je stomatologickou pomůckou už více než 150 let. Za důvod jeho postupného vymizení ze zubařských ordinací bylo nějakou dobu mylně považováno zdravotní riziko pro pacienty, ta pravá příčina tkví však spíš v ekologii. Přestože není tou nejlepší volbou z estetického hlediska a obvykle si jím necháváme spravovat spíš zadní části chrupu, má bezesporu řadu výhod - je odolný a nevadí mu ani nepříliš důsledná zubní hygiena ze strany pacienta. Jeho největší předností pak zůstává fakt, že je hrazen zdravotní pojišťovnou. Podle údajů České stomatologické komory se každý rok v Česku zhotoví 6,5 milionu amalgámových plomb. Zdravotní pojišťovny pak za ně zaplatí více než 1,5 miliardy korun.

Věděli jste, že zanedbaný dětský chrup je hrozbou pro stálé zuby?

Kvalitnější alternativa - dózovaný amalgám

Dózovaný amalgám (v současnosti nehrazený pojišťovnami) je speciální materiál určený ke zhotovování zubních výplní, který má již od výrobce samostatně zabalenou a přesně zváženou dávku rtuti, dále pak samostatně zabalenou přesnou a odpovídající dávku kovového prášku. To je zárukou ideálních podmínek pro přípravu kvalitního a pevného amalgámu pro zubní výplň, která je mechanicky odolná a ve srovnání s nedózovaným amalgámem mnohem méně podléhající korozi. Od ledna 2019 by pak měl být dózovaný amalgám plně hrazen pro všechny skupiny pacientů.

EU a změny předpisů o používání rtuti ve stomatologii

Rozhodnutí EU, která změnila předpisy pro používání rtuti nejen v průmyslu, ale také ve stomatologii, stojí za změnami, které se nyní budou týkat pacientů i lékařů. Cílem změny evropské legislativy je postupně ukončit používání rtuti v zubním amalgámu do roku 2030. Rtuť, která je v amalgámu obsažena, se totiž uvolňuje do životního prostředí, a to tehdy, když člověk zemře a dojde ke kremaci.

První pomoc při bolestech zubů

Kritéria pro zvolení správné zubní výplně

Za určitých podmínek hradí zdravotní pojišťovny bílé plomby již nyní. Týká se to však jen předních zubů, řezáků a špičáků. U všech ostatních zubů si pacient zaplatí bílou plombu sám, nebo si vybere plombu amalgámovou. A jak si dobře vybrat vhodný výplňový materiál? To záleží na věku a zdravotním stavu pacienta, na jeho schopnosti dbát o zubní hygienu a samozřejmě také na tom, co si může z hlediska financí dovolit. Svou roli hraje samozřejmě i zkušenost a zručnost konkrétního zubního lékaře, zeptejte se toho svého na všechny možnosti, z kterých máte na výběr.

Zdroj: Relax.lidovky.cz (Lidové noviny), Mudr. Jiří Zemen, Jiri-zemen.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Zápach a zabarvení moči - co může znamenat?
Zdravotní sestra a její poslání

Další články

JIA - juvenilní idiopatická artritida
Nemoci a léčba

JIA - juvenilní idiopatická artritida

25.04.2018

Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je nejčastější dětské autoimunitní onemocnění. V různé míře zasahuje klouby celého těla a více než polovinu pacientů provázejí následky této a ...