Odolnější bakterie versus méně účinná antibiotika - celosvětový boj a ožehavý problém!

Zdá se vám, že jste v posledních letech užívali antibiotika poměrně často, a to i při zdánlivě banálních potížích? Nejspíš vás v tom případě nepřekvapí, že v Česku podle všeho užíváme antibiotika nadmíru, a někdy i zbytečně.

To ve výsledku vede ke zvyšování odolnosti bakterií a snížení účinnosti antibiotik, což se ovšem zdaleka netýká jen nás nebo Evropy. Jde o celosvětový problém, jehož řešení vyžaduje zodpovědnost a důslednost jak ze strany pacientů, tak i lékařů.

Nebezpečí zvané antimikrobiální rezistence

Užívání antibiotik k prevenci a léčbě nejrůznějších onemocnění je záležitostí komplikovanou a ošemetnou. Mnozí lidé si neuvědomují důležitost správného užívání antibiotik a podceňují negativní důsledky svého špatného zacházení s nimi. Je známý fakt, že čím častěji je užíváme, tím více si na ně bakterie zvykají a vytvářejí si proti nim odolnost, čili rezistenci. Tato odolnost je nebezpečná jak pro pacienta, tak pro jeho okolí. Je nutné vysazení neúčinných léků a nahrazení je jiným druhem antibiotik, léčba se protahuje a může dojít ke komplikacím.

Důležitá fakta o užívání antibiotik

Klíčem je důsledné dodržování předepsané léčby antibiotiky, ke které by se mělo přistupovat po zralém uvážení a pouze v situacích, které tento druh léčby vyžadují. A co je důležité vědět? Antibiotika zabírají pouze při bakteriálních onemocněních, nefungují tedy na jakékoli infekce virového původu, mezi ně patří například chřipka.

Není však neobvyklé podávat některé druhy slabších antibiotik např. u stavů dlouhodobého a samovolně neodeznívajícího nachlazení, kdy pacient trpí úporným kašlem, rýmou, zvýšenou teplotou a celkovým pocitem "na umření". Lékaři hovoří o tzv. přeléčení antibiotiky.

Antibiotika je vždy nutné dobrat do poslední tablety, i v případě, že je vám znatelně lépe i o několik dnů dřív. Pokud jste byli nuceni léčbu antibiotiky přerušit z důvodu vzniku potíží, nesnášenlivosti apod., v žádném případě léky neschovávejte pro další použití, nebo pro jiné osoby!

Antibiotika v těhotenství - jako moc jsou nebezpečná?

Antibiotická politika a její zásady

Vzniklá situace vedla k nastolení tzv. antibiotické politiky. Ta je obecně definována jako souhrn opatření vedoucích ke zvýšení kvality používání antibiotik, k účinné, bezpečné a efektivní léčbě při maximálním omezení rizika vzestupu antibiotické rezistence. Správné zacházení s antibiotiky předpokládá důsledné omezení jejich používání na nezbytné situace, jedině tak může člověk znovu začít vítězit nad těmito mikroorganismy a nad přírodou v tom nejpozitivnějším smyslu slova.

Zdroj: zdravi.euro.cz, ona.idnes.cz, www.novinky.cz

Foto: Pixabay.com

Odolnější bakterie versus méně účinná antibiotika - celosvětový boj a ožehavý problém! patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde
 • Hurá do lesa na houby

  Hurá do lesa na houby

  Ke konci prázdnin, kdy už se děti začínají těšit na školu, se naše lesy opět plní houbaři. Začíná podzimní sezóna plná hřibů, bedlí i babek. Chopte se košíku a zkuste své štěstí.

 • Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa - velmi tvárná a zdravá zelenina, která se dá připravit na tisíce způsobů a dokáže zpestřit každý jídelníček. Její sezóna právě vrcholí, proto vám přinášíme tipy na ty nejlepší cuketové pokrmy.Zdravě.cz na Facebooku