Odolnější bakterie versus méně účinná antibiotika - celosvětový boj a ožehavý problém!

Zdá se vám, že jste v posledních letech užívali antibiotika poměrně často, a to i při zdánlivě banálních potížích? Nejspíš vás v tom případě nepřekvapí, že v Česku podle všeho užíváme antibiotika nadmíru, a někdy i zbytečně.

To ve výsledku vede ke zvyšování odolnosti bakterií a snížení účinnosti antibiotik, což se ovšem zdaleka netýká jen nás nebo Evropy. Jde o celosvětový problém, jehož řešení vyžaduje zodpovědnost a důslednost jak ze strany pacientů, tak i lékařů.

Nebezpečí zvané antimikrobiální rezistence

Užívání antibiotik k prevenci a léčbě nejrůznějších onemocnění je záležitostí komplikovanou a ošemetnou. Mnozí lidé si neuvědomují důležitost správného užívání antibiotik a podceňují negativní důsledky svého špatného zacházení s nimi. Je známý fakt, že čím častěji je užíváme, tím více si na ně bakterie zvykají a vytvářejí si proti nim odolnost, čili rezistenci. Tato odolnost je nebezpečná jak pro pacienta, tak pro jeho okolí. Je nutné vysazení neúčinných léků a nahrazení je jiným druhem antibiotik, léčba se protahuje a může dojít ke komplikacím.

Důležitá fakta o užívání antibiotik

Klíčem je důsledné dodržování předepsané léčby antibiotiky, ke které by se mělo přistupovat po zralém uvážení a pouze v situacích, které tento druh léčby vyžadují. A co je důležité vědět? Antibiotika zabírají pouze při bakteriálních onemocněních, nefungují tedy na jakékoli infekce virového původu, mezi ně patří například chřipka.

Není však neobvyklé podávat některé druhy slabších antibiotik např. u stavů dlouhodobého a samovolně neodeznívajícího nachlazení, kdy pacient trpí úporným kašlem, rýmou, zvýšenou teplotou a celkovým pocitem "na umření". Lékaři hovoří o tzv. přeléčení antibiotiky.

Antibiotika je vždy nutné dobrat do poslední tablety, i v případě, že je vám znatelně lépe i o několik dnů dřív. Pokud jste byli nuceni léčbu antibiotiky přerušit z důvodu vzniku potíží, nesnášenlivosti apod., v žádném případě léky neschovávejte pro další použití, nebo pro jiné osoby!

Antibiotika v těhotenství - jako moc jsou nebezpečná?

Antibiotická politika a její zásady

Vzniklá situace vedla k nastolení tzv. antibiotické politiky. Ta je obecně definována jako souhrn opatření vedoucích ke zvýšení kvality používání antibiotik, k účinné, bezpečné a efektivní léčbě při maximálním omezení rizika vzestupu antibiotické rezistence. Správné zacházení s antibiotiky předpokládá důsledné omezení jejich používání na nezbytné situace, jedině tak může člověk znovu začít vítězit nad těmito mikroorganismy a nad přírodou v tom nejpozitivnějším smyslu slova.

Zdroj: zdravi.euro.cz, ona.idnes.cz, www.novinky.cz

Foto: Pixabay.com

Odolnější bakterie versus méně účinná antibiotika - celosvětový boj a ožehavý problém! patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Hana 20.02.2018 09:02 Posílení imunity

  Ola... doporučuji obličejovou saunu, inhalátor. Prodává to Orava cca za 4 stovky.

 • Jarka 19.02.2018 18:02 Bolesti a únava

  Ahoj, osobně beru Bion3 - http://www.bion3.cz/ Je to multivitamín - kombinace vitaminu, mineralu a…

 • Fanča Liberec 19.02.2018 13:02 kvasinkové záněty

  Na kvasinkové záněty mi pomohl Vagiferm od Pharma Agency. Užívala jsem ho i v těhotenství i když…

 • Ola 14.02.2018 13:02 Posílení imunity

  Taky by mě zajímalo čím posílit imunitu, hlavně ted v zimě. Jsme stále nachlazení :( Hlavně ta…

 • Jana 30.01.2018 15:01 kvasinkové záněty

  Dajko moc díky za odkaz, koukala jsem se a vypadá to jako opravdu kvalitní výrobek, tak to…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku