Operace halluxu neboli vbočeného palce

Vbočený palec je nevzhledné a také bolestivé onemocnění, které často nikdo příliš neřeší, dokud bolest nezačne být skutečně nesnesitelná a nedochází ke stupňování potíží. Jde přitom o záležitost poměrně omezující - můžete mít problém s obouváním, s nošením letních sandálů, které na váš problém upozorní všechny kolem, ale později třeba i s chůzí samotnou.

Pomoci může ze začátku právě vhodná obuv či cílená cvičení, někdy však musí dojít i k operaci. Operace vbočeného palce je v dnešní době častý problém, patří dokonce k nejčastějším operacím nohou.

Vbočený palec je často dědičný

Vbočený palec má vliv na držení celého těla a může způsobit nejen bolest celého chodidla, ale i bederní páteře. Estetickou stránku věci určitě není v tomto případě nutné zdůrazňovat. Příčinou vzniku vbočeného palce je nejčastěji dědičnost, ale i dlouhodobé nošení nevhodné obuvi a vysokých podpatků může vyústit v tento problém. Vbočený palec se vlivem genetických dispozic objevuje i u dětí.

Vbočený palec - příčiny a druhy léčby

Operace vbočeného palce jako poslední řešení

Operace je posledním řešením halluxu poté, co se jiné metody léčby (cvičení, tejpování, korektory prstů atd.) neprojevily jako dostačující a účinné. Indikace k operaci je však u každého individuální a závisí na mnoha věcech, včetně tvaru nohy. Nevhodný tvar nohy je důsledkem mechanické závady v pohybovém systému. Je popsáno mnoho způsobů provedení operace halluxu, téměř vždy však bývá nezbytné tzv. protnutí kostí. Úpravou tvaru a délky kostí se následně změní postavení palce nohy.

Jak probíhá operace vbočeného palce podle moderních metod?

Chirurgický zákrok k napravení halluxu (vbočeného palce) se provádí v krátké celkové anestesii, spolu s lokálním znecitlivěním nohy. Tak nedojde k dříve obávanému probuzení z narkózy přímo do stavu bolesti, jak tomu bývalo u zastaralých metod. V současnosti se také používají moderní osteosyntetické materiály, tzv. titanové šrouby, které zajistí pevnou fixaci protnutých kostí. Možnou nepříjemností je určité procento návratu vbočeného palce i po operaci, tyto šrouby však zajišťují správné nastavení jednotlivých částí protnutých kostí po operačním zákroku a výrazně tak snižují riziko pravděpodobnosti opětovného vzniku halluxu.

Pooperační stav a rehabilitace

Velmi důležitá je pooperační rekonvalescence a rehabilitace, která spočívá například v pravidelném cvičení a masírování nohy, aby se lépe prokrvovala. To pak výrazně prospěje regeneraci jemných krevních a lymfatických cév a urychlí i proces hojení. Pomůže také pravidelné promazávání pooperačních jizev, lymfatické masáže mohou zmírnit otoky. Pohyb bude bezprostředně po operaci možný jen s použitím francouzských holí, jinak se doporučuje spíše ležet a nohu pokud možno vůbec nezatěžovat a nijak nenamáhat. Toto může trvat i déle, než se vám bude zdát příjemné či dokonce snesitelné, ale trpělivost se skutečně vyplatí.

Nosíte pohodlnou obuv?

Zdroj: Femina.cz (J. Truksová), Canadian.cz, Vitalia.cz, Zuzanakejikova.cz

Foto: Pixabay.com

Operace halluxu neboli vbočeného palce patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku