Plicní emfyzém - rozedma plic

Rozedma plic neboli plicní emfyzém (latinsky Emphysema pulmonum), je chronické plicní onemocnění způsobené trvalým poničením či zaniknutím přepážek plicních sklípků. Předpokládá se, že k němu dochází v důsledku působení enzymů na jejich stěnu, tyto enzymy se uvolňují z bílých krvinek při projevech zánětu.

Vyvolání zánětu je obvyklou zbraní bílých krvinek v případě ohrožení plic virem nebo bakteriemi, stejnou reakci však vyvolává například i cigaretový kouř. Dlouhodobě uvolňované enzymy tak nakonec nerozkládají vetřelce - cizorodého mikroba, ale naše vlastní plicní sklípky, čímž je na velký zdravotní problém zaděláno.

Co je rozedma plic?

Takto nemocný člověk pak nemůže normálně vydechnout vzduch ven z plic a ten je v nich zadržován. Postupně dochází k rozsáhlejšímu poškození plicních sklípků a funkční tak zůstává stále menší část plic, která zajišťuje dechovou výměnu mezi plicní tkání a krví. Rozedma plic také znamená trvalé abnormální rozšíření dýchacích cest a představuje úbytek plicní tkáně. Plicní emfyzém může být vrozený, plicní sklípky mohou mírně degenerovat i v důsledku stáří, hlavní příčinou je však bezesporu kouření, a to i pasivní. Rozedma plic se projevuje častěji u mužů, u žen kuřaček však její výskyt stoupá. Chronická astmatická bronchitida je také stále častějším onemocněním lidí v pokročilém věku.

Rozedma plic a její příznaky

Pacient s plicním emfyzémem trpí dušností a v důsledku špatného okysličení krve je i znatelně unavený či podrážděný. V jeho plicích vznikají dutiny, které se plní vzduchem a mohou prasknout. Pokud jsou tyto dutiny vyplněné také hnisem, pacient trpí kašlem, snaží se hnis vykašlat. K dalším příznakům mohou patřit tzv. paličkovité prsty a bolesti hlavy. Za jednu z příčin se považuje také nerovnováha mezi enzymy štěpícími proteiny a látkami, které přirozeně tlumí jejich reakci. Další a podstatná příčina je pak zcela prokazatelně kouření.

Léčba rozedmy plic a způsob vyšetření

Plicní emfyzém se nedá zcela vyléčit, lékaři však mohou pomoci udržet stav pacienta co možná nejdéle bez zhoršujících se příznaků nemoci. Pacient má absolutní zákaz kouření a je mu podáván kyslík. Je možné podstoupit i částečné odstranění poškozených částí plic, jediným úplným řešením pak může být transplantace plic. Součástí lékařského vyšetření při podezření na plicní emfyzém je zjištění anamnézy - historie plicních onemocnění v rodině pacienta. Rentgenové vyšetření pak spolehlivě odhalí změny na plicích, spirometrie ukáže dechovou křivku, podle které se pozná, jak plíce fungují.

Kdy vyhledat lékaře a jaké jsou možné komplikace rozedmy plic?

Lékaře bychom měli vyhledat při déletrvajícím, urputném a neustupujícím kašli, trvalé či časté únavě a bolestech hlavy.

Komplikací onemocnění může být chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), ale i pneumotorax - prasknutí plic, které může mít i fatální následky. Další komplikací je selhávání srdce.

Velká část pacientů o svém onemocnění dlouho neví, výskyt nemoci je i proto na vzestupu. V současnosti na toto plicní onemocnění a jeho komplikace umírá více lidí než např. na astma.

Zdroj: Ceskenemoci.cz, Mojezdravi.cz, Rozedma-plicni-emfyzem.nasclovek.cz

Foto: Pixabay.com

Plicní emfyzém - rozedma plic patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde
 • Hurá do lesa na houby

  Hurá do lesa na houby

  Ke konci prázdnin, kdy už se děti začínají těšit na školu, se naše lesy opět plní houbaři. Začíná podzimní sezóna plná hřibů, bedlí i babek. Chopte se košíku a zkuste své štěstí.

 • Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa - velmi tvárná a zdravá zelenina, která se dá připravit na tisíce způsobů a dokáže zpestřit každý jídelníček. Její sezóna právě vrcholí, proto vám přinášíme tipy na ty nejlepší cuketové pokrmy.Zdravě.cz na Facebooku