Podzim je pro zdraví dětí krizové období, co s tím?

Stačí se podívat z okna, léto je nenávratně pryč a máme tu podzim. S ním na nás začnou dřív nebo později útočit i známá a téměř každoročně se opakující onemocnění. Největším rizikům jsou nejen díky počasí, ale i v souvislosti s nástupem do školek a škol, vystaveny především děti. Lze jim pomoci a typickým podzimním neduhům účinně předejít? Určitě ano!

Obvyklý nárůst nemocnosti mezi dětmi pozorujeme pravidelně již od poloviny září a týká se nejvíce dětí předškolního věku. Kromě akutních respiračních infekcí bývá zejména v mateřských školách častým problémem výskyt infekčních nemocí, a to díky známým kapénkám přenášeným vzduchem.

Děti bývají nemocné až třikrát do měsíce

Zvýšená nemocnost se týká především dětí z mateřských škol, tedy dětí ve věku tří až šesti let. Největší nárůst onemocnění byl zaznamenán v loňském roce, letos je podle všeho nástup krizového období pomalejší. Nejčastěji se děti vzájemně nakazí virovými infekcemi typickými v dětském věku. Jsou to onemocnění horních a dolních cest dýchacích, záněty nosních dutin a záněty středouší, záněty hrtanu či průdušek, samozřejmě pak také následky běžných forem nachlazení, jako jsou kašel a rýma. Není výjimkou, že děti nezvyklé na cizí prostředí a početnější dětský kolektiv onemocní i třikrát během jednoho měsíce, než se adaptují na nové prostředí mateřských škol.

Nástup do školky je nejvíc rizikový, dítě však doma zavírat nemůžeme

Nástup dětí do kolektivu, tedy začlenění se mezi ostatní děti, pro ně znamená budování si odolnosti vůči patogenům, což je pro jejich celkové zdraví do budoucna prospěšné. Izolovat dítě a stranit se kolektivu kvůli obavám z onemocnění mu naopak může uškodit. Stykem s nemocemi dostává dítě příležitost vybudovat si vlastní, o poznání lepší a silnější imunitu. Vhodnou prevencí běžných dětských nemocí a opakujících se respiračních infektů je pak především dostatečná hygiena a zdravá životospráva, vyvážený jídelníček a dostatek pohybu.

Celoroční posilování imunity je nejlepší prevencí a přípravou na riziková období

Běžná prevence, kterou rozumíme důsledné doplňování vitamínů, pohyb na čerstvém vzduchu a kvalitní spánek, by však měla probíhat v průběhu celého roku, nikoliv až s nástupem jarních či podzimních rizikových dní. Když už nemoc u dítěte vypukne, bude nejrozumnější nechat je doma, mimo kolektiv a dát mu dostatek času na úplné vyléčení. V době zvýšené nemocnosti je zásadní strava, která by měla být bohatá na bílkoviny, ovoce a zeleninu. Posílená imunita neznamená jen prevenci onemocnění, může také pomoci snížit dobu léčení a zmírnit průběh nemoci.

V prevenci přenosu závažných infekcí má podle většiny lékařů a hygieniků zcela nezastupitelnou roli preventivní očkování, které v České republice patří k nejlepším na světě. Vysoká proočkovanost zabraňuje šíření nebezpečných nemocí, jakými jsou například příušnice nebo spalničky.

Zdroj: Krajská hygienická stanice Brno (Renata Ciupek), Vegall Pharma (Petr Galle), Mudr.Stanislav Spurný

Foto: Pixabay.com

Podzim je pro zdraví dětí krizové období, co s tím? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku