Podzim je pro zdraví dětí krizové období, co s tím?

Stačí se podívat z okna, léto je nenávratně pryč a máme tu podzim. S ním na nás začnou dřív nebo později útočit i známá a téměř každoročně se opakující onemocnění. Největším rizikům jsou nejen díky počasí, ale i v souvislosti s nástupem do školek a škol, vystaveny především děti. Lze jim pomoci a typickým podzimním neduhům účinně předejít? Určitě ano!

Obvyklý nárůst nemocnosti mezi dětmi pozorujeme pravidelně již od poloviny září a týká se nejvíce dětí předškolního věku. Kromě akutních respiračních infekcí bývá zejména v mateřských školách častým problémem výskyt infekčních nemocí, a to díky známým kapénkám přenášeným vzduchem.

Děti bývají nemocné až třikrát do měsíce

Zvýšená nemocnost se týká především dětí z mateřských škol, tedy dětí ve věku tří až šesti let. Největší nárůst onemocnění byl zaznamenán v loňském roce, letos je podle všeho nástup krizového období pomalejší. Nejčastěji se děti vzájemně nakazí virovými infekcemi typickými v dětském věku. Jsou to onemocnění horních a dolních cest dýchacích, záněty nosních dutin a záněty středouší, záněty hrtanu či průdušek, samozřejmě pak také následky běžných forem nachlazení, jako jsou kašel a rýma. Není výjimkou, že děti nezvyklé na cizí prostředí a početnější dětský kolektiv onemocní i třikrát během jednoho měsíce, než se adaptují na nové prostředí mateřských škol.

Nástup do školky je nejvíc rizikový, dítě však doma zavírat nemůžeme

Nástup dětí do kolektivu, tedy začlenění se mezi ostatní děti, pro ně znamená budování si odolnosti vůči patogenům, což je pro jejich celkové zdraví do budoucna prospěšné. Izolovat dítě a stranit se kolektivu kvůli obavám z onemocnění mu naopak může uškodit. Stykem s nemocemi dostává dítě příležitost vybudovat si vlastní, o poznání lepší a silnější imunitu. Vhodnou prevencí běžných dětských nemocí a opakujících se respiračních infektů je pak především dostatečná hygiena a zdravá životospráva, vyvážený jídelníček a dostatek pohybu.

Celoroční posilování imunity je nejlepší prevencí a přípravou na riziková období

Běžná prevence, kterou rozumíme důsledné doplňování vitamínů, pohyb na čerstvém vzduchu a kvalitní spánek, by však měla probíhat v průběhu celého roku, nikoliv až s nástupem jarních či podzimních rizikových dní. Když už nemoc u dítěte vypukne, bude nejrozumnější nechat je doma, mimo kolektiv a dát mu dostatek času na úplné vyléčení. V době zvýšené nemocnosti je zásadní strava, která by měla být bohatá na bílkoviny, ovoce a zeleninu. Posílená imunita neznamená jen prevenci onemocnění, může také pomoci snížit dobu léčení a zmírnit průběh nemoci.

V prevenci přenosu závažných infekcí má podle většiny lékařů a hygieniků zcela nezastupitelnou roli preventivní očkování, které v České republice patří k nejlepším na světě. Vysoká proočkovanost zabraňuje šíření nebezpečných nemocí, jakými jsou například příušnice nebo spalničky.

Zdroj: Krajská hygienická stanice Brno (Renata Ciupek), Vegall Pharma (Petr Galle), Mudr.Stanislav Spurný

Foto: Pixabay.com

Podzim je pro zdraví dětí krizové období, co s tím? patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • 20.10.2017 21:10 Nevolnost v autě

  Jak nebo spíš čím řešíte nevolnost v autě ?

 • 20.10.2017 21:10 Ucpaný nos

  Jaký sprej se vám nejvíc osvědčil na ucpaný nos ? :(

 • Anička 17.10.2017 19:10 Posílení imunity

  Zase mám předepsaná antibiotika a při představě, jak mi z nich zase bude.. :( Minule trvalo dlouho…

 • Anvil 12.10.2017 20:10 Jak vyvolat růst vousů?

  Ahoj, tak za prvé, tam kde máš vlasové nebo cibulky vousů je dané, kde nejsou nebudou. Spokoj se s…

 • Jája 12.10.2017 12:10 Posílení imunity

  a myslite, ze je to vhodne i pro deti? Pro děti lze dávat icolostrum. Tobolku otevřít avysypat do…

Píšeme jinde
 • Recept na houbového kubu krok za krokem

  Recept na houbového kubu krok za krokem

  Nikde není psáno, že by se houbový kuba měl připravovat pouze o vánočním čase ze sušených hub. Dnes si tuto staročeskou klasiku z krup připravíme krok za krokem a použijeme čerstvé nasbírané houby.

 • Recept na dýňové muffiny krok za krokem

  Recept na dýňové muffiny krok za krokem

  Dýně je zdravá, snadno dostupná a cenově přijatelná. Byl by hřích toho nevyužít. Tyto dýňové muffiny jsou plné čerstvých bylinek a feta sýru. Nebude překvapením, že nejen skvěle vypadají, ale i chutnají. S naším postupem je zvládne každý.Zdravě.cz na Facebooku