zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Podzim je pro zdraví dětí krizové období, co s tím?

Veronika Tůmová
07.10.2017

Stačí se podívat z okna, léto je nenávratně pryč a máme tu podzim. S ním na nás začnou dřív nebo později útočit i známá a téměř každoročně se opakující onemocnění. Největším rizikům jsou nejen díky počasí, ale i v souvislosti s nástupem do školek a škol, vystaveny především děti. Lze jim pomoci a typickým podzimním neduhům účinně předejít? Určitě ano!

Obvyklý nárůst nemocnosti mezi dětmi pozorujeme pravidelně již od poloviny září a týká se nejvíce dětí předškolního věku. Kromě akutních respiračních infekcí bývá zejména v mateřských školách častým problémem výskyt infekčních nemocí, a to díky známým kapénkám přenášeným vzduchem.

Děti bývají nemocné až třikrát do měsíce

Zvýšená nemocnost se týká především dětí z mateřských škol, tedy dětí ve věku tří až šesti let. Největší nárůst onemocnění byl zaznamenán v loňském roce, letos je podle všeho nástup krizového období pomalejší. Nejčastěji se děti vzájemně nakazí virovými infekcemi typickými v dětském věku. Jsou to onemocnění horních a dolních cest dýchacích, záněty nosních dutin a záněty středouší, záněty hrtanu či průdušek, samozřejmě pak také následky běžných forem nachlazení, jako jsou kašel a rýma. Není výjimkou, že děti nezvyklé na cizí prostředí a početnější dětský kolektiv onemocní i třikrát během jednoho měsíce, než se adaptují na nové prostředí mateřských škol.

Nástup do školky je nejvíc rizikový, dítě však doma zavírat nemůžeme

Nástup dětí do kolektivu, tedy začlenění se mezi ostatní děti, pro ně znamená budování si odolnosti vůči patogenům, což je pro jejich celkové zdraví do budoucna prospěšné. Izolovat dítě a stranit se kolektivu kvůli obavám z onemocnění mu naopak může uškodit. Stykem s nemocemi dostává dítě příležitost vybudovat si vlastní, o poznání lepší a silnější imunitu. Vhodnou prevencí běžných dětských nemocí a opakujících se respiračních infektů je pak především dostatečná hygiena a zdravá životospráva, vyvážený jídelníček a dostatek pohybu.

Celoroční posilování imunity je nejlepší prevencí a přípravou na riziková období

Běžná prevence, kterou rozumíme důsledné doplňování vitamínů, pohyb na čerstvém vzduchu a kvalitní spánek, by však měla probíhat v průběhu celého roku, nikoliv až s nástupem jarních či podzimních rizikových dní. Když už nemoc u dítěte vypukne, bude nejrozumnější nechat je doma, mimo kolektiv a dát mu dostatek času na úplné vyléčení. V době zvýšené nemocnosti je zásadní strava, která by měla být bohatá na bílkoviny, ovoce a zeleninu. Posílená imunita neznamená jen prevenci onemocnění, může také pomoci snížit dobu léčení a zmírnit průběh nemoci.

V prevenci přenosu závažných infekcí má podle většiny lékařů a hygieniků zcela nezastupitelnou roli preventivní očkování, které v České republice patří k nejlepším na světě. Vysoká proočkovanost zabraňuje šíření nebezpečných nemocí, jakými jsou například příušnice nebo spalničky.

Zdroj: Krajská hygienická stanice Brno (Renata Ciupek), Vegall Pharma (Petr Galle), Mudr.Stanislav Spurný

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jak správně vymalovat byt?
Apiterapie - léčba pomocí včelích produktů

Další články

Jak pečovat o zubní náhradu?
Zuby

Jak pečovat o zubní náhradu?

26.09.2017

Začali jste s používáním zubní náhrady? Pak jste už možná překonali první obtíže, které zahrnují například dávivý reflex při jejím nasazování, nebo nadměrnou tvorbu slin, která je ...

Jak správně prát?
Alergie

Jak správně prát?

Umět si vyprat oblečení, zní jako samozřejmost, kterou musí zvládnout každý. Aby si prádlo zachovalo co nejdéle původní barvu a tvar, je zapotřebí, to dělat správně. Poradíme, jak ...