Pozor na poranění oka - může způsobit vážné komplikace

Je celá řada typicky letních úrazů, které se mohou jevit zdánlivě banálně, ale z kterých se mohou vyvinout značné nepříjemnosti. Co dělat v takových případech a jak postupovat, aby první pomoc při úrazu oka byla co nejúčinnější a mohla snížit riziko pozdějších komplikací?

Mezi nejvážnější úrazy patří bezpochyby úrazy oka, které mohou právě v létě vzniknout snadno, například při letních sportech (např. úder míčem), při manipulaci s ohněm (poletující jiskry či popáleniny při opékání buřtů a grilování), dále pak poranění oka ostrou větví při lezení na strom, ale i vlivem slunečního záření.

První pomoc při úrazech oka

Při zasažení oka chemickou látkou je nutné oko co nejrychleji vypláchnout pod značným množstvím tekoucí vody a poté vyhledat odborného lékaře. Škrábnutí do oka, například větvičkou ze stromu při česání ovoce, se může dobře zahojit samo, nebo při doporučení lékaře pomocí oční masti. Cizí předměty vniknuté do oka a zapíchnuté předměty, jako je např. dřevěná tříska nebo i sotva viditelný kousek kovu, působí sice v oku velkou bolestivost, neměli bychom je však zkoušet vyndávat sami, ale raději ihned vyhledat lékařskou pomoc. Lékař si s tímto problémem obvykle snadno poradí a zbavení se vniklého předmětu a bolesti může být často až překvapivě rychlé.

Poranění očí v důsledku popálení

Také při oblíbeném grilování a večerního sezení u ohně mohou hrozit očím vážná poškození, pokud si nepočínáme opatrně. Rozžhavený uhlík může vletět či spadnout do oka rychleji, než to stačíme postřehnout a důsledkem je popálení víčka, spojivky, nebo oční rohovky, která je nejcitlivějším místem na lidském těle. Popálení pak samozřejmě způsobuje i velkou bolest očního okolí, nezřídka dochází i k zasažení obličeje.

Poranění oční rohovky může mít trvalé následky

Právě popálení oční rohovky horkým uhlíkem je extrémně nebezpečné a může vést k trvalému poškození. Může způsobit jizvu, díky které pak dojde k trvalému zhoršení zraku. Při zanesení infekce do poraněné rohovky je pak krajním důsledkem dokonce i slepota. Při sebemenším poranění oka je tak naprosto zásadní okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Ani u úrazů, které nám připadají neškodné, se nevyplácí dlouho váhat a odkládat návštěvu oční ordinace. Jedině tam dojde neprodleně k započetí léčby, což snižuje riziko dlouhodobějšího či dokonce trvalého poškození zraku.

Rizika a prevence očních onemocnění, úrazů a poranění během léta

Při sportech, zejména pak cykloturistice, je vhodné oči chránit vhodnými brýlemi, které zabrání vniknutí prachu, poletujících částic a hmyzu, při jízdě v hustých lesních porostech i před větvemi stromů.

Jak začít sportovat? Zamilujte si pohyb!

Pro lidský zrak je velkým rizikem také nadměrné sluneční záření. Dlouhodobé vystavení intenzivním slunečním paprskům může způsobit šedý zákal a vzácněji i poškození sítnice. Tmavé brýle bez UV filtru přitom mohou být pro oči škodlivější než brýle žádné. Používáte-li kontaktní čočky, během koupání v přírodní i chlorované vodě bude lepší použít ty jednorázové a neotvírat oči při plavání pod vodou bez plaveckých brýlí. Dalším rizikem v našich koupalištích jsou často se vyskytující sinice. Koupání ve vodě zamořené sinicemi může způsobit zánět spojivek nebo oční rohovky a léčba takových zánětů nebývá snadná. Vzniklé komplikace při léčbě mohou způsobit až trvalé poškození zraku.

Jak ulevit příiš namáhanému zraku?

Zdroj: Gemini-oční klinika, Pro-miminka.cz

Foto: Pixabay.com

Pozor na poranění oka - může způsobit vážné komplikace patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku