Prediabetes - varování organismu před propuknutím cukrovky

Víte, jaká hladina cukru je ve vaší krvi? Ukázala vaše krevní vyšetření zvýšenou glykémii? Prediabetes je stav považovaný za poslední a vážné varování předtím, než vám lékaři mohou dříve či později diagnostikovat právě cukrovku.

Je to stav, který poškozuje stěny cév a vede tak k většímu riziku infarktu a mozkových příhod. Prediabetes ukazuje na vyšší hladinu krevního cukru, varovné jsou hodnoty glykemie již od 5,3 mmol/l krve, lehce zvýšená glykemie je pak od 5,6 mmol/l krve.

Varovné příznaky prediabetu a cukrovky

U prediabetu, na rozdíl od samotné cukrovky, většinou nepociťujeme žádné příznaky. Často o svém stavu tak vůbec nevíme, dokud nepodstoupíme vyšetření, třeba i v souvislosti s jiným onemocněním. Mezi nejčastější příznaky již propuknuté cukrovky patří žízeň, časté a vydatné močení. Zvyšuje-li se hladina cukru v krvi, ledviny nemohou cukr udržet a propouštějí jej do moči. Přebytky glukózy s sebou nutně strhávají molekuly vody. Čím vyšší hladina glykemie, tím větší množství moči. Člověk je pak nucen hodně pít a nápadně často také močí. Prediabetes může být odhalen při screeningových vyšetřeních (např. u praktického lékaře, internisty nebo kardiologa).

Rizikové faktory vedoucí k prediabetu a propuknutí cukrovky

Prediabetes a následnou cukrovku ovlivňují jisté faktory, které je možné zažehnat změnou životosprávy. Ta je právě v době odhalení prediabetu zásadní a může stačit i k tomu, aby se člověku vrátilo zdraví. K těmto rizikovým faktorům vedoucím k prediabetu patří například obezita, nedostatek pohybu, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, ale také několik neovlivnitelných faktorů, jako je výskyt cukrovky v rodině, věk nad 45 let nebo prodělání tzv. dočasné těhotenské cukrovky.

Potlačení prediabetu - léčebný plán

Při léčbě prediabetu a při nadváze je nutné docílit především snížení hmotnosti, a to zdravou stravou a dostatkem pohybu, což jsou zcela prioritní zásady léčebného plánu s cílem odvrátit hrozbu cukrovky a vrátit hladinu krevního cukru do normálu. Zdravý jídelníček a fyzická aktivita jsou pak nutné i v případě, že obezita není zrovna váš problém, prediabetes však ano. Ke snížení glykemie se také jako první farmakologický pomocník používá lék Metformin. Pokud mluvíme o prediabetes v častém spojení s těžkou obezitou, může být nejúčinnější metodou chirurgický zákrok, který v tomto případě spadá do oblasti bariatrické chirurgie.

Bariatrická chirurgie jako radikální postup při řešení obezity

Bariatrie přichází na řadu až při vysokém stupni obezity, která může znamenat vysoká zdravotní rizika či dokonce ohrožovat pacienta na životě. Nejde o kosmetický zákrok, který by byl součástí estetické chirurgie a prováděl se jen na přání pacienta. Současné technologie bariatrické chirurgie umožňují také laparoskopický zákrok, který výrazně snižuje operační zátěž a ulehčuje pooperační průběh a rekonvalescenci pacienta.

Zdroj: Ordinace.cz, Celostnimedicina.cz, Bandingklub.cz

Foto: Pixabay.com

Prediabetes - varování organismu před propuknutím cukrovky patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • 10.12.2017 20:12 Bércové vředy

  Prosím pěkně, co se vám osvědčilo na bércové vředy ? Babička s tím bojuje docela dlouho a nedaří…

 • 10.12.2017 19:12 Žaludeční vředy

  Je něco, co se vám osvědčilo na žaludeční vředy ?

 • Martina 30.11.2017 18:11 Nevolnost v autě

  No, já to mám právě vyzkoušené, že mě stačí si ten travel gum dát opravdu před jízdou, ale třeba…

 • Lenka 30.11.2017 18:11 Nevolnosti

  Je to hodně individuální. Mě třeba stačí si je dát, až sednu do auta nebo do autobusu :)

 • Alena 29.11.2017 17:11 Bolesti a únava

  Poslední dobou jsem měla problémy s bolestmi kloubů a narazila na flexiharpan. Po chvíli braní se…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku