zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Přibírání na váze v období menopauzy - jak mít kila pod kontrolou?

Veronika Tůmová
25.03.2019

Přibírání na váze je bohužel častý doprovodný příznak procházení obdobím přechodu a u žen tak lze očekávat nárůst tělesné hmotnosti nejméně o půl kilogramu za rok, obvykle je to však i víc. To samo o sobě nepřispívá k dobré náladě, navíc to s sebou může nést i celou řadu zdravotních problémů.

Tloustnutí zkrátka ke stárnutí patří, záleží však stále na našem přístupu a na tom, jak moc se poddáme této údajné nevyhnutelnosti. A nebo snad ztloustnutí v přechodu nemusí být nutně nevyhnutelné?

Tloustnutí v přechodu není jen důsledkem hormonální nerovnováhy, je důležité si to přiznat!

Rostoucí nadváha v období přechodu bývá spojována s výkyvy v hladinách hormonů, především estrogenů, což také podporuje větší chuť k jídlu. Tyto kolísající hladiny hormonů zároveň zpomalují metabolismus a zvyšují tzv. inzulínovou rezistenci, takže organismus se hůře vypořádává s cukry a škroby. Hormony také ovlivňují to, kam se tuk ukládá, v tomto případě obvykle v okolí břicha. Spíš než hormony je však dle nejnovějších poznatků údajně příčina nárůstu přebytečných kil v menopauze pokles svalové hmoty, v důsledku zmíněného zpomalení metabolismu a také klesající fyzické aktivity.

Čím nám škodí bílý cukr?

Změny v menopauze vyžadují i změnu jídelníčku

Boj proti přibírání v menopauze bude mnohem úspěšnější se správnou skladbou jídelníčku, bez něho by byl velice těžký, možná i zcela marný. Důležité bude především zvýšit příjem sacharidů škrobového původu a vyhýbat se nasyceným tukům, které nahradíme tukům z ryb, olivového oleje nebo slunečnicových semínek. Dobré bude také omezit sůl, kofein a alkohol. Takto upravit a hlídat svůj jídelníček však bude v období přechodu patrně daleko těžší než kdykoliv dřív, k čemuž přispívá typická ztráta energie a nezřídka i sklony k depresím.

V přechodu je častým jevem nadýmání - jak si od něj pomoci?

Ať už se na vás menopauza podepíše nadměrnými kily, nebo se vám podaří se jim ubránit, nadýmání se pravděpodobně nevyhne žádná z nás. Je způsobováno už zmíněnými výkyvy v hormonálních hladinách, které navíc podporují zadržování vody v těle a nadměrnou tvorbu střevních plynů. Nízké hladiny estrogenu také snižují produkci žluče, což vede k zácpě a opět i k nadýmání. Nezbytná je opět úprava jídelníčku, celozrnná strava a dostatečný pitný režim.

Jak se vyhnout nadýmání?

Substituční hormonální léčba může pomoci, jsou tu však i určitá rizika

Nárůst tělesné váhy přičítá mnoho žen hormonální terapii. Substituční hormonální léčba sice může určitou měrou přispívat k zadržování vody a nadýmání, podle nových poznatků však naopak působí jako prevence přibírání v období menopauzy. Je však nutné upozornit, že hormonální terapie působí proti nárůstu váhy jen po tu dobu, po kterou je právě podstupována. U žen nad šedesát let se již tato terapie nedoporučuje kvůli zvýšenému riziku srdeční příhody, mrtvice či vzniku krevních sraženin. Zůstávají tak tyto možnosti - správně a zdravě jíst, chránit svou svalovou hmotu, zvyknout si na pravidelný pohyb a především nepropadat trudnomyslnosti kvůli přirozeným projevům stárnutí.

Existuje mužská menopauza?

Zdroj: Vegall Pharma, Uena.aktualne.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Zdravý životní styl už vám nemusí dělat díru do rozpočtu, zkuste naše tipy!
Jak šetrně a natrvalo zbavit dítě zlozvyků?

Další články