První jarní alergie a jejich křížení

Pylová sezóna je takové období, ve kterém se ve vzduchu v hojném množství vyskytují nejrůznější pyly. Toto období může trvat déle, než by se dalo předpokládat, a to až deset měsíců v roce. Pylovou sezónu dělíme na tři období, v každém z nich pak převládá jiná skupina alergenů.

Nejčastějšími původci všech těchto alergií jsou pyly různých dřevin, trav a plevelovitých rostlin. U nás se začínají první pyly objevovat v ovzduší dokonce už koncem zimy, s postupným zvyšováním teplot pak jejich výskyt narůstá.

Co je to křížení reakcí alergenů?

Zkřížených reakcí existuje nemalé množství. Je dobré o nich vědět, pokud trpíte velmi vážnou alergií, především takovou, při které vás setkání s alergenem může ohrozit na životě. V takovém případě vám lékaři doporučí vyhýbat se nejen přímému alergenu, ale i všemu, co nese riziko zkřížené reakce. Zkříženou alergií, například na určitý druh pylu a na určitou potravinu, trpí jen ve střední Evropě zhruba 50 % pylových alergiků. Zkřížená alergie je jev vzniklý na základě podobnosti alergenů. Dochází k tomu v případě, kdy IgE protilátky imunitního systému vytvořené pro obranu proti určitému alergenu reagují na jiný alergen, a to na základě podobnosti v řadě aminokyselin.

Jarní pylové alergie - dá se jim vyhnout?

První alergeny objevující se v období od ledna do května

První obvykle kvetou lísky, díky znatelným krátkodobým oteplením to někdy bývá už během ledna. Lísky tak zahajují pylovou sezonu a patří k významným alergenům, i díky jejich reakci křížení s břízou, habrem, olší, bukem a dubem. V únoru až březnu pak začínají kvést olše, které také zkříženě reagují s břízou, lískou a habrem, o něco méně pak s pylem bukovitých dřevin. Od března do dubna pak kvetou topoly. Nejdůležitějším pylovým alergenem jarní sezony je bříza a jí příbuzné rody. Kvetou v období od března do května a jejich pyl se dostává do velkých vzdáleností.

Pylová alergie - polinóza

Břízy a potravinové alergeny, pylový kalendář

Břízovité druhy dřevin reagují s většinou dalších jarních stromů, jako jsou lísky, dub, buk, lípa, černý bez, jilm, vrba, javor, jasan, topol, platan, pelyněk i některé druhy trav. Významné jsou však právě jejich zkřížené reakce s potravinovými alergeny, jako jsou lískové ořechy, ovoce, mrkev, celer, brambory či melouny. Během dubna a května se jarní pylová sezona začíná prolínat s tzv. sezonou trav a pro alergiky tak nastává nejhorší období v roce. Každý pylový alergik by měl znát a brát v úvahu pylový kalendář, což je celoroční přehled období kvetení nejčastějších rostlinných alergenů. Je však třeba ke každé takové tabulce přistupovat s rezervou, protože doba květu jednotlivých rostlin se liší i v závislosti na počasí.

Co je to a k čemu slouží pylové zpravodajství?

Pylové zpravodajství - to je aktuální výskyt různých pylů v ovzduší, který můžeme během pylové sezóny sledovat pomocí Pylové informační služby. Každý týden jsou tak zveřejňovány aktuální informace o stavu pylů ve vzduchu a zároveň předpověď jejich výskytu na nejbližší období. Koncentraci pylů v ovzduší měří v České republice dvanáct pylových stanic.

Alergie na zvířata - jak se projevuje?

Zdroj: Proalergiky.cz, Pylovasluzba.cz

Foto: Pixabay.com

První jarní alergie a jejich křížení patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku