zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

První podzimní virózy

Veronika Tůmová
07.10.2015

Užíváme si babího léta a víme, že pravé podzimní počasí je už jen otázkou několika málo dní. Kromě spousty spadaného listí, slabě hřejivých slunečních paprsků, ranních mlh a častějšího deště přináší podzim i první virózy, kterým však můžeme včas předcházet.

Se zrádným přechodem od konce léta do podzimních plískanic jsou spojená běžná respirační infekční onemocnění označovaná jako nachlazení. Máme je za každoroční nutné zlo a zcela banální záležitosti, které často "statečně" přecházíme v domnění, že pro nás nemohou znamenat žádné skutečné nebezpečí. I takto podceněné, přechozené a neléčené nachlazení se však může vrátit v daleko horší a komplikovanější podobě.

Nachlazení, nebo chřipka? Poznáte rozdíl?

K běžným příznakům chřipky patří horečky, kašel, bolesti svalů a kloubů, bolesti hlavy, celková slabost a velká únava. Stručně řečeno, chřipkový virus napadá celý organismus, z čehož plyne třeba i to, že se ráno probudíte s pocitem, jakoby vás někdo přejel parním válcem. Viry běžného nachlazení se projevují záněty sliznic od krku nahoru, kdy jsou napadeny dutiny nosu a hrdla. Projevuje se rýma, kašel, bolest v krku, mírně zvýšená teplota, nebo i malátnost. Oba typy těchto viróz propuknou obvykle během jednoho až tří dnů po infikaci, odeznít mohou až po deseti až čtrnácti dnech.

Přecházení nachlazení znamená riziko vážnějších komplikací

U neléčené a nedoléčené virózy tohoto typu může hrozit vznik zánětu dolních cest dýchacích, zánětu plic, ledvin či dokonce srdečního svalu, což je natolik vážná komplikace, že nejsou výjimečné ani případy končící smrtí. Každý z nás by si proto měl uvědomit, že tzv. "přechození" těchto zdánlivě banálních onemocnění může být ve skutečnosti značně rizikové. Každá infekce totiž organismus oslabí o to více, musí-li si poradit sám. Zvládat těžší vzniklé komplikace pak už nemusí být vůbec jednoduché. Pokud se při onemocnění běžnou virózou objevují bolesti nebo píchání na hrudi, pocit tlaku za hrudní kostí a jakákoli forma dušnosti, je na čase vyhledat lékařskou pomoc. Vznik zánětu srdečního svalu a jeho podceňování může vést k akutnímu srdečnímu selhání. Než riskovat podobně závažné komplikace, dopřejeme si pár dní skutečný odpočinek a nemoc spolu s užíváním doporučených léků vyležíme.

Jaká je účinná prevence častého opakování nachlazení?

Nejdůležitější je včasné posilování imunity, s čímž mohou pomoci i nejrůznější potravinové a vitamínové doplňky. Doporučuje se také mírné otužování. K prevenci samozřejmě přispěje celková správná životospráva a zdravý životní styl. S preventivním užíváním vitamínů či léků můžete začít hned na počátku rizikových období. Díky tomu znatelně snížíte riziko propuknutí nemoci, nebo alespoň zkrátíme dobu jejího trvání.

Zdroj: jenprozeny.cz, relax.lidovky.cz (L.Hamplová)

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Tajemná a znepokojující - Bechtěrevova choroba
Očkování proti chřipce - sezóna 2015/2016

Další články

Palandy do dětského pokoje - hrozí riziko?
Péče o dítě

Palandy do dětského pokoje - hrozí riziko?

20.09.2015

Přestože podle mnoha názorů patrové postele do dětského pokoje prostě nepatří, jejich obliba neklesá a mnozí rodiče se pro ně rozhodují. A to nejen proto, aby byl dětský pokoj jeji ...

Nosní polypy
Nemoci a léčba

Nosní polypy

16.09.2015

Nosní polypy nejsou kosmetickou vadou, jak by se mohlo zdát, ale znamenají celkem nepříjemnou záležitost. Jde o výrůstky zbytnělé sliznice nosní dutiny nebo nosních sinusů. Jejich ...