Psychosomatika - nemoc odráží náš vnitřní stav

Ne nadarmo se říká: „Ve zdravém těle, zdravý duch.“ Psychika ovlivňuje naše zdraví více, než si myslíme. Psychosomatika se zabývá propojením těla i duše. Je-li nemocná naše mysl, projeví se to i na naší fyzické stránce.

Co je to psychosomatika?

Při onemocnění se zaměřujeme hlavně na odstranění bolesti. Pokud se nám nedaří vyléčit nebo se příznaky opakovaně vrací, je důležité zjistit, co nemoc skutečně zapříčinilo. Jinak se může stát, že se relativně uzdravíme. Přesněji řečeno, vyléčíme náš aktuální problém. Ale jelikož jsme neodstranili zdroj, onemocnění propukne s jinými symptomy nebo přejde do chronického stavu. Při diagnostice onemocnění je potřeba určit, do jaké míry je ovlivněna psychickými, sociálními a somatickými faktory.

Placebo a vliv psychiky

Patříte mezi zapřisáhlé zastánce léčby pomocí farmaceutických výrobků a zabývat se psychikou vám přijde jako šarlatánství? Jak tedy vysvětlit placebo efekt? Je známo mnoho případů a studií, které prokazují, že pacienti, kterým bylo podáno bez jejich vědomí placebo, pociťovali stejný účinek jako po požití léku. Nebo jak si vysvětlit, že až nápadně často následuje starý člověk svého zemřelého partnera do roku od jeho smrti?

Psychosomatická onemocnění

Mezi psychosomatická onemocnění se řadí ekzémy, astma, poruchy příjmu potravy, alergie, srdeční a oběhové nemoci, migrény, kolapsové stavy či gynekologické problémy.

Astma má podle psychosomatiky původ už v dětství a je spojováno s vazbou k matce a její přehnanou péčí nebo naopak postrádáním mateřské lásky. Může být nevědomým voláním o pozornost. Narušený vztah s matkou je dáván do souvislosti i s ekzémy.

Gynekologické problémy značí problémy s přijetím ženské role. U migrény je bolest hlavy překážkou myšlení. Nemocní s poruchou příjmu potravy si kontrolou jídla utišují hlad po lásce. Srdeční neuróza je dávána do souvislosti se strachem z odloučení, samoty.

Léčba pomocí psychosomatiky

Léčit pomocí psychosomatiky zahrnuje propojení lékařských postupů, psychofarmak a psychoterapie. Úspěšná léčba vyžaduje důkladnou znalost pacienta. Je třeba znát jeho dosud prodělaná onemocnění, životní styl a psychiku.

Psychohygiena jako prevence

Psychohygiena neboli duševní hygiena slouží jako prevence psychosomatických a psychiatrických nemocí. Pro dosažení životní rovnováhy je třeba dodržovat dostatečný odpočinek a pohyb, životosprávu a předcházení stresu. Správná životospráva zahrnuje kvalitní a pravidelnou výživu bez přejídání, dostatečný a kvalitní spánek. Neměli bychom zapomínat na pohyb k udržení tělesné i duševní kondice. Je vhodné naučit se hospodařit s časem a vytvořit si pracovní tempo, které nám vyhovuje. K udržení duševního zdraví jsou dobré relaxační techniky jako autogenní trénink či jóga.

Zdroj: Kučírek, Psychosomatika a děti, 2006

Foto: Pixabay.com

Psychosomatika - nemoc odráží náš vnitřní stav patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Hana 20.02.2018 09:02 Posílení imunity

  Ola... doporučuji obličejovou saunu, inhalátor. Prodává to Orava cca za 4 stovky.

 • Jarka 19.02.2018 18:02 Bolesti a únava

  Ahoj, osobně beru Bion3 - http://www.bion3.cz/ Je to multivitamín - kombinace vitaminu, mineralu a…

 • Fanča Liberec 19.02.2018 13:02 kvasinkové záněty

  Na kvasinkové záněty mi pomohl Vagiferm od Pharma Agency. Užívala jsem ho i v těhotenství i když…

 • Ola 14.02.2018 13:02 Posílení imunity

  Taky by mě zajímalo čím posílit imunitu, hlavně ted v zimě. Jsme stále nachlazení :( Hlavně ta…

 • Jana 30.01.2018 15:01 kvasinkové záněty

  Dajko moc díky za odkaz, koukala jsem se a vypadá to jako opravdu kvalitní výrobek, tak to…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku