Rakovina kůže - znáte příznaky?

Rakovina nebo také karcinom kůže patří k poměrně častým nádorovým onemocněním. Vyskytuje se především u starších lidí, ale není to pravidlo, může se vyskytnout i v mládí. Je proto rozumné věnovat některým změnám na kůži určitou pozornost.

Rakovina kůže má své specifické příznaky, o kterých je dobré vědět, abychom v případě nutnosti započali léčbu včas. Nemusíme přitom hned panikařit, objevíme-li na těle sebemenší pihu, která tam možná předtím nebyla. Opatrnost však nikdy neškodí a v případě rakoviny to platí dvojnásob.

Znaménka, pihy a změny na kůži

Kůže pokrývá celé naše tělo a měli bychom věnovat pozornost jejímu zdraví. Slunce a jeho síla v letním období zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže, závažného onemocnění, které je nutné objevit v počátečním stadiu. Pihy, znaménka a rakovina kůže spolu bohužel úzce souvisí. Jaké druhy kožní rakoviny tedy rozpoznáváme a co bychom měli sledovat? K příznakům, které mohou vést k rakovině kůže, patří nepravidelnost a změna barvy znaménka, změny jeho povrchu nebo náhlé zvětšení, jeho ztvrdnutí, bolestivost, pálení nebo dokonce krvácení.

Typy rakoviny kůže

Bezcelulární karcinom

Nebolestivá, pomalu rostoucí a hladká bulka, která roste velmi pomalu. Často se vyskytuje na obličeji, kolem uší nebo na krku.

Dlaždicobuněčný karcinom (spinaliom)

Červená bezbolestná bulka nebo skvrna, většinou se zatvrdlým nebo šupinkovým povrchem. Opět se vyskytuje na obličeji, ale i na krku, rukou nebo pažích.

Melanom

Nádor, který se může vyskytnout kdekoliv na těle. Jde o bezbolestnou bulku tmavší barvy, či nepravidelné znaménko bez ohraničení. Spolu s melanomem je ještě bazaliom (vyskytující se převážně na hlavě a krku) nejčastější formou rakoviny kůže.

Kožní nádory a jejich léčba

Rakovina kůže se obvykle projevuje nádory, které rostou velmi pomalu a jsou dobře léčitelné. Výše zmíněný dlaždicobuněčný karcinom je sice nebezpečný, ale většinou jde vyléčit. Nejhorší a přitom častý typ rakoviny, melanom, roste rychleji než ostatní nádory rakoviny kůže. Riziko vzniku rakoviny kůže se významně zvyšuje u lidí, kteří se nechrání před UV zářením a mají citlivější kůži při opalování. Melanom je tvořený pigmentovými buňkami. Je třeba si dávat větší pozor na znaménka velká, nově vzniklá a ta s neobvyklým tvarem. K léčebným metodám patří operační zákrok, ozařování, chemoterapie a biologická terapie. Některým pacientům se při operaci odstraní kromě znaménka i lymfatické žlázy, to pak zejména v případě melanomu.

Rakovina kůže - prevence

K prevenci vzniku rakoviny kůže i dalších kožních problémů přispěje omezení pobytu na slunci a používání kvalitních opalovacích krémů. Pokud máte na těle větší množství mateřských znamének, pozorujte jejich vzhled, citlivost a další změny. Mateřské znaménko je pravidelné, má odstín jedné barvy a nemá rozmazané okraje. Velikost klasického znaménka je cca do 6 milimetrů. Všechny typy nádorů jsou zpravidla objeveny v pozdějším stádiu. Je samozřejmé, že čím dříve se rakovina kůže objeví a začne léčit, tím větší je pravděpodobnost jejího vyléčení.

Sledujte stav pokožky i u dětí a při pobytu na slunci věnujte pozornost jejich fototypu. Nezapomeňte, že každé spálení kůže poškozuje DNA buněk a může mít za následek vznik melanomu v dospělosti.

Kožní onemocnění zvané oheň

Zdroj: Wikipedie.cz, Prozeny.cz

Foto: Pixabay.com

Rakovina kůže - znáte příznaky? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku