zdroj: freepik.com
Komerční prezentace
Nemoci a léčba

Rány i ranky pomůžete zhojit i jídlem

Komerční prezentace
16.06.2022

Řezné a tržné rány patří k velmi častým zraněním, které řeší lékaři v chirurgických ambulancích, při nočních a víkendových službách. Zranění se nevyhnou děti i dospělí, bez ohledu na věk či pohlaví. I když je toto poranění lehčí, provází ho bolest a obavy z případných trvalých následků.

Rána je vždy porušení kůže. Krvácí a je bolestivá. Při poranění se naruší tkáně, když je hlubší i cévy a nervy. Ovšem i drobná zranění, odřeniny povrchové kůže výrazně cítíte, vždyť i povrch kůže je protkán mnoha nervovými zakončeními. V případě, že je rána hluboká a rozsáhlá, je namístě vyhledat lékaře. Na ránu přiložte čistý obvaz, sterilní gázu, abyste zastavili či zmírnili krvácení a rychle na chirurgii. Zde vám lékař ránu vyčistí, a sešije. Někdy ambulantně pouze v lokálním umrtvení, pokud je úraz skutečně závažný, zákrok provádí v celkové anestezii, zvlášť u menších dětí, které bolest a trápení snáší velmi těžko. V případě, že je tržná či řezná rána menší, mohou lékaři využít pouze stažení postižené kůže takzvanými stripy. Ty stáhnou kůži k sobě tak, že se spojí po několika dnech sama, rána se zacelí obvykle bez jizev a není třeba vyndávat stehy. Ovšem i v šití ran dochází v posledních letech k velkým změnám: chirurgové ránu šijí tak, aby nevznikala jizva či byla co nejmenší, využívají nejrůznější typy nití, které se samy vstřebávají nebo jsou z antibakteriálního materiálu, proto předcházejí osídlení operační rány bakteriemi.

Ulevte si od bolesti

Bezprostředně po ošetření úrazu pacientovi doznívá znecitlivující látka, kterou dostal v chirurgické ambulanci při samotném ošetření. Jakmile se rána začne „probírat“, ozve se také pulzující bolest. Je zbytečné se trápit, rozhodně byste měli v prvních dnech užívat analgetika (léky na bolest), které vám předepíše lékař přímo v ambulanci nebo poradí lékárník.

Pomozte lepšímu hojení

Dávno neplatí, že se má čerstvá rána vysušit, polévat lihem, jódem, peroxidem vodíku. Tyto látky spíš poškodí tkáň, jsou agresivní a mohou hojení zranění zpomalit a zkomplikovat. Ráně prospívá takzvané vlhké hojení a krytí. Látky a hydrogely, které se k tomuto způsobu ošetřování využívají, podporují hojení, pohlcují bakterie, absorbují tekutiny, které z rány vytékají a zároveň ji nevysušují. Předcházejí praskání a předčasnému odlupování strupu, tedy tvorbě jizev. Velkou roli hraje i imunitní systém a to, zda netrpíte nějakou chronickou nemocí, například cukrovkou či ischemickou nemocí dolních končetin, vyšší rizika špatného hojení ran mají kuřáci.

Hojení ovlivníte i stravou

K obnově tkáně napomáhá dostatek vody v organismu, na to nezapomínejte a dodržujte pitný režim. Tělu přidejte kolagen – masem, rybami, konzumací vajec, oříšků. Pro posílení imunity a zrychlení hojení jsou potřebné vitaminy A, C a zinek. Po odstranění stehů a zhojení rány je potřeba pečovat o místo, kde se vytvořila nová tkáň. Dostatečnou ochranou jsou krémy proti slunečnímu záření, aby se nevytvořily pigmentové skvrny, masáže, hydratace.

Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.

Autor: Komerční prezentace

Světový den dárců krve: Co o dárcovství víme a co to obnáší?
Co jíst v horku aneb rady, jak se kvalitně, rychle a lehce najíst během léta

Další články