zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Remdesivir - lék proti nemoci Covid-19?

Veronika Tůmová
25.03.2020

O tomto léku v poslední době slyšel už nejspíš každý. Remdesivir - odkud se vzal? Co o něm víme? A dokáže nám skutečně pomoci v nelehkém boji proti onemocnění COVID-19, způsobeném novým typem koronaviru? To zřejmě teprve ukáže čas.

Remdesivir, který se považuje za velmi slibný preparát proti nemoci způsobené virem SARS-CoV-2, by měl být i u nás podáván pacientům v kritickém stavu. Zatím je však veřejně dostupných informací o jeho účincích poměrně málo. Proč?

Co je Remdesivir a k čemu byl původně určen?

Remdesivir je antivirotikum, které vyvinula americká společnost Gilead Sciences k léčbě infekcí způsobených viry Ebola a Marburg. Lék se však ukázal být účinný i proti jiným RNA virům včetně koronavirů. V poslední době se intenzivně ověřovala jeho účinnost právě proti onemocnění COVID-19, které v poslední době hýbe světem. Není rozhodně bez zajímavosti, že v čele vývojářského týmu americké společnosti stojí její viceprezident Tomáš Cihlář, původem z České republiky. Ti, kdo lék vyvinuli, jej původně plánovali použít k léčení pacientů nakažených ebolou při epidemii v Kongu. Ebolu se však údajně povedlo vymýtit dříve, než došlo k jeho řádnému testování. Podle jiných zdrojů se Remdesivir k léčení eboly využil, avšak ve srovnání s jinými léky nedosahoval tak dobrých výsledků, a proto bylo od jeho dalšího využívání upuštěno.

Remdesivir a pandemie COVID-19

Po vypuknutí pandemie COVID-19, použili lékaři medikament k léčení Američana z Washingtonu, který se nakazil v čínském Wu-chanu - původním epicentru nákazy. Došlo k otestování účinků vyvinutého preparátu i na dalších pacientech s tímto typem koronaviru. Léčba zabrala. Ve svém hodnocení Světová zdravotnická organizace (WHO) označila lék jako nejlepší v boji proti koronaviru SARS-CoV-2. Společnost Gilead Sciences začala s klinickými testy léku před několika dny a požádala o svolení k vyzkoušení medikamentu u dalších pacientů. Po udělení povolení by byl přípravek zkušebně aplikován čtyřem stům nakaženým pacientům z padesáti zemí světa.

Remdesivir  - naděje i pro české pacienty?

Do České republiky dorazil experimentální lék Remdesivir pro pacienta s těžkým průběhem nemoci Covid-19, který je hospitalizován v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Pacient je stabilizovaný, ale lékaři se v tuto chvíli neodvažují odhadovat, co bude následovat a zda léčba úspěšně skončí. Pacient je na umělé plicní ventilaci a byla mu provedena tracheostomie – umělé vyústění průdušnice na povrch těla za účelem zajištění průchodnosti dýchacích cest pro umožnění ventilace. Podle odborníků jde však o stav, kdy mohou nastat další komplikace. Pacient má v tuto chvíli poškozené plíce. Lék Remdesivir, který k nám dorazil z  Basileje, je podle všeho nutné brát s rezervou, neboť doposud nebyl schválen. Vzhledem k tomu, že zatím neexistuje jiná alternativa, jsou k němu pochopitelně směřovány nemalé naděje. Podle lékařů je třeba vypracovat schéma určující výběr pacientů, kteří by po případném schválení mohli lék dostat. Ke schválení by pak podle toho nejlepšího scénáře mohlo u nás pravděpodobně dojít během května.

Stres kvůli pandemii: Co pomůže?

Jak efektivně trávit čas v době celostátní karantény?

Zdroj: wikipedia.org, novinky.cz, irozhlas.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Reishi, čaga a shiitake - houby nesmrtelnosti
Spondylochirurgie - nejčastější nemoci a poškození vedoucí k operaci páteře

Další články

Objevte blahodárné účinky cvičení ve vodě
Sport a relaxace

Objevte blahodárné účinky cvičení ve vodě

02.03.2020

Nudí vás monotónní rutina klasického cvičení? Vyzkoušejte cvičení ve vodě! Nejenže se nezapotíte, navíc se bude cítit o 90 % lehčí. Voda je navíc velice osvěžující. To však zdaleka ...