Remdesivir - lék proti nemoci Covid-19?

O tomto léku v poslední době slyšel už nejspíš každý. Remdesivir - odkud se vzal? Co o něm víme? A dokáže nám skutečně pomoci v nelehkém boji proti onemocnění COVID-19, způsobeném novým typem koronaviru? To zřejmě teprve ukáže čas.

Remdesivir, který se považuje za velmi slibný preparát proti nemoci způsobené virem SARS-CoV-2, by měl být i u nás podáván pacientům v kritickém stavu. Zatím je však veřejně dostupných informací o jeho účincích poměrně málo. Proč?

Co je Remdesivir a k čemu byl původně určen?

Remdesivir je antivirotikum, které vyvinula americká společnost Gilead Sciences k léčbě infekcí způsobených viry Ebola a Marburg. Lék se však ukázal být účinný i proti jiným RNA virům včetně koronavirů. V poslední době se intenzivně ověřovala jeho účinnost právě proti onemocnění COVID-19, které v poslední době hýbe světem. Není rozhodně bez zajímavosti, že v čele vývojářského týmu americké společnosti stojí její viceprezident Tomáš Cihlář, původem z České republiky. Ti, kdo lék vyvinuli, jej původně plánovali použít k léčení pacientů nakažených ebolou při epidemii v Kongu. Ebolu se však údajně povedlo vymýtit dříve, než došlo k jeho řádnému testování. Podle jiných zdrojů se Remdesivir k léčení eboly využil, avšak ve srovnání s jinými léky nedosahoval tak dobrých výsledků, a proto bylo od jeho dalšího využívání upuštěno.

Remdesivir a pandemie COVID-19

Po vypuknutí pandemie COVID-19, použili lékaři medikament k léčení Američana z Washingtonu, který se nakazil v čínském Wu-chanu - původním epicentru nákazy. Došlo k otestování účinků vyvinutého preparátu i na dalších pacientech s tímto typem koronaviru. Léčba zabrala. Ve svém hodnocení Světová zdravotnická organizace (WHO) označila lék jako nejlepší v boji proti koronaviru SARS-CoV-2. Společnost Gilead Sciences začala s klinickými testy léku před několika dny a požádala o svolení k vyzkoušení medikamentu u dalších pacientů. Po udělení povolení by byl přípravek zkušebně aplikován čtyřem stům nakaženým pacientům z padesáti zemí světa.

Remdesivir  - naděje i pro české pacienty?

Do České republiky dorazil experimentální lék Remdesivir pro pacienta s těžkým průběhem nemoci Covid-19, který je hospitalizován v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Pacient je stabilizovaný, ale lékaři se v tuto chvíli neodvažují odhadovat, co bude následovat a zda léčba úspěšně skončí. Pacient je na umělé plicní ventilaci a byla mu provedena tracheostomie – umělé vyústění průdušnice na povrch těla za účelem zajištění průchodnosti dýchacích cest pro umožnění ventilace. Podle odborníků jde však o stav, kdy mohou nastat další komplikace. Pacient má v tuto chvíli poškozené plíce. Lék Remdesivir, který k nám dorazil z  Basileje, je podle všeho nutné brát s rezervou, neboť doposud nebyl schválen. Vzhledem k tomu, že zatím neexistuje jiná alternativa, jsou k němu pochopitelně směřovány nemalé naděje. Podle lékařů je třeba vypracovat schéma určující výběr pacientů, kteří by po případném schválení mohli lék dostat. Ke schválení by pak podle toho nejlepšího scénáře mohlo u nás pravděpodobně dojít během května.

Stres kvůli pandemii: Co pomůže?

Jak efektivně trávit čas v době celostátní karantény?

Zdroj: wikipedia.org, novinky.cz, irozhlas.cz

Foto: Pixabay.com

Remdesivir - lék proti nemoci Covid-19? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku