Rýmovník - nový trend, nebo účinná prevence?

V posledních letech a právě s příchodem podzimu se spousta lidí shání nejen po nejrůznějších vitamínech a preparátech k podpoře imunity, ale také po rýmovníku. Co je to vlastně za rostlinu, po níž v těchto dnech poptávka tolik stoupá? Je skutečně léčivá a silná v boji proti našim neduhům, nebo je zkrátka jen moderní a proto vyhledávaná?

Rýmovník je u nás zlidovělý název pro rostliny rodu Plectranthus, česky nazývaný také molice nebo moud. U nás se pěstuje jako pokojová rostlina, volně se vyskytuje v Africe, Austrálii, na Madagaskaru, ale i v jižní Asii.

Účinné látky rýmovníku aneb v čem je jeho síla?

Cennou součástí rýmovníku je esenciální olej, který obsahuje především thymol, jež je obsažen například také v tymiánu, ale také v oreganu či v mateřídoušce, listy obsahují také kafr a další účinné látky. Thymol má prokazatelné antibakteriální a antimykotické účinky, je součástí zubních past i ústních vod, prostředků a pastilek proti kašli a bolesti v krku. Díky antibakteriálním účinkům je cenným pomocníkem k urychlení hojení drobných ranek či popálenin, například od slunce. Díky antioxidačním schopnostem se předpokládá i preventivní účinnost rýmovníku proti rakovině.

Rýmovník při prvních příznacích rýmy

Cítíte, že u vás dochází k prvním příznakům rýmy? Vložte si kousek lístku přímo do obou nosních dírek a vdechujte vonné esence třeba i 30 minut. Po chvíli se z nosu spustí sekrece a viry budou spolu s ní odplaveny. Podle potřeby opakujte i několikrát denně. Tento způsob léčby je vhodný i u dětí, ale nezapomeňte, že největší účinky rýmovníku zaznamenáte právě jen v počátcích rýmy. Později, při příznacích jako je neprůchodný nos a zduřelá sliznice, už rýmovník nepomůže k výraznějším změnám a zlepšení stavu.

Zadní rýma - jak ji vyléčit?

Rýmovník v lékárničce i v kuchyni

Z listů rýmovníku si však můžete snadno vyrobit i domácí nosní kapky, stačí jen listy protlačit lisem na česnek, trocha destilované vody na zředění a pak už budete potřebovat jen kapátko, třeba od vypotřebovaných nosních kapek z lékárny. Rýmovník má velmi silné dužnaté listy, které prakticky nelze usušit, i po měsíci po utržení jsou stále svěží a vlhké. Obecně lze rýmovník dost dobře používat všude tam, kde se běžně využívá šalvěj. V kuchyni tak skvěle poslouží při přípravě skopového či vepřového masa, ale také k dochucení marinády.

Rýmovník dokáže daleko víc, než jen zahnat rýmu!

Odvar z listů rýmovníku je vhodný i jako kloktadlo při bolestech v krku. Rýmovník je také slabé sedativum, které pomůže zahnat úzkost, stres i nespavost, má zklidňující účinky. Tinktury z rýmovníku pomohou zklidnit ústní sliznici, zánětlivá onemocnění dásní i afty. Jak popsáno výše, pomáhá i při zánětu průdušek a při kašli, je dobrý na vykašlávání hlenů. Rýmovník a čaj z jeho listů také uleví od bolestí hlavy, lehce snižuje krevní tlak a cholesterol, obsahuje Omega 3 mastné kyseliny. Tinktura se užívá při rýmě, nachlazení nebo k posílení imunity.

Vyzkoušejte recept na rýmovníkový sirup

Zdroj: Mudr-alena-hamplova.cz, Ceskaordinace.cz

Foto: Shutterstock.com

Rýmovník - nový trend, nebo účinná prevence? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku