Sekundární neplodnost

Dlouhodobá a zdánlivě marná snaha o druhé dítě není nijak vzácným či ojedinělým jevem. Máte už jedno dítě, jste rodina, užíváte si ve třech všech svých radostí i starostí, ale po nějaké době se znovu oddáte přetrvávající touze po dalším přírůstku do rodiny.

Druhé otěhotnění si však dává na čas, stále nepřichází, a i když se dlouho utěšujete faktem, že jednou se to přece už povedlo, a třeba i neplánovaně, vaše obavy mohou narůstat. Nechápete, v čem je problém. Jste přece po všech stránkách daleko lépe připraveni než poprvé, tak v čem je chyba?

Sekundární neplodnost a její příčiny

Podle odborníků na reprodukci tvoří až jednu třetinu všech neplodných žen právě ty, jež trpí sekundární neplodností. Jedná se o situaci, kdy žena, která již porodila alespoň jedno dítě, není schopna počít znovu. Příčin může být celá řada, což samozřejmě často vede k ještě větší frustraci.

Nejčastější příčiny sekundární neplodnosti

 • Vyšší věk - může u žen zejména po čtyřicítce spolu s přirozenými fyziologickými změnami zapříčinit neplodnost, přestože jinak jsou zdravé a cítí se ve formě.
 • Změny zdravotního stavu a nové komplikace, např. onemocnění štítné žlázy.
 • Polypy - útvary rostoucí z děložní sliznice pod vlivem hormonů - estrogenů. Takto zvrásněný povrch sliznice již nadále není vhodným prostředím pro uhnízdění vajíčka. Jejich výskyt se objevuje právě ve vyšším věku.
 • Sexuálně přenosná onemocnění a infekce (např. chlamydie, kapavka) mohou bránit otěhotnění. Často jsou zcela bez příznaků a žena o nich nemusí mít tušení, jejich prvotním projevem může být právě neplodnost.
 • Negativní změny životního stylu - alkohol, častější kouření, deprese, stres, přibírání na váze, neshody v práci nebo s partnerem, změna prostředí.
 • Partner - rozhodně se nejedná o problematiku týkající se pouze ženy. I u partnera mohlo dojít ke změnám životního stylu či zdravotním potížím, jež mohou mít negativní vliv na kvalitu spermií. K identifikaci a možnému odstranění problému je proto důležité, aby vyšetření podstoupili oba partneři.

Partnerská intimita v zajetí touhy po otěhotnění

Jak známo, neplodnost nemusí být zdaleka jen důsledkem fyzických příčin. Psychika je v tomto případě neméně důležitá, naší stupňující se snahou o početí často paradoxně trpí právě naše partnerská intimita, které začne chybět kouzlo spontánnosti. Sexuální aktivita pouze za účelem otěhotnění ve stanovenou dobu, přesné měření plodných dnů, to všechno nepřispívá k psychické pohodě, která je daleko lepším předpokladem k úspěšnému aktu početí. Silným negativním tlakem pak může být i jednostranná (o to dominantnější) touha a snaha jen jednoho z partnerů, což může mít za následek i ohrožení celého partnerství.

Neplodnost žen

Hledání a nalézání řešení sekundární neplodnosti

Je zcela přirozené hledat příčinu našeho problému, ať je jakkoli choulostivý. Obracíme se na lékaře a hledáme odborný názor, somatickou příčinu našeho neúspěchu. Někdy se mu s naší pomocí podaří objevit podstatu problému a najde se řešení. Neúspěch však vede k dalšímu čekání, intenzivnímu snažení a pak se můžeme svěřit do rukou reprodukční medicíny. I ta však bývá během na dlouhou trať a nemusí nás vždy dovést k vytouženému cíli. Jak jsme již zmínili, důvodů neplodnosti může být i v její sekundární podobě celá řada. Může se také stát, že jste měli jako pár problémy s plodností vždy, jen jste měli napoprvé štěstí, tudíž jste o tom neměli ani tušení, dokud jste nezatoužili po druhém dítěti. A proto, pokud se vám stále nedaří počít další dítě, obraťte se na svého lékaře. Může vám pomoci problém odhalit, vznést do vašeho vztahu i snažení novou naději a navrhnout řešení přímo pro vás.

Zdroj: Podporamaterstvi.cz, Zenska-neplodnost.cz

Foto: Pixabay.com

Sekundární neplodnost patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde
 • Hurá do lesa na houby

  Hurá do lesa na houby

  Ke konci prázdnin, kdy už se děti začínají těšit na školu, se naše lesy opět plní houbaři. Začíná podzimní sezóna plná hřibů, bedlí i babek. Chopte se košíku a zkuste své štěstí.

 • Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa - velmi tvárná a zdravá zelenina, která se dá připravit na tisíce způsobů a dokáže zpestřit každý jídelníček. Její sezóna právě vrcholí, proto vám přinášíme tipy na ty nejlepší cuketové pokrmy.Zdravě.cz na Facebooku