Sekundární neplodnost

Dlouhodobá a zdánlivě marná snaha o druhé dítě není nijak vzácným či ojedinělým jevem. Máte už jedno dítě, jste rodina, užíváte si ve třech všech svých radostí i starostí, ale po nějaké době se znovu oddáte přetrvávající touze po dalším přírůstku do rodiny.

Druhé otěhotnění si však dává na čas, stále nepřichází, a i když se dlouho utěšujete faktem, že jednou se to přece už povedlo, a třeba i neplánovaně, vaše obavy mohou narůstat. Nechápete, v čem je problém. Jste přece po všech stránkách daleko lépe připraveni než poprvé, tak v čem je chyba?

Sekundární neplodnost a její příčiny

Podle odborníků na reprodukci tvoří až jednu třetinu všech neplodných žen právě ty, jež trpí sekundární neplodností. Jedná se o situaci, kdy žena, která již porodila alespoň jedno dítě, není schopna počít znovu. Příčin může být celá řada, což samozřejmě často vede k ještě větší frustraci.

Nejčastější příčiny sekundární neplodnosti

 • Vyšší věk - může u žen zejména po čtyřicítce spolu s přirozenými fyziologickými změnami zapříčinit neplodnost, přestože jinak jsou zdravé a cítí se ve formě.
 • Změny zdravotního stavu a nové komplikace, např. onemocnění štítné žlázy.
 • Polypy - útvary rostoucí z děložní sliznice pod vlivem hormonů - estrogenů. Takto zvrásněný povrch sliznice již nadále není vhodným prostředím pro uhnízdění vajíčka. Jejich výskyt se objevuje právě ve vyšším věku.
 • Sexuálně přenosná onemocnění a infekce (např. chlamydie, kapavka) mohou bránit otěhotnění. Často jsou zcela bez příznaků a žena o nich nemusí mít tušení, jejich prvotním projevem může být právě neplodnost.
 • Negativní změny životního stylu - alkohol, častější kouření, deprese, stres, přibírání na váze, neshody v práci nebo s partnerem, změna prostředí.
 • Partner - rozhodně se nejedná o problematiku týkající se pouze ženy. I u partnera mohlo dojít ke změnám životního stylu či zdravotním potížím, jež mohou mít negativní vliv na kvalitu spermií. K identifikaci a možnému odstranění problému je proto důležité, aby vyšetření podstoupili oba partneři.

Partnerská intimita v zajetí touhy po otěhotnění

Jak známo, neplodnost nemusí být zdaleka jen důsledkem fyzických příčin. Psychika je v tomto případě neméně důležitá, naší stupňující se snahou o početí často paradoxně trpí právě naše partnerská intimita, které začne chybět kouzlo spontánnosti. Sexuální aktivita pouze za účelem otěhotnění ve stanovenou dobu, přesné měření plodných dnů, to všechno nepřispívá k psychické pohodě, která je daleko lepším předpokladem k úspěšnému aktu početí. Silným negativním tlakem pak může být i jednostranná (o to dominantnější) touha a snaha jen jednoho z partnerů, což může mít za následek i ohrožení celého partnerství.

Neplodnost žen

Hledání a nalézání řešení sekundární neplodnosti

Je zcela přirozené hledat příčinu našeho problému, ať je jakkoli choulostivý. Obracíme se na lékaře a hledáme odborný názor, somatickou příčinu našeho neúspěchu. Někdy se mu s naší pomocí podaří objevit podstatu problému a najde se řešení. Neúspěch však vede k dalšímu čekání, intenzivnímu snažení a pak se můžeme svěřit do rukou reprodukční medicíny. I ta však bývá během na dlouhou trať a nemusí nás vždy dovést k vytouženému cíli. Jak jsme již zmínili, důvodů neplodnosti může být i v její sekundární podobě celá řada. Může se také stát, že jste měli jako pár problémy s plodností vždy, jen jste měli napoprvé štěstí, tudíž jste o tom neměli ani tušení, dokud jste nezatoužili po druhém dítěti. A proto, pokud se vám stále nedaří počít další dítě, obraťte se na svého lékaře. Může vám pomoci problém odhalit, vznést do vašeho vztahu i snažení novou naději a navrhnout řešení přímo pro vás.

Zdroj: Podporamaterstvi.cz, Zenska-neplodnost.cz

Foto: Pixabay.com

Sekundární neplodnost patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Hana 20.02.2018 09:02 Posílení imunity

  Ola... doporučuji obličejovou saunu, inhalátor. Prodává to Orava cca za 4 stovky.

 • Jarka 19.02.2018 18:02 Bolesti a únava

  Ahoj, osobně beru Bion3 - http://www.bion3.cz/ Je to multivitamín - kombinace vitaminu, mineralu a…

 • Fanča Liberec 19.02.2018 13:02 kvasinkové záněty

  Na kvasinkové záněty mi pomohl Vagiferm od Pharma Agency. Užívala jsem ho i v těhotenství i když…

 • Ola 14.02.2018 13:02 Posílení imunity

  Taky by mě zajímalo čím posílit imunitu, hlavně ted v zimě. Jsme stále nachlazení :( Hlavně ta…

 • Jana 30.01.2018 15:01 kvasinkové záněty

  Dajko moc díky za odkaz, koukala jsem se a vypadá to jako opravdu kvalitní výrobek, tak to…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku