zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Stravou a bylinkami proti zánětům močových cest

Michaela Chylková
29.10.2016

Při léčbě zánětu močových cest máme různé možnosti - zkusit "babské rady", přírodní léčbu či sáhnout po lécích. Stravou lze ovlivnit mnohé a pro řadu z nás překvapivě i opakované záněty močových cest. Které pokrmy zařadit do jídelníčku, a kterým se naopak vyhnout obloukem?

Projevy zánětu močového měchýře

Zánět močových cest je druhou nejrozšířenější infekcí (hned po zánětu dýchacích cest) a alespoň jednou za život ho prodělá 20 procent mužu a až 50 procent žen. Nejčastějším typem zánětu močových cest je infekce močového měchýře a původcem jsou v drtivé většině bakterie Escheria coli, které jsou bežně součástí střevní mikroflóry.

Zánět močového měchýře (cystitida) se projevuje bolestivým močením, častým nucením na močení, kdy močení probíhá po malých dávkách, bolestivostí v podbřišku. Ženy mohou pozorovat kalnou a zapáchající moč. Projevem zánětu může být i přítomnost krve v moči, ta ale může být příčinou i jiného závažného onemocnění. Přidruží-li se k vyjmenovaným obtížím také bolest v bedrech, únava a zimnice, může se jednat už o projev zánětu ledviny.

Bylinkami proti zánětům močových cest

Medvědice lékařská

Bylinka velmi ceněná pro své schopnosti čistit ledviny a močové cesty. Má silně dezinfekční účinky. Pomáhá také k vyplavení ledvinových kaménků a písku.

Vrbovka úzkolistá

Vrbovka úzkolistá, barevná trvalka s růžovými květy, je účinná při léčbě prostatických potíží, příznivě působí na močové cesty a ledviny, pomáhá i při potížích s nespavostí.

Brusnice brusinka

Brusinky, malé červené bobulky, jsou známé svými silným účinky na potlačení infekce močových cest. Obsahují látky, které brání bakteriím, aby se usazovaly na stěnách močové trubice a močového měchýře. Jejich užívání se doporučuje zejména při opakovaných zánětech.

Pří zánětech močových cest pomáhají teplé zábaly na oblast podbřišku a také horké sedací koupele z odvaru řapíku, heřmánku a březového listí. K prohřátí a úlevě poslouží i éterické oleje (jalovec, santalové dřevo, bergamot, tea tree nebo rosalina), stačí do lázně přidat 4 - 5 kapek.

Preventivně se dá popíjet i hotový ledvinový čaj, který zakoupíme v lékárně či prodejně se zdravou výživou. Ledvinový čaj obsahuje 9 ingrediencí - vřesovou nať, březové listy, květ černého bezu, nať celíku zlatobýlu, list brusinky, libečkový kořen, nať průtržníku, přesličky a truskavce.

Křen a ovocný cukr proti bakteriálním infekcím

Na bakteriální infekce močových cest působí také čerstvý křen. Terapii můžeme zahájit tím, že denně sníme jednu polévkovou lžíci čerstvě nastrouhaného křenu.

Jednoduchý cukr D-manosa, který se přirozeně vyskytuje v některých druzích ovoce jako jsou hrušky a jablka, je po konzumaci vylučován do moči, kde na sebe váže bakterie, ty poté nemají šanci se uchytit na sliznici močového měchýře. Tento jednoduchý cukr můžeme přijímat i v podobě doplňků stravy.

Při prevenci proti zánětům močových cest se můžeme zaměřit také na potraviny, které bychom rozhodně neměli konzumovat, případně je co nejvíce omezit. Jedná se o kávu, alkohol, sladké limonády, tropické ovoce a výrazně pálivá a kořeněná jídla.

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

Mezinárodní den duševního zdraví
Dýně pro zdraví i štíhlou linii

Další články

Gilbertův syndrom
Nemoci a léčba

Gilbertův syndrom

02.10.2016

Gilbertův syndrom (GS) nebo také Meulengrachtův syndrom je poměrně vzácné dědičné onemocnění. Nejednotnost v názvu této nemoci je dána historickou nejasností, podle níž tuto nemoc ...

Žlučníkové kameny a první pomoc při žlučníkové kolice
Nemoci a léčba

Žlučníkové kameny a první pomoc při žlučníkové kolice

21.09.2016

Žlučníkové kameny jsou častým zdrojem potíží především u žen, u nás jimi navíc v různé formě trpí každý čtvrtý člověk. Je známo, že tyto kameny mohou způsobit bolestivý stav zvaný ...