Svědivé štípance, kousance a vyrážky po hmyzím bodnutí - jak na ně?

Bodavý hmyz a všelijaká nepříjemná havěť - to je cena za teplé letní dny, které si užíváme u vody, v lesích, na zahradě, večer při táboráku, grilování, nebo nocování pod stanem. Co nás před nimi ochrání a jak zmírnit a léčit nepříjemné následky jejich kousnutí?

Komáři, vosy, ovádi, obávaná klíšťata a další z dlouhé řady v létě se vyskytujícího hmyzu nám každoročně otravují život a my proti nim vedeme obvykle marný boj. Lidé s alergií na hmyzí bodnutí jsou na tom ještě daleko hůř, než my ostatní. A co teprve děti? Jak je chránit a ošetřit?

Co zahrnuje prevence, abychom hmyzu nedali šanci?

Z některých kousnutí a štípanců může vzniknout i nepříjemná svědivá vyrážka. Zásady prevence proti hmyzímu kousnutí jsou přitom notoricky známé, často je opakujeme především dětem, chystají-li se na tábor, nebo na výlet do přírody. My dospělí jsme však sami na sebe daleko méně opatrní, přestože hmyz si nevybírá. Zlatým pravidlem zůstává dobře prodyšný a co nejvíc zakrývající oděv, tj. dlouhé rukávy i nohavice a pokrývka hlavy. Na místě je i použití nejrůznějších prostředků proti hmyzu, odpuzovačů či repelentů, které jsou k dostání i v šetrnějším a přesto účinném složení pro děti. Kdo fandí homeopatii, i ta nabízí celou řadu možností prevence proti hmyzímu bodnutí. V létě se vyplatí také chránit se před vniknutím hmyzu přímo do vaší domácnosti. Účinnou ochranou jsou kvalitní sítě do oken či dveří, dále pak vonné odpuzovače do zásuvky, ale i zatemnění, abychom večer hmyz zbytečně nelákali na rozsvícená světla.

Co a kde vás může poštípat?

Kromě výše zmíněných je tu např. bzikavka dešťová neboli hovado, kterou známe všichni, kdo nedáme dopustit na přírodní koupaliště. V létě se můžeme také hůře vyhnout blechám, které parazitují na domácím i jiném zvířectvu. Pro alergiky jsou velkým nebezpečím bodnutí od včel a zemních čmeláků, kteří však útočí jen v případě ohrožení. Kdo v létě pracuje u koní, jistě zná malou mouchu jménem bodalka stájová. Ta nad svou kořistí dokáže kroužit i celé hodiny, její vytrvalost nezničí ani mnohé repelenty, proti kterým je dobře odolná. Velmi obávaná je u nás také sršeň obecná, zřejmě však především pro svou velikost a vzhled. Její jed není zdaleka tak toxický jako jed včely a útočí pouze ve chvíli, je-li vetřelec v blízkosti hnízda. Stejně jako včelí bodnutí je však i to sršní bolestivé a v případě alergie může zavinit velký a bolavý otok.

Čemu se vyhnout a co hmyz spolehlivě odpudí?

V létě se častěji a více potíme, to je samo o sobě lákadlem pro nejrůznější druhy hmyzu. Častější hygiena tak bude určitě na místě, zároveň však omezujme použití silných a sladce laděných parfémů. Z vitaminových doplňků, které jsou rovněž součástí prevence, můžeme zařadit zinek a vitamin B. Ke známým přírodním odpuzovačům hmyzu patří česnek, bobkový list a také třeba petrolej.

První pomoc při hmyzím bodnutí

Na hmyzí štípnutí pomůže rozpůlená cibule, tu přiložíme na poraněné místo a necáme působit. Někdy se používá také netřesk. Na hmyzí štípance si můžeme vyrobit i domácí léčivou tinkturu - do sklenice vložíme jahodové listí, přidáme dva stroužky česneku, bobkový list a zalijeme petrolejem. Necháme odstát, při každém použití pak bude stačit jen několik kapek. Dále lze použít známý Fenistil gel, nebo také kvalitní stoprocentní levandulový olej či Tea Tree Oil. Zanícená místa očistíme trochou desinfekce, otoky je dobré pořádně ochladit. Pokud se postižené místo očividně nehojí, je bolestivé a otok nemizí nebo se zvětšuje, co nejrychleji vyhledáme lékaře.

Zdroj: prozeny.cz, blesk.cz, jaktak.cz

Foto: Pixabay.com

Svědivé štípance, kousance a vyrážky po hmyzím bodnutí - jak na ně? patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • 10.12.2017 20:12 Bércové vředy

  Prosím pěkně, co se vám osvědčilo na bércové vředy ? Babička s tím bojuje docela dlouho a nedaří…

 • 10.12.2017 19:12 Žaludeční vředy

  Je něco, co se vám osvědčilo na žaludeční vředy ?

 • Martina 30.11.2017 18:11 Nevolnost v autě

  No, já to mám právě vyzkoušené, že mě stačí si ten travel gum dát opravdu před jízdou, ale třeba…

 • Lenka 30.11.2017 18:11 Nevolnosti

  Je to hodně individuální. Mě třeba stačí si je dát, až sednu do auta nebo do autobusu :)

 • Alena 29.11.2017 17:11 Bolesti a únava

  Poslední dobou jsem měla problémy s bolestmi kloubů a narazila na flexiharpan. Po chvíli braní se…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku