zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Světloplachost neboli fotofobie – jak se projevuje a jak ji řešit?

Veronika Tůmová
29.06.2021

Světloplachost se projevuje především tím, že míváte často a třeba i v době, kdy slunce doslova nežhne do očí, pocit oslnění. Vadí vám i docela mírné a běžné osvětlení, které by vám za normálních okolností nevadilo, pociťujete bolest v očích ze světla a častou bolest hlavy, světlo je vám zkrátka většinou velmi nepříjemné. Nejde však o nijak vzácnou ani neléčitelnou záležitost.

Dalšími projevy světloplachosti jsou tlaky v oku a bolest, pocit cizího tělesa, zarudnutí, otok víčka apod. jde vlastně o přecitlivělost na světlo, kdy vám vadí i pohled do světla zblízka a projevuje se náhlou a ostrou bolestí. K tomu může dojít například při pohledu do svíčky ve snaze o její sfouknutí. Světloplachost není samostatnou nemocí, jde o postižení oka či jeho nervového systému, což bývá obvykle příznakem jiných onemocnění.

Co může světloplachost znamenat a proč neodkládat návštěvu očního lékaře?

Takovýto projev netolerance či přecitlivělosti na světlo a světelné podněty je určitě zásadním důvodem k tomu, abyste vyšetření u očního lékaře neodkládali. Vyšetření může potvrdit nebo naopak vyloučit některá onemocnění, například vrozený vnitřní tlak v oku, zánět duhovky, vřed na rohovce, zánět spojivek apod. Světloplachost je bohužel také jedním z neklamných příznaků závažné a obávané meningitidy. Typické je vnímání světla s představou, že je daleko ostřejší a silnější, než tomu ve skutečnosti je, můžete mít problémy při vstupu do tmavé místnosti nebo naopak z tmavého prostředí do osvětleného. Bolest může být tak nepříjemná a intenzivní, že se dá prý dokonce přirovnat k popálení vnitřku oka cigaretou.

Jak se účinně bránit projevům světloplachosti?

V případě světloplachosti je určitě na místě zaměřit se na odstranění příčiny, tedy na léčbu onemocnění, které ji vyvolalo. Během této doby lze mírnit příznaky světloplachosti tak, aby váš život ovlivňovala co nejméně. Naprostou samozřejmostí budou sluneční brýle, brýle se samozabarvovacími skly, vhodný pak bude třeba ještě klobouk se širokou krempou k dostatečnému stínění, dobře poslouží i docela obyčejná kšiltovka. Aby brýle byly v tomto případě skutečně efektivní, musí obsahovat polarizační filtr, vhodné jsou také brýle s fotochromními čočkami, vstupu světla do oka také spolehlivě brání tzv. protetické kontaktní čočky. Váš lékař vám může také doporučit zklidňující kapky do očí či nějaké doplňky stravy. Při práci s počítačem či sledování televize je pak nanejvýš vhodné co nejvíc utlumit jas, který z těchto přístrojů vychází.

Co je to izolovaná světloplachost?

Pokud jste pojem izolovaná světloplachost nikdy neslyšeli, pak nemusíte panikařit, jde o poměrně vzácný a obvykle vrozený jev. Jejími projevy jsou většinou především bolest v očích a jejich mnutí, což bývá patrné už u novorozenců. S podrobným vyšetřením se obvykle čeká do určitého věku, v určité době pak přichází na řadu změření dioptrií a vyšetření sítnice, kdy je potřeba oči rozkapat. Příčinou vrozené světloplachosti je nedostatek pigmentu v sítnici, což nejlépe pozná dětský oftalmmolog. Pokud bude vyšetření sítnice v pořádku, je možné ještě posoudit krevní obraz a vše, co váš dětský lékař uzná za vhodné. Pokud se izolovaná světloplachost po všech vyšetřeních potvrdí, řešením bude pouze mírnění potíží s tím spojených, a to pomocí částečně zabarvených brýlí. Tato vada je už bohužel neléčitelná.

Co všechno nevíte o schopnostech lidského oka? 

Jak si můžete sami zlepšit zrak? Zkuste Batesovu metodu

Autor: Veronika Tůmová

Preventivní lékařské prohlídky dospělých: Na co máte nárok?
Bolesti zad – může jít o psychický problém?

Další články