Syndrom permanentního sexuálního vzrušení

Syndrom permanentního sexuálního vzrušení neboli PGAD (Persistent genital arousal disorder), nebo PSAS (Persistent sexual arousal syndrome), vede k samovolnému, náhlému, dlouhodobému a až téměř trvalému sexuálnímu vzrušení, které může i nemusí končit vyvrcholením.

Tento syndrom postihuje pouze ženy a není navzdory očekávání nijak spojen s psychikou. Jde tedy o čistě fyzickou záležitost. Ženy postižené tímto syndromem pociťují symptomy vzrušení ve vagíně, a to v jakýchkoliv situacích.

Syndrom PSAS není nymfomanie

Syndrom permanentního sexuálního vzrušení však nemá nic společného s hypersexualitou či tzv. nymfomanií. Ženy trpící tímto syndromem nepociťují neustálou touhu po sexu, i když právě tak bychom to mohli chápat. Náhlé, intenzivní vzrušení se dostavuje kdykoliv během dne, během zcela běžných každodenních činností, v přítomnosti známých i cizích lidí či dětí, tedy běžně na veřejnosti, aniž by k tomuto existoval se sexem související popud.

Tento syndrom byl poprvé popsán v roce 2001 gynekoložkou Dr. Sandrou Leiblumovou. Psychiatr Marcel Waldinger z nemocnice v Haagu svými výzkumy zjistil, že řada žen, které trpí PSAS syndromem, trpí zároveň nutkavým močením, ale také "syndromem nepokojných nohou", jež nutí postižené, aby se celou noc vrtěli v posteli a nemohli usnout.

Orgasmus vede jen ke krátkodobé úlevě

Fyzické vzrušení způsobené tímto syndromem může být velmi intenzivní a trvá po dlouhé období hodin, dnů i týdnů. Orgasmus může poskytnout dočasnou úlevu, ale po nějaké době se symptomy vrací. Toto je samozřejmě velmi vysilující a způsobuje to ztrátu koncentrace. Některé situace, jako např. jízda autem či vlakem, vibrace mobilního telefonu nebo dokonce i návštěva toalety může nesnesitelně zvýšit symptomy.

Pravděpodobné příčiny syndromu PSAS

Neexistuje mnoho informací, aby se dala přesně určit příčina onemocnění. Lékaři se domnívají, že je způsobeno nepravidelností v senzorických nervech. Zaznamenali, že se nemoc více projevuje u žen po menopauze v jejich 40. a 50. letech a u žen, které podstoupily hormonální léčbu. Může se však vyskytnout i u žen mladších.

Sex není řešením, pomoci mohou léky pro znecitlivění a proti depresím

Tato porucha je velmi vzácná. Velkou roli hraje samozřejmě pocit studu, který pravděpodobně pacientkám zabraňuje v tom, aby vyhledaly pomoc. Takto postižené ženy se ze začátku často setkají s nepochopením a také nedůvěrou svého okolí. Mají problémy ve vztahu, stydí se před svými dětmi, začnou omezovat styky s přáteli, uzavírají se do sebe. Jako dočasná forma léčby se pak mohou jevit antidepresiva nebo znecitlivující gely a podobné přípravky.

Neuvěřitelný případ ženy z Arizony trpící syndromem PSAS

Známý je případ Cary Anayaové z Arizony, která si díky tomuto onemocnění doslova "vytrpí" až neuvěřitelných několik set orgasmů denně. Nevyléčitelnou nemoc jí diagnostikovali před třemi lety. Má manžela a desetiletého syna. K pocitům vzrušení končícímu orgasmem u ní dochází i při běžné procházce, u televize, nebo dokonce i na dětském hřišti. Cítí se trapně, tyto situace jsou pro ni extrémně vysilující a ponižující. Nemůže být třeba u veřejných sportovních aktivit svého syna, což ji velmi mrzí. Ženám, které mají obvykle opačný problém a orgasmu během sexuálního života nedosahují, Cara vzkazuje, že to, co ona kvůli své nemoci prožívá, by jí určitě nezáviděly.

Zdroj: wikipedie, tn.nova.cz, prozeny.cz

Foto: Pixabay.com

Syndrom permanentního sexuálního vzrušení patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku