Teplo a vlhko zvyšuje aktivitu klíšťat. Víte, jak se jim bránit?

Aktivita klíšťat je v tomto období maximální. Jak moc a čím je vlastně klíště nebezpečné, kdy začíná útočit a co všechno zahrnuje prevence? A víte, proč přisátí klíštěte nebolí? A jak klíště správně vyndat? Vše si řekneme v dnešním článku.

Klíšťata zdaleka nejsou jen letní záležitostí, jak stále ještě mnoho lidí předpokládá. Klíšťata se "budí" už při teplotách okolo 7 °C, takže se s nimi často můžeme setkat už brzy na jaře. První známku o aktivitě klíšťat nám obvykle přinesou naši domácí mazlíčkové, psi a kočky, pro které však může být nakažené klíště stejný problém jako pro nás.

Proč přisátí klíštěte nebolí?

Když se klíště přisaje a začne sát krev, současně vylučuje sliny, které působí jako anestetikum. Obvykle proto nic necítíme, místo začíná bolet, až když je objevíme jako nateklé a zarudlé okolí vpichu. I když na těle objevíte přisáté klíště, ještě to nutně nemusí znamenat pohromu, proto nepanikařte a zaměřte se na to, jak je co nejopatrněji odstranit. Čím dříve se ho správným způsobem zbavíte, tím víc riziko nákazy klesá.

Jak správně vyndat zakousnuté klíště?

Zapomeňte na potírání olejem a vykrucování proti směru hodinových ručiček. Parazita je nutné vyjmout pomocí speciálních kleštiček, opatrným vyvikláním pomocí navlhčené vatové tyčinky nebo s použitím speciální karty se zářezy. Klíště tak pomalým vyvikláním ze strany na stranu dostanete ven celé, a to bez rizika, že by vyvrhlo obsah svých střev do rány a mnohonásobně tak zvýšilo riziko přenosu nákazy (k tomu může dojít např. při použití pinzety). Nově existují také domácí testy dostupné v lékárnách, které do deseti minut odhalí, zda bylo klíště nakaženo. Kousnutí klíštěte není samo o sobě pro člověka nebezpečné, infekce, kterými může být nakaženo, už však představují nemalý problém.

Jaké nemoci může způsobit kousnutí klíštěte?

Pokud se v místě kousnutí s odstupem řady dnů až několika týdnů objeví zarudlý kruh o průměru několika centimetrů a s vyblednutím uprostřed, měli bychom urychleně navštívit lékaře, který začne léčbu antibiotiky. Nejznámější je nákaza lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou, existuje však řada dalších onemocnění, například babezióza s příznaky malárie, nebo ehrlichioza, která napadá bílé krvinky.

K nakažení klíšťovou encefalitidou může dojít krátce po kousnutí nakaženým klíštětem, nákaza lymskou boreliózou hrozí, pokud je klíště přisáté alespoň dvanáct hodin. Není výjimkou, že jedno klíště je přenašečem více nemocí najednou. Česká republika bohužel patří k zemím s největším výskytem infikovaných klíšťat v Evropě.

Prevencí zůstává očkování, repelent a vhodný oděv

Proti klíšťové encefalitidě je tu efektivní možnost očkování, proti borelióze však tuto možnost zatím nemáme. Nejúčinnějším způsobem ochrany tak zůstává opatrnost, tz. vyhýbání se vysokým porostům, křovím a houštinám, vhodné oblečení do přírody s dlouhými nohavicemi a rukávy, pokrývky hlavy a klíšťata i jiný hmyz odpuzující přípravky - spreje a repelenty.

Zdroj: novinky.cz, seznam.cz

Foto: Pixabay.com

Teplo a vlhko zvyšuje aktivitu klíšťat. Víte, jak se jim bránit? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku