Trhání zarostlých nehtů je minulost. Vsaďte na nehtová rovnátka!

Problém se zarůstajícími nehty trápí značné procento lidí v Česku. Někteří se snaží potíže vyřešit svépomocí, a to rizikovým zastřiháváním. Jiní vyhledají chirurga a podrobí se velmi bolestivému vytržení nehtu, po kterém následuje dlouhá a bolestivá rekonvalescence.

Existují však jiná řešení, např. speciální rovnátka na nehty, jejichž aplikace je v porovnání s chirurgickým zákrokem bezbolestná. Podle odborníků přibývá těch, kdo volí tuto variantu, ačkoliv řada pacientů o ní stále nemá tušení.

Nejčastější příčiny zarostlých nehtů na nohou

Zarostlé nehty představují velmi nepříjemnou a bolestivou komplikaci, která se navíc zpravidla vyskytuje opakovaně. Příliš široký nehet tlačí na kožní valy po stranách, čímž vzniká nepříjemný otlak a dochází k povrchovému poranění. Následně může dojít ke vzniku nebezpečné infekce. Postižené místo bývá zarudlé, bolestivé a mokvavé. Nejčastější příčinou zarostlých nehtů na nohou je jejich nesprávné stříhání dokulata místo správného zastřižení rovně. Dalším rizikovým faktorem je nošení nevhodné obuvi, která je málo vzdušná a utlačuje prsty ze stran. Možnou příčinou pak bývají i genetické dispozice.

Nesprávná samoléčba zarostlých nehtů a tzv. chirurgické vytržení nehtu

Léčba zarostlých nehtů má několik podob, většina lidí si však nejprve snaží ulevit od bolesti naprosto nevhodným způsobem, a to vystřižením části nehtu, i do hloubky nehtového valu. Nejen, že se při tom často zraní a riskují tak zanesení rány infekcí, ale navíc se jejich problém se zarůstáním nehtů obvykle ještě zhorší. Další cesta vede obvykle k praktickému lékaři, který je odkáže na chirurgii. Lékař provede takzvané vytržení nehtu - vyřezání části nehtové ploténky, tzv. Emmertovu plastiku, s následnou plastikou nehtového valu. Tento zákrok je však velmi bolestivý, dlouho se hojí a negativně ovlivňuje život pacienta. Navíc je zde vysoká míra recidivy. Chirurgickým odstraněním části či celého nehtu se podle odborníků také velice často poškodí lůžko a nehet následně vyrůstá ještě zdeformovanější.

Bezbolestná metoda léčby - nehtová rovnátka a jejich přednosti

Převratnou alternativou chirurgického zákroku jsou nehtová rovnátka, která se do povědomí lidí teprve dostávají. Rovnání nehtů jejich pomocí přitom přináší podle odborníků okamžitou úlevu, aplikace rovnátek je navíc bezbolestná. Pacient je schopen okamžitě fungovat bez větších omezení a míra recidivy je velmi nízká. Díky nehtovým rovnátkům, takzvaným šponám, se postupně celý nehtový aparát přestaví. Je to podobné jako u rovnátek na zuby. Terapie trvá sice déle, ale prognóza je mnohem lepší než u invazivních metod.

Při pravidelné návštěvě podologie či pedikúry a správné péči dochází většinou k úplnému vyléčení. Princip je jednoduchý - dostat se drátkem pod zdeformované místo, nadzdvihnout je a rovnátkem zafixovat. Tím odborník pomůže nehtu odrůst do takové míry, aby v místě původního pahýlu dorostl zdravý, pevný a správně tvarovaný nehet. Takto ošetřený nehet funguje i po aplikaci zcela normálně, dokonce je možné jej i lakovat. Nehtová rovnátka si mohou pacienti nechat aplikovat od podologů v nejrůznějších podiatrických centrech, případě také od proškolených pedikérů.

nehty.jpg

Zdroj: přednosta Pediatrické kliniky FN Motol Prof. MUDr. Jan Lebl, CSc., specialistka na podologii Mgr. Veronika Morstein Matulová, Jiří Vykydal (Odel Laboratories).

Foto: Pixabay.com, společnost Odel Laboratories

Trhání zarostlých nehtů je minulost. Vsaďte na nehtová rovnátka! patří do témat
 • Úhrada poj. za rovnátka na nehty Hamackova 20.04.2017 20:41:59

  Dobrý den, trápí mne léta zarůstající nehty, 1x strženo na chirurgii, jsou rovnátka na nehty hrazena pojišťovnou? Pokud ne, jaká cena cca tento zákrok provází? Děkuji. Jana z Plzně

  • Re: Úhrada poj. za rovnátka na nehty Autorka 24.04.2017 09:37:27

   Děkujeme za Váš dotaz. Rovnátka nejsou hrazena pojišťovnou. Cena se liší pracoviště od pracoviště, obvykle se však pohybuje v řádech stokorun.


Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku