Trhání zarostlých nehtů je minulost. Vsaďte na nehtová rovnátka!

Problém se zarůstajícími nehty trápí značné procento lidí v Česku. Někteří se snaží potíže vyřešit svépomocí, a to rizikovým zastřiháváním. Jiní vyhledají chirurga a podrobí se velmi bolestivému vytržení nehtu, po kterém následuje dlouhá a bolestivá rekonvalescence.

Existují však jiná řešení, např. speciální rovnátka na nehty, jejichž aplikace je v porovnání s chirurgickým zákrokem bezbolestná. Podle odborníků přibývá těch, kdo volí tuto variantu, ačkoliv řada pacientů o ní stále nemá tušení.

Nejčastější příčiny zarostlých nehtů na nohou

Zarostlé nehty představují velmi nepříjemnou a bolestivou komplikaci, která se navíc zpravidla vyskytuje opakovaně. Příliš široký nehet tlačí na kožní valy po stranách, čímž vzniká nepříjemný otlak a dochází k povrchovému poranění. Následně může dojít ke vzniku nebezpečné infekce. Postižené místo bývá zarudlé, bolestivé a mokvavé. Nejčastější příčinou zarostlých nehtů na nohou je jejich nesprávné stříhání dokulata místo správného zastřižení rovně. Dalším rizikovým faktorem je nošení nevhodné obuvi, která je málo vzdušná a utlačuje prsty ze stran. Možnou příčinou pak bývají i genetické dispozice.

Nesprávná samoléčba zarostlých nehtů a tzv. chirurgické vytržení nehtu

Léčba zarostlých nehtů má několik podob, většina lidí si však nejprve snaží ulevit od bolesti naprosto nevhodným způsobem, a to vystřižením části nehtu, i do hloubky nehtového valu. Nejen, že se při tom často zraní a riskují tak zanesení rány infekcí, ale navíc se jejich problém se zarůstáním nehtů obvykle ještě zhorší. Další cesta vede obvykle k praktickému lékaři, který je odkáže na chirurgii. Lékař provede takzvané vytržení nehtu - vyřezání části nehtové ploténky, tzv. Emmertovu plastiku, s následnou plastikou nehtového valu. Tento zákrok je však velmi bolestivý, dlouho se hojí a negativně ovlivňuje život pacienta. Navíc je zde vysoká míra recidivy. Chirurgickým odstraněním části či celého nehtu se podle odborníků také velice často poškodí lůžko a nehet následně vyrůstá ještě zdeformovanější.

Bezbolestná metoda léčby - nehtová rovnátka a jejich přednosti

Převratnou alternativou chirurgického zákroku jsou nehtová rovnátka, která se do povědomí lidí teprve dostávají. Rovnání nehtů jejich pomocí přitom přináší podle odborníků okamžitou úlevu, aplikace rovnátek je navíc bezbolestná. Pacient je schopen okamžitě fungovat bez větších omezení a míra recidivy je velmi nízká. Díky nehtovým rovnátkům, takzvaným šponám, se postupně celý nehtový aparát přestaví. Je to podobné jako u rovnátek na zuby. Terapie trvá sice déle, ale prognóza je mnohem lepší než u invazivních metod.

Při pravidelné návštěvě podologie či pedikúry a správné péči dochází většinou k úplnému vyléčení. Princip je jednoduchý - dostat se drátkem pod zdeformované místo, nadzdvihnout je a rovnátkem zafixovat. Tím odborník pomůže nehtu odrůst do takové míry, aby v místě původního pahýlu dorostl zdravý, pevný a správně tvarovaný nehet. Takto ošetřený nehet funguje i po aplikaci zcela normálně, dokonce je možné jej i lakovat. Nehtová rovnátka si mohou pacienti nechat aplikovat od podologů v nejrůznějších podiatrických centrech, případě také od proškolených pedikérů.

nehty.jpg

Zdroj: přednosta Pediatrické kliniky FN Motol Prof. MUDr. Jan Lebl, CSc., specialistka na podologii Mgr. Veronika Morstein Matulová, Jiří Vykydal (Odel Laboratories).

Foto: Pixabay.com, společnost Odel Laboratories

Trhání zarostlých nehtů je minulost. Vsaďte na nehtová rovnátka! patří do témat
 • Úhrada poj. za rovnátka na nehty Hamackova 20.04.2017 20:41:59

  Dobrý den, trápí mne léta zarůstající nehty, 1x strženo na chirurgii, jsou rovnátka na nehty hrazena pojišťovnou? Pokud ne, jaká cena cca tento zákrok provází? Děkuji. Jana z Plzně

  • Re: Úhrada poj. za rovnátka na nehty Autorka 24.04.2017 09:37:27

   Děkujeme za Váš dotaz. Rovnátka nejsou hrazena pojišťovnou. Cena se liší pracoviště od pracoviště, obvykle se však pohybuje v řádech stokorun.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Saša 24.04.2017 14:04 Játra

  Je to podpůrný lék při léčbě cirhozy jater...lékař nám ho doporučil, tak bych řekla, že bude dobrý…

 • Valerie 23.04.2017 10:04 Oční ambulance

  Jojo, měla sem i denní i měsíční a ty 14ti denní mně asi vyhovujou nejvíc. No musíš vyzkoušet, co…

 • Minnie 23.04.2017 10:04 Oční ambulance

  A ty 14ti denní jsou v pohodě? Měla jsem vždycky měsíční, ale ke konci už mi nedělaly moc dobře.

 • Valerie 23.04.2017 10:04 Oční ambulance

  Ahoj Minnie, TopVue Premium používám asi půl roku a sem s nima moc spokojená. Nedráždí oko,…

 • Minnie 23.04.2017 10:04 Oční ambulance

  Ahojky, máte prosím někdozkušenost s těmitočočkami?https://www.kontaktni.cz/topvue-premium-6-cocek…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku