Tříselná kýla u dětí

Nejzávažnější kýly jsou často problémem novorozenců, narodí se s nimi poměrně velké procento nedonošených dětí. Vy si u svého staršího dítěte nemusíte kýly vůbec všimnout, často ji objeví až pediatr při pravidelné preventivní prohlídce.

Jsou různé druhy kýl. Např. pupeční kýla se projevuje vyklenováním pupeční jizvy, tříselná kýla pak vyklenutím v třísle nebo jen tříselnou asymetrií.

Co je to tříselná kýla a jak ji rozpoznat?

Tříselná kýla je stav, kdy se vychlipuje část pobřišnice tříselným kanálem do podbřišku. Obsahem kýly bývá část tenkého střeva, u děvčat někdy i vaječník. U dětí se obvykle jedná o vrozený stav. Můžete u dítěte zpozorovat bulku různé velikosti nebo zduření v tříslech. Toto je patrnější večer, po námaze, při pláči dítěte a při zvýšení tlaku v břiše. U nekomplikovaných případů nejde o bolestivou záležitost. Časem se však kýla zvětšuje a zasahuje až do šourku u chlapců a do stydkého pysku u děvčat. Kýlu lze u chlapců někdy zaměnit s nesestouplým varletem, přesnou diagnózu pak určí lékař. Kýla tohoto druhu se vyskytuje častěji u chlapců a na pravé straně.

Tříselná kýla může být nebezpečná, smiřte se s nutností operace

Tříselná kýla je poměrně závažné onemocnění dětského věku. A jako břišní kýla je i tato nebezpečná tím, že může dojít k tzv. uskřinutí kýlního obsahu. Léčba je v tomto případě pouze chirurgická, nesnažme se jí proto vyhnout. Operuje se vždy v celkové anestézii, často pomocí laparoskopie. Probíhá-li vše bez komplikací, velmi brzy po zákroku je možné propustit dítě s rodiči do domácí péče.

Pooperační režim, stravování a fyzická aktivita po operaci kýly

Je vhodnější sprchování než-li koupele, ránu pak udržovat v suchu a čistotě, nepoužívat silně parfémovaná mýdla či pudry. Vyvarovat se kašlání či kýchání, zmírnit napínání stěny břišní lehkým tlakem rukou nebo polštářkem na operovanou oblast. Při podezření na zánět rány vyhledat neprodleně lékařské ošetření.

Důležitá je prevence vzniku zácpy, při které dochází k namáhání břišní stěny. Vhodná je proto strava s vysokým obsahem vlákniny a také dostatečný příjem tekutin, je důležité vyhýbat se dráždivým a nadýmavým potravinám.

U dětí je nutné omezit sportovní aktivity a vyhýbat se fyzické námaze spojené s běháním, jízdou na kole, skákáním i plaváním. Pro dítě to může znamenat dočasné omezení např. z hlediska zájmových kroužků. Vhodné jsou procházky a jakákoli činnost, která nevede k námaze především v místech, která jsou zákrokem oslabena a potřebují čas na rekonvalescenci.

Kýla - proč vzniká a  jak se léčí?

Zdroj: chirurgie-amed.cz, wikipedie, mojebetynka.maminka.cz

Foto: Pixabay.com

Tříselná kýla u dětí patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku