Tříselná kýla u dětí

Nejzávažnější kýly jsou často problémem novorozenců, narodí se s nimi poměrně velké procento nedonošených dětí. Vy si u svého staršího dítěte nemusíte kýly vůbec všimnout, často ji objeví až pediatr při pravidelné preventivní prohlídce.

Jsou různé druhy kýl. Např. pupeční kýla se projevuje vyklenováním pupeční jizvy, tříselná kýla pak vyklenutím v třísle nebo jen tříselnou asymetrií.

Co je to tříselná kýla a jak ji rozpoznat?

Tříselná kýla je stav, kdy se vychlipuje část pobřišnice tříselným kanálem do podbřišku. Obsahem kýly bývá část tenkého střeva, u děvčat někdy i vaječník. U dětí se obvykle jedná o vrozený stav. Můžete u dítěte zpozorovat bulku různé velikosti nebo zduření v tříslech. Toto je patrnější večer, po námaze, při pláči dítěte a při zvýšení tlaku v břiše. U nekomplikovaných případů nejde o bolestivou záležitost. Časem se však kýla zvětšuje a zasahuje až do šourku u chlapců a do stydkého pysku u děvčat. Kýlu lze u chlapců někdy zaměnit s nesestouplým varletem, přesnou diagnózu pak určí lékař. Kýla tohoto druhu se vyskytuje častěji u chlapců a na pravé straně.

Tříselná kýla může být nebezpečná, smiřte se s nutností operace

Tříselná kýla je poměrně závažné onemocnění dětského věku. A jako břišní kýla je i tato nebezpečná tím, že může dojít k tzv. uskřinutí kýlního obsahu. Léčba je v tomto případě pouze chirurgická, nesnažme se jí proto vyhnout. Operuje se vždy v celkové anestézii, často pomocí laparoskopie. Probíhá-li vše bez komplikací, velmi brzy po zákroku je možné propustit dítě s rodiči do domácí péče.

Pooperační režim, stravování a fyzická aktivita po operaci kýly

Je vhodnější sprchování než-li koupele, ránu pak udržovat v suchu a čistotě, nepoužívat silně parfémovaná mýdla či pudry. Vyvarovat se kašlání či kýchání, zmírnit napínání stěny břišní lehkým tlakem rukou nebo polštářkem na operovanou oblast. Při podezření na zánět rány vyhledat neprodleně lékařské ošetření.

Důležitá je prevence vzniku zácpy, při které dochází k namáhání břišní stěny. Vhodná je proto strava s vysokým obsahem vlákniny a také dostatečný příjem tekutin, je důležité vyhýbat se dráždivým a nadýmavým potravinám.

U dětí je nutné omezit sportovní aktivity a vyhýbat se fyzické námaze spojené s běháním, jízdou na kole, skákáním i plaváním. Pro dítě to může znamenat dočasné omezení např. z hlediska zájmových kroužků. Vhodné jsou procházky a jakákoli činnost, která nevede k námaze především v místech, která jsou zákrokem oslabena a potřebují čas na rekonvalescenci.

Kýla - proč vzniká a  jak se léčí?

Zdroj: chirurgie-amed.cz, wikipedie, mojebetynka.maminka.cz

Foto: Pixabay.com

Tříselná kýla u dětí patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • 20.10.2017 21:10 Nevolnost v autě

  Jak nebo spíš čím řešíte nevolnost v autě ?

 • 20.10.2017 21:10 Ucpaný nos

  Jaký sprej se vám nejvíc osvědčil na ucpaný nos ? :(

 • Anička 17.10.2017 19:10 Posílení imunity

  Zase mám předepsaná antibiotika a při představě, jak mi z nich zase bude.. :( Minule trvalo dlouho…

 • Anvil 12.10.2017 20:10 Jak vyvolat růst vousů?

  Ahoj, tak za prvé, tam kde máš vlasové nebo cibulky vousů je dané, kde nejsou nebudou. Spokoj se s…

 • Jája 12.10.2017 12:10 Posílení imunity

  a myslite, ze je to vhodne i pro deti? Pro děti lze dávat icolostrum. Tobolku otevřít avysypat do…

Píšeme jinde
 • Recept na houbového kubu krok za krokem

  Recept na houbového kubu krok za krokem

  Nikde není psáno, že by se houbový kuba měl připravovat pouze o vánočním čase ze sušených hub. Dnes si tuto staročeskou klasiku z krup připravíme krok za krokem a použijeme čerstvé nasbírané houby.

 • Recept na dýňové muffiny krok za krokem

  Recept na dýňové muffiny krok za krokem

  Dýně je zdravá, snadno dostupná a cenově přijatelná. Byl by hřích toho nevyužít. Tyto dýňové muffiny jsou plné čerstvých bylinek a feta sýru. Nebude překvapením, že nejen skvěle vypadají, ale i chutnají. S naším postupem je zvládne každý.Zdravě.cz na Facebooku