Úpal a úžeh na dovolené - první pomoc a prevence

Někdy si můžeme myslet, že při u nás už docela běžných letních teplotách nás něco jako úpal nebo úžeh na dovolené u moře nepřekvapí, přesto překvapit může. Jisté je, že jde vždy o nepříjemnou záležitost, při těžším průběhu i velmi znepokojivou, zejména u malých dětí a starších osob.

Jak se vlastně úpal a úžeh od sebe liší? Není to úplně to samé, ale jedno mají společné -vznikají působením vysokých teplot. Co tedy s tím a jak se něčemu takovému vyhnout, aby nám příliš silné slunce nepokazilo dovolenou?

Úpal nebo úžeh? Poznáte rozdíl?

Úžeh nepostihuje celý organismus, jde o přehřátí mozku, které vzniká při pobytu na přímém slunci. Projevuje se obvykle i několik hodin po pobytu na slunci, například v noci. Často je doprovázen spálenou kůží, jde tedy o poměrně častý jev po nadměrném opalování. Úpal je přehřátí organismu v důsledku dlouhodobého vystavení vysokým teplotám, nejen venku na slunci, ale třeba i v autě nebo autobuse. Dochází ke ztrátě tekutin a neschopnosti organismu přirozeného ochlazování. Teplo se tak šíří všemi orgány a způsobuje typické příznaky úpalu.

Projevy úpalu a úžehu

K příznakům obou stavů patří bolesti hlavy, někdy horečky, malátnost, obvykle také náhlé a silné zvracení, někdy neustávající, ani když už při dávení vycházejí jen žaludeční šťávy. Následkem toho je pak malátnost, únava, někdy také pocit závratě či zmatenosti. Při úžehu pak výše zmíněná spálená kůže. V horším případě se může stav zhoršovat, vyvolat bezvědomí, křeče či šok. V obvyklých případech však po poskytnutí pomoci, ochlazování a odpočinku odezní potíže stejně rychle, jako se objevily.

První pomoc při úpalu nebo úžehu

Je nutné okamžité přesunutí postiženého do stínu, je-li možnost, pak do vnitřních, nejlépe klimatizovaných prostor. Položíme jej a podložíme mu nohy, hlavu, tváře a krk pak ochlazujeme studenými obklady. Tekutiny k napití nepodáváme překotně, ale jen po malých doušcích a opatrně, abychom nevyvolali opětovné zvracení. Podáváme nejlépe vodu, nebo lehce slazený studený čaj. Horečku srážíme pomocí studených zábalů, spálenou pokožku vhodně ošetříme a je-li potřeba, můžeme podat léky nebo čípky proti bolesti. V nejtěžších případech mohou úpal a úžeh znamenat i život ohrožující stav. Pokud je člověk v bezvědomí, uložíme jej do stabilizované polohy a ihned voláme záchrannou službu, a to i v zahraničí.

5 tipů, jak si poradit s letními obtížemi přírodní cestou

Jak předejít úpalu a úžehu v horkých letních dnech - prevence

Prevencí, kterou bychom neměli podceňovat zejména u dětí, je dostatek tekutin a pitný režim přiměřený teplotám a tělesné zátěži, dále pak pravidelné ochlazování organismu - koupání, sprchování, otírání obličeje a těla. Pobyt mimo přímé slunce a rozpálené, nevětrané či přelidněné místnosti. Samozřejmostí je pak pokrývka hlavy, zejména u dětí pak zvlhčování vlasů, vhodné jsou například ochlazovací spreje. K pití jsou vhodné mimo vody a lehce slazených čajů i iontové nápoje.

Domácí lékárnička nejen na cesty

Zdroj: Ordinace.cz, Drmax.cz

Foto: Pixabay.com

Úpal a úžeh na dovolené - první pomoc a prevence patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku