zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Uštknutí zmijí - kdy k němu dochází a jak reagovat?

Veronika Tůmová
03.08.2016

Zmije jsou sice plaché, ale pokud na ně šlápnete nebo je náhle překvapíte, mohou samozřejmě i zaútočit. Většinou není třeba protijed, stačí zraněného uklidnit, nepanikařit a zavolat záchranku. Větší potíže s uštknutím se mohou objevit u dětí, nebo u lidí alergických na hmyzí bodnutí.

Had sám od sebe nezaútočí. Známá rada, že v místě, kde by zmije mohly být, je nejlepší dupat, opravdu funguje. Zmije totiž neslyší, a když dupete, had cítí vibrace a odplazí se pryč.

Zmije útočí pouze v ohrožení

Pokud dojde k uštknutí, je to projev obrany ve chvíli, kdy se had cítí ohrožen a nemůže utéct. Každé léto dochází zhruba k několika desítkám uštknutí zmijí. Častěji než člověka však zmije kousne třeba nenechavého psa. Lidé si také často pletou zmiji s užovkou hladkou, která rovněž může kousnout a místy se vyskytuje v zahradách nebo na slunných místech. Její kousnutí však není nebezpečné.

Co dělat při uštknutí zmijí?

Je nutné postiženou končetinu znehybnit a člověka zklidnit. Nejdůležitější je rychlý převoz do nemocnice. Nedoporučuje se postiženou končetinu zaškrcovat. Místo uštknutí se nerozřezává, nevysává, nevypaluje ani jinak podobně neošetřuje. Po vyhledání lékařské péče mnohdy stačí aplikace podpůrných látek. Protijed (antisérum) se aplikuje až jako nejzazší řešení.

Zdravému člověku uštknutí zmijí neublíží

Zdravý člověk by měl kousnutí zmijí přežít bez větších komplikací. Zmije obecná má sice účinný jed, ale maximální dávka, kterou obvykle použije ke kousnutí v sebeobraně, nestačí k usmrcení zdravého člověka. Had se sám snaží nevypustit všechen jed, který si šetří pro lov kořisti. Někdy zmije udělá jen varovný výpad bez kousnutí, někdy může kousnout jen jedním zubem, ale i když kousne naplno, do rány se nedostane celý obsah jedových žláz.

Kde můžete narazit na zmiji?

Zmije se obvykle vyskytují ve výškách nad 450 m n. m., tedy například v podhůří Krkonoš, Brd, Pošumaví nebo na Vysočině. Můžete však na ně vzácně narazit i v nižších polohách, a to především na vlhkých místech.

S létem začíná sezóna obtížného hmyzu - spoustu informací, jak se vypořádat nejen s komářím štípnutím, najdete v článku.

Zdroj: novinky.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

XV. ročník Festivalu česneku Buchlovice
Jsem těhotná, můžu cestovat?

Další články

Skolióza v dospělosti - kdy je nutná operace?
Nemoci a léčba

Skolióza v dospělosti - kdy je nutná operace?

21.07.2016

Skoliózu poznáme podle vyčnívající lopatky, vykřivení v bederní oblasti, zkrácení trupu a prozradí ji i ramena, to když jedno převyšuje druhé. V dospělosti navíc skoliózu doprováz ...

Rady, jak na jet lag
Nemoci a léčba

Rady, jak na jet lag

12.07.2016

Nastalo období prázdnin a dovolených, kdy mnozí z nás vyrážejí na daleké cesty. Letecká doprava je nejrychlejším pojítkem mezi vzdálenými destinacemi a časová pásma většinou překon ...