Vánoce a člen rodiny v hospici - jak se s tím vyrovnat?

Vánoce jsou obdobím, které bychom měli trávit spolu, s rodinou, se svými nejbližšími. Ne vždy je to ale možné. Vánoce jsou vůbec časem velkých očekávání, možná i doufání v zázraky. Vždyť pokud se opravdu čas od času nějaké dějí, kdy jindy by to mělo být než o Vánocích?

Zamysleme se nad tím, co pro nás tento čas znamená. Očekáváme hezké chvíle s lidmi, jejichž přítomnost nás hřeje u srdce. A nejde jen o ty, kdo žijí daleko od nás a vídáme je často právě jen v tento sváteční čas. Jde především o ty, kdo s námi teď ještě jsou, ale jejichž odchod je nezadržitelný a blízký, což je o to smutnější, že si tento fakt silně uvědomujeme.

Naše psychika v období Vánoc

Hospic a LDN - základní rozdíly

Pokud je nemocný člověk hospitalizován v nemocnici, ale nepodstupuje již aktivně protinádorovou léčbu a zároveň je jeho stav natolik vážný, že nemůže být propuštěn do domácího ošetření, je na místě začít uvažovat o hospici. Lidé často nedokáží přesně definovat rozdíl mezi hospicem a LDN. Zásadní rozdíl je však nejen v rozsahu poskytované péče, ale i v tom, jak se k pacientovi přistupuje, tedy jde o péči po stránce fyzické i duševní. Hospic nabízí také péči sociální a duchovní, je určen pro pacienty, u nichž byla ukončena aktivní léčba a probíhá léčba paliativní, tedy léčba příznaků komplikujících život. Jednou z podmínek pro přijetí do hospice je terminální stadium onemocnění. Setkat se tu proto můžete nejen s lidmi pokročilého věku, ale i s onkologicky nemocnými dětmi a mladistvými. Hospic úzce spolupracuje i s rodinami pacientů, nabízí sociální a duchovní podporu v průběhu hospitalizace, ale ještě i dlouho po smrti pacienta.

Svátky v blízkosti umírání

Není jednoduché přijmout skutečnost, že tyto svátky jsou jistě poslední, které s odcházející a milovanou osobou sdílíme. Smutek nás v tento čas zcela přirozeně přepadá právě z tohoto vědomí, i když jindy si svůj zármutek zvládáme nepřipouštět a snažíme se o to, aby nás neovládal. Strach ze ztráty blízké soby ve vánočním čase, který navíc může přijít nečekaně a kdykoliv, je v tuto dobu intenzivnější. Je obvyklé a přirozené, že na ztrátu blízkého člověka, ke které pomalu ale jistě směřujeme, nebudeme dostatečně připraveni, i když si myslíme, že ano. Truchlící lidé vědomě očekávají, že svátky bez jejich blízkých budou hodně těžké, že žal bude příliš velký. Bude příliš brzy na smíření se se skutečností a smutnou realitou. Přesto můžeme právě o Vánocích nalézt klid a mír v duši, který s blížící se smrtí blízkého, nebo i po ní, tolik potřebujeme.

Hospic - odborná a citlivá léčba o nevyléčitelně nemocné

Vánoce jen se svým smutkem?

Není potřeba uzavírat se před světem a dusit v sobě svůj žal, i když si myslíme, že na nic jiného v tuto chvíli ani nemáme právo. Zkuste otevřít své srdce ostatním, lidem, kterým na vás záleží a vědí o vaší bolesti. Mohou vám pomoci tohle břemeno nést a unést, dokud nepomůže čas. I o svátcích máte na svůj žal nárok a způsob, jakým jej budete prožívat, si žádá respekt i toleranci druhých.

Zdroj: Old.hospiczdislavy.cz, Modrapomnenka.cz

Foto: Pixabay.com

Vánoce a člen rodiny v hospici - jak se s tím vyrovnat? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde
 • 12 nejoblíbenějších receptů z dýně

  12 nejoblíbenějších receptů z dýně

  Sezóna dýní je po roce zase tady. A kdo by dýně pro svou variabilitu nemiloval? Nejraději připravujeme dýňové polévky, rizoto a pyré, ale i dýňový chléb, muffiny, koláče či kompoty z dýně stojí za zkoušku. Zaručujeme opravdové pochutnání, ať už z našich doporučených receptů vyzkoušíte cokoliv.

 • Jak na to: Výroba sušeného ovoce

  Jak na to: Výroba sušeného ovoce

  Začíná doba, kdy na trhu nebude takový výběr čerstvého ovoce. Naštěstí máme možnost využít i jiných forem získávání vitamínů. Starou, levnou, ale velice osvědčenou metodou konzervace je sušení ovoce.Zdravě.cz na Facebooku