Věděli jste, že zanedbaný dětský chrup je hrozbou i pro stálé zuby?

Zhruba od šesti měsíců věku se dětem prořezávají dočasné, tedy mléčné zuby. Okolo tří let věku je jich prořezáno celkem dvacet, tzv. zuby moudrosti rostou mnohdy až v období puberty, často však nevyrostou vůbec. Myslíte si, proč věnovat dětskému chrupu tolik pozornosti, když budou mléčné zuby brzy nahrazeny stálými?

Věřte tomu, že vaše péče o dětské zuby se na stálých zubech projeví. Dětem proto musíme u čištění zubů asistovat, nejlépe zhruba do 10-12 let věku, a dohlížet, aby ústní hygiena skutečně probíhala efektivně. Zlozvyk nedbalého či nepravidelného čištění zubů si s sebou vaše dítě může odnést i do dospělosti.

Jak, kdy a čím čistit dětské zuby

První zoubky začínáme čistit ihned po jejich prořezání, zubní plak se začíná tvořit rychleji než by se mohlo zdát. Dítě si také díky tomu lépe a rychleji zvykne na rutinu každodenního čištění, i když zatím půjde třeba jen o jemné otírání zoubků gázou nebo vlhkým látkovým kapesníčkem. Po prořezání první stoličky začneme s použitím kartáčku. Nejprve to může být tzv. "prsťáček", kartáček ze silikonu nebo jemného plastu, který se navléká na prst a snáze se jím v citlivých ústech dítěte pohybuje a manipuluje. Později při pořizování klasického zubního kartáčku dbejte na jeho měkkost, protože i ta se velmi různí. Preferujte kartáček s malou hlavičkou a jemnými, rovnými a hustými štětinami.

Neučte dítě bát se zubaře!

Bojíte se zubaře? Svou nechutí a nervozitou před stomatologickými výkony a prohlídkami snadno nevědomky vštípíte stejné pocity i svému dítěti. Snažte se u něj proto zbytečně nebudit strach či dokonce paniku. Během prořezávání mléčných zubů jsou nutné pravidelné prohlídky minimálně po šesti měsících, protože případné poruchy či nepravidelnosti budou jedině takto zjištěny včas a mohou být také včas a úspěšně vyřešeny. Pokud zůstávají abnormality dětského chrupu neléčeny, mohou způsobit funkční i estetické potíže a negativně ovlivnit funkčnost a vzhled stálých zubů.

Strach ze zubaře - jak ho překonat?

Barevné indikátory zubního plaku aneb čištění zubů může být i zábava

Dítěti, které si nerado a špatně čistí zuby, mohou tuto činnost zpříjemnit barevné tablety a roztoky (barevné indikátory plaku), které nabarví plak ulpívající na zubech. Po důkladném vypláchnutí úst zůstanou zuby nabarvené v místech, která nebyla řádně vyčištěna a kde je ještě nutno zbavit je zbylé nečistoty. Špínu a plak, které dítě na zubech pomocí barvy lépe uvidí, bude snadnější odstranit a čištění zubů se může stát zajímavější formou hry. Kdo by také chtěl jít do školy s obarvenými zuby?

Co si o péči o dětské zuby myslí odborník?

Je to smutné, ale není výjimkou, že se do dětské zubní ordinace dostane dítě až s pusou plnou černých zubů. Nemusí jít přitom vůbec o dítě sociálně slabých nebo jinak znevýhodněných rodičů. Stav prvních zubů přitom podle zubařů vůbec není radno podceňovat.

Jak jsme již zmínili, mléčné zuby přímo ovlivňují zdraví a podobu stálého chrupu. Dalším důvodem je návyk dítěte na pravidelnou zubní hygienu a péči stomatologa. Spravovat dítěti hned několik kazů najednou není podle odborníků ani dost dobře možné. Mléčné zuby jsou malé a prořízlé jen kousek nad dáseň, hůř se čistí a kazy tak můžou postupovat velmi rychle, větší je i riziko, že zasáhnou zubní dřeň. Pravidelné prohlídky u zubaře zachytí drobné kazy na zubech včas a jejich odstranění je snadné, dítěti tak tyto zákroky nepůsobí žádné trauma ani stres. Musí-li však neprodleně dojít k vytržení zubu, jde už i při znecitlivění o nepříjemnou záležitost, která může mít negativní vliv na pozdější vnímání zubní ordinace, které přetrvá daleko do dospělosti.

Zdroj: Vitalia.cz (Jan Stuchlík, www.drstuchlik.cz), babyonline.cz

Foto: Pixabay.com

Věděli jste, že zanedbaný dětský chrup je hrozbou i pro stálé zuby? patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Kaja 18.01.2018 10:01 Ucpaný nos

  jj hele už jsem pro to byla v lékárně, přesvědčilo mě i to, že to vydrží prý dlouho...nemusí se to…

 • Evelína 16.01.2018 09:01 Ucpaný nos

  Ano to je ono. JJ i pro dospělé, mají spreje pro všechny věkové kategorie. A vážně to pomáhá. Ma…

 • Kaja 11.01.2018 09:01 Ucpaný nos

  Evelino, to je ono? http://www.sterimar.cz ? Používáte i pro vás dospělé,jo?

 • Evelina 09.01.2018 11:01 Ucpaný nos

  Na rýmu at je jaká koli, tak doporučuji STÉRIMAR.Je to tlakové nádoba dostane se i do dutin.…

 • Alena 31.12.2017 15:12 Bércové vředy

  jojo, to je pravda . med medymanuka na tohle opravdu pomáhá, děda ho bral a stále bere a nemá…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku