Věděli jste, že zanedbaný dětský chrup je hrozbou i pro stálé zuby?

Zhruba od šesti měsíců věku se dětem prořezávají dočasné, tedy mléčné zuby. Okolo tří let věku je jich prořezáno celkem dvacet, tzv. zuby moudrosti rostou mnohdy až v období puberty, často však nevyrostou vůbec. Myslíte si, proč věnovat dětskému chrupu tolik pozornosti, když budou mléčné zuby brzy nahrazeny stálými?

Věřte tomu, že vaše péče o dětské zuby se na stálých zubech projeví. Dětem proto musíme u čištění zubů asistovat, nejlépe zhruba do 10-12 let věku, a dohlížet, aby ústní hygiena skutečně probíhala efektivně. Zlozvyk nedbalého či nepravidelného čištění zubů si s sebou vaše dítě může odnést i do dospělosti.

Jak, kdy a čím čistit dětské zuby

První zoubky začínáme čistit ihned po jejich prořezání, zubní plak se začíná tvořit rychleji než by se mohlo zdát. Dítě si také díky tomu lépe a rychleji zvykne na rutinu každodenního čištění, i když zatím půjde třeba jen o jemné otírání zoubků gázou nebo vlhkým látkovým kapesníčkem. Po prořezání první stoličky začneme s použitím kartáčku. Nejprve to může být tzv. "prsťáček", kartáček ze silikonu nebo jemného plastu, který se navléká na prst a snáze se jím v citlivých ústech dítěte pohybuje a manipuluje. Později při pořizování klasického zubního kartáčku dbejte na jeho měkkost, protože i ta se velmi různí. Preferujte kartáček s malou hlavičkou a jemnými, rovnými a hustými štětinami.

Neučte dítě bát se zubaře!

Bojíte se zubaře? Svou nechutí a nervozitou před stomatologickými výkony a prohlídkami snadno nevědomky vštípíte stejné pocity i svému dítěti. Snažte se u něj proto zbytečně nebudit strach či dokonce paniku. Během prořezávání mléčných zubů jsou nutné pravidelné prohlídky minimálně po šesti měsících, protože případné poruchy či nepravidelnosti budou jedině takto zjištěny včas a mohou být také včas a úspěšně vyřešeny. Pokud zůstávají abnormality dětského chrupu neléčeny, mohou způsobit funkční i estetické potíže a negativně ovlivnit funkčnost a vzhled stálých zubů.

Strach ze zubaře - jak ho překonat?

Barevné indikátory zubního plaku aneb čištění zubů může být i zábava

Dítěti, které si nerado a špatně čistí zuby, mohou tuto činnost zpříjemnit barevné tablety a roztoky (barevné indikátory plaku), které nabarví plak ulpívající na zubech. Po důkladném vypláchnutí úst zůstanou zuby nabarvené v místech, která nebyla řádně vyčištěna a kde je ještě nutno zbavit je zbylé nečistoty. Špínu a plak, které dítě na zubech pomocí barvy lépe uvidí, bude snadnější odstranit a čištění zubů se může stát zajímavější formou hry. Kdo by také chtěl jít do školy s obarvenými zuby?

Co si o péči o dětské zuby myslí odborník?

Je to smutné, ale není výjimkou, že se do dětské zubní ordinace dostane dítě až s pusou plnou černých zubů. Nemusí jít přitom vůbec o dítě sociálně slabých nebo jinak znevýhodněných rodičů. Stav prvních zubů přitom podle zubařů vůbec není radno podceňovat.

Jak jsme již zmínili, mléčné zuby přímo ovlivňují zdraví a podobu stálého chrupu. Dalším důvodem je návyk dítěte na pravidelnou zubní hygienu a péči stomatologa. Spravovat dítěti hned několik kazů najednou není podle odborníků ani dost dobře možné. Mléčné zuby jsou malé a prořízlé jen kousek nad dáseň, hůř se čistí a kazy tak můžou postupovat velmi rychle, větší je i riziko, že zasáhnou zubní dřeň. Pravidelné prohlídky u zubaře zachytí drobné kazy na zubech včas a jejich odstranění je snadné, dítěti tak tyto zákroky nepůsobí žádné trauma ani stres. Musí-li však neprodleně dojít k vytržení zubu, jde už i při znecitlivění o nepříjemnou záležitost, která může mít negativní vliv na pozdější vnímání zubní ordinace, které přetrvá daleko do dospělosti.

Zdroj: Vitalia.cz (Jan Stuchlík, www.drstuchlik.cz), babyonline.cz

Foto: Pixabay.com

Věděli jste, že zanedbaný dětský chrup je hrozbou i pro stálé zuby? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku