Virus Zika je už i v Evropě

Virus Zika nenávratně poškozuje vývoj mozku ještě nenarozených dětí. Objevil se v zemích Latinské Ameriky, kde případy nakažení dosahují znepokojujících čísel. První případy však v poslední době hlásí také Evropa. Hrozí nebezpečí i nám?

Riziko rozšíření nákazy virem Zika v České republice je podle všeho velice nízké. Hrozí prý pouze těm, kteří cestovali nebo hodlají vycestovat do oblasti Latinské Ameriky. To se podle vyjádření českého ministerstva zdravotnictví v této době důrazně nedoporučuje, především těhotným ženám.

Virus Zika - jak se přenáší a co způsobuje?

Virus Zika se přenáší prostřednictvím komárů "Aedes aegypti" a způsobuje onemocnění, které je velmi podobné klasické chřipce. K příznakům tak patří teploty, bolesti kloubů, v některých případech se může objevit vyrážka nebo zánět spojivek. Toto onemocnění ale není nijak dramaticky závažné a zpravidla během jednoho týdne odezní. Virus se nešíří vzduchem a uvádí se, že k přenosu může dojít i pohlavním stykem, tedy prostřednictvím spermatu, ale toto není zatím potvrzené, jde jen o spekulaci. Virus napadá muže i ženy, ale právě u těhotných žen závažně ohrožuje plod.

Virus zřejmě zmutoval, nárůst výskytu je dramatický

Během posledního roku se zjistilo, že zejména v Brazílii došlo k obrovskému nárůstu mikrocefalií (těžká vývojová porucha způsobující zastavení vývoje mozku a obvykle i růstu hlavy u lidského plodu). Ve srovnání s rokem 2014 se ukázalo, že nárůst je skutečně alarmující, až dramatický, ze 150 případů na zhruba 3800. Je možné předpokládat, že virus za dosud neznámých okolností v této oblasti zmutoval. Zabránit jeho šíření bude obtížné, vzhledem k výskytu komárů v celých tropech a jejich prakticky neproveditelnému vyhubení.

Amerika zahajuje práci na vývoji očkovací vakcíny

Americký prezident Barack Obama vyzval k urychlenému vyvinutí vakcíny či léku. V zemích Latinské Ameriky se nedávno nakazil jeden Dán i několik Američanů původem ze státu Virginia. Další případy hlásí také Kostarika. Nemoc se obvykle projeví během tří až dvanácti dnů, ne vždy však má typické příznaky. Několik novorozenců nakažených virem zemřelo hned po porodu, v malém procentu tak může být virus pro dosud nenarozené dítě i smrtící.

Země s výskytem viru Zika

Virus Zika je reálnou hrozbou pro celý americký kontinent, vyskytuje se prakticky ve všech oblastech od Mexika po Paraguay. V Africe je to pak Senegal, Burkina Faso, Pobřeží slonoviny, Nigérie, Gabon, Kamerun, SAR a Uganda. Dále pak Thajsko, Kambodža, Filipíny, Malajsie a Indonésie. Ojedinělé případy z Evropy se objevily v Dánsku, Velké Británii a Itálii.

Zdroj: zpravy.idnes.cz (vakcinolog Roman Prymula), www.novinky.cz

Foto: Pixabay.com

Virus Zika je už i v Evropě patří do témat
 • Onemocnění komárem pouze 6 z 30000 mr 05.02.2016 09:33:04

  ZIKA je jen podvrh na očkovací séra na degradaci novorozeňat.!V létě vám ho donesou až do redakce a prodají za 599 dolarů tajně.Nějak se vám pomotala zpráva.Nevíte o čem píšete a opakujete nesmysli po barbarech a provokatérech.To vám média zamlčují!!
  Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila v pondělí (1. února) virus Zika za globální ohrožení zdraví, aniž by poskytla o nemoci příliš podrobností.

  Takže zde jsou některá fakta, dokud nedostaneme více informací.
  Tento sexuálně přenášený virus tu byl asi 69 let a je produktem dvou společností: LGC Group (sídlo v Británii) a ATTC (sídlo v USA).
  Proč nebyl patent na virus Zika a jeho vlastnictví předmětem zpráv v médiích?
  NÁHODA? EPICENTRUM PROPUKNUTÍ ZIKA JE VE STEJNÉ OBLASTI, KDE BYLI V ROCE 2015 VYPUŠTĚNI GENETICKY MODIFIKOVANÍ KOMÁŘI
  Jednou z poboček LGC je LGC Standards.
  A pro úplnost: Virus Zika je komodita, kterou si můžete od ATCC-LGC koupit online za pouhých 599 dolarů.
  Výňatek z diskuse:
  No Luf se nějak vytratil že? Jinak dnes už ve sportu mainstream informoval,že světová zdravotnická instituce varuje svět a doporučuje kvůli viru zrušit Olympíjské hry v Brazílii.To jim založení společenství finačního neotroctví BRISC tolik leží v žaludku,že kvůli tomu takto dětinsky podvádí celý svět a zase se chovají jako muklové- samé intriky.To jsou fakt těžce vygumované mozky sadistických hulvátů,proti nimž se již brzy obrátí celý svět.Jen co vypukne krize a s***** výjde z kurzu.Pak ty knechty veřejně pro radost pověsit a bude vystaráno na mnoho generací.

 • ZIKA Jiri 02.02.2016 18:57:10

  Virus Zika je lez .. opravdu tomu nikdo neveri....
  Další věc, která dál jasně selhává, je jejich schopnost vytvářet masovou paniku, strach a nenávist, jejich tradiční kontrolní nástroje. Jejich poslední pokus, upgrade relativně menšího onemocnění známého jako pandemie Zika viru do zmenšující se dětských hlaviček je tak naprosto falešný, s ničím jiným jako důkazem, než počítačovou grafikou malých dětských hlaviček, že je jen velmi málo skutečných doktorů nebo nemocnic, kteří to berou vážně. Čas na to, pozatýkat kriminálníky a lháře z WHO (Mezinárodní zdravotnická organizace).

  Poslední pokus vytvořit paniku onemocnění může souviset s úsilím vynutit u Billa a Melindy Gatesových postoupit kontrolu nad jejich očkováním a dalšími "zdravotnickými" (eugenickými) činnostmi meritokratickému řízení.

  http://benjamin-fulford-cz.webnode.cz/news/imperium-vraci-uder-tim-ze-chazarska-mafie-zfalesovala-zika-virus-a-negativni-urokova-mira-utoci-padem/

 • něco přes nás přešlo Torák Martin 30.01.2016 09:54:09

  něco silnýho přes nás v pondělí 25 ledna možná i dříveji přes nás přešlo bylo to tak silné tak intenzivní že to pocítili i někteří lide v naší zemi kdy jim opravdu nebylo dobře který jsou citlivé na jaké koliv změny šíří se to vzduchem a opravdu to nabývá své síli a intenzivity lidé můžou se cítit špatně může jim bolet na prsou a můžou pociťovat obrovské nevolnosti dnes 30 v sobotu jeto už slabé ale to vše ještě neskonšilo a nabývá to na intenzitě a síle

  • Re: něco přes nás přešlo yara 30.01.2016 10:53:34

   Nejakej chytrej.......


Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku