Vši doma a ve školkách

Veš dětská cizopasí výhradně na hlavě, v lidských vlasech, kde saje krev. V jiných ochlupených částech těla se nevyskytuje. Šíří se zejména v dětských kolektivech, ve školách a školkách, kde je nutné upozorňovat rodiče na sledování situace u jejich dětí a prohlížení vlasů.

Veš dětská je velká asi 3 milimetry a pomocí silných nohou s drápkem vytváří jakýsi způsob kleští, kterými se drží pevně u kořene vlasu.

Vši a hygiena

Ještě nedávno byl výskyt vší považován za důsledek nedostatečné hygieny u sociálně slabších jedinců. Dnes však víme, že toto platí pouze u jiného druhu tohoto hmyzu, a tím je veš šatní (známá také pod lidovým názvem muňka nebo filcka), která žije ve spodním prádle a na souvisejících částech lidského těla.

Napadení vší dětskou - jedná se o nemoc?

Napadení vší dětskou je onemocnění, které se označuje jako pedikulóza. Tento parazit nepřenáší závažné choroby, jeho výskyt je však velmi nepříjemnou záležitostí. Místa napadená vší nepříjemně svědí, často dochází k dermatitidě, výjimečně lze zaznamenat i lehké zvýšení teploty nebo zvětšení mízních uzlin. V extrémních případech dochází k vypadávání vlasů, popřípadě k alergickým reakcím na vší trus, který je vetřen do drobných poranění. Veš dětská spolehlivě přežívá běžné úkony hygieny a její výskyt by proto neměl být důvodem ke studu dítěte a ani k jeho obviňování z nedostatečného mytí či česání.

Jak se zbavit vší

Účinná likvidace vší spočívá v umytí hlavy speciálním šamponem obsahujícím insekticid. V posledních letech je výběr takového výrobku komplikovanější, protože dochází k rezistenci vší na tyto látky. Dříve se k odstraňování používal petrolej, který však může způsobovat lokální dermatitidy až spáleniny. Mechanické vyčesávání vší a jejich vajíček (hnid) je sice známá a účinná, avšak časově velmi náročná metoda.

Zdroj: wikipedie

Foto: Pixabay.com

Vši doma a ve školkách patří do témat
 • Fifi 27.01.2017 09:09:30

  Taky máme dobrou zkušenost s Liquido Forte. Už po první aplikaci šlo vidět, že jich je míň a opravdu asi po týdnu byly pryč úplně.

 • vikiiinka 26.09.2016 11:00:06

  Ostříhat je sice super řešení, ale když máte doma dvě holčičky s vlásky po pas, to bych jim v životě neudělala! Proto si dám vždycky tu práci a cca týden používáme Liquido Forte. Sérum, potom šampon a pěkně vyčesávat a vyčesávat. Co si budeme povídat, vši jsou běh na dlouhou trať.

 • Vši doma a ve školkách? mr 25.05.2016 17:49:01

  Jednoduše se jich zbavíte lihem.Stačí natřít, počkat, a mrtvé je oddělit od kůže.Hlavu vždy ostříhat do hola.Nic jiného na čisto nepomáhá!!Ty sráhory které vám nabízejí jsou zdraví škodlivé.Víte proč zmizel líh, stojící 60 Kč z drogerií a lékárny na něm parazitují?Protože na 50 ml okradou za 200 Kč! O tom, jak lidé žijí, si netroufám psát.Hrůza.

 • Komentář byl smazán mr 25.05.2016 17:46:42


Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku