Význam osteopatie a její vliv na zdraví

Pro někoho je osteopatie šarlatánstvím, pro někoho lékařskou vědou a pro mnohé je stále neznámým pojmem. Osteopatie se zabývá poruchami kosterní soustavy a v mnohých případech může pomoci.

Význam osteopatie

Osteopatie se zabývá poruchami kosterní soustavy. Podle této vědy jsou nemoci úzce spojeny v chybném držení těla. Napravení kosterního a svalového systému vede k celkovému uzdravení. Osteopatie se zaměřuje nejen na kosti ale i klouby, vazy a ostatní pojivové tkáně. Jemným mechanickým působením napravuje ztuhlé svaly.

Osteopatie a její historie

Za zakladatele osteopatie je považován doktor Andrew Taylor Still. Roku 1894 vypracoval metodu, podle které lze lehkou manipulací vyléčit nemoci a napravit postavení obratlů. Myšlenka osteopatie vychází z přesvědčení, že veškeré nemoci, i ty infekční, jsou důsledkem špatné vzájemné polohy obratlů, které stlačují tepny kolem páteře.

Osteopatie nebo chiropraxe?

Osteopatie je věda, která má blízko k chiropraxi. Jaký je mezi nimi rozdíl? Obě se řadí mezi manuální metody a obě se pohybují na hranici mezi odbornou vědou a alternativní medicínou. Při osteopatii jsou upřednostňovány jemné manipulační techniky, aktivování svalů, masáže. Na rozdíl od chiropraxe se jen zřídka používá páčení.

Dělení osteopatie

Osteopatie se dělí podle svého zaměření na tři obory:

Parietální osteopatie

Nazývána také strukturální osteopatie - je nejstarší částí osteopatie. Zaměřuje se na funkci kostí, kloubů, vazů a svalů.

Viscerální osteopatie

Můžeme se s ní setkat i pod označením viscerální manipulace, viscerální terapie. Orientuje se na vnitřní orgány. Může pomoci, trápí-li nás zažívací potíže, nadýmání, zácpa, pálení žáhy, pooperační jizvy v břišní dutině, menstruační problémy, onemocnění dýchacích cest nebo záněty močového měchýře. Vhodná je i při migréně, chronických bolestech zad a kloubů.

Kraniosakrální osteopatie

Kraniosakrální osteopatie je z oborů osteopatie nejznámější a nejvíce rozšířenou metodou. Orientuje se na lebku, kost křížovou a oblast mezi nimi. Z kraniosakrální terapie a klasické osteopatie se vyvinula kraniosakrální biodynamika.

Vhodná je při léčbě porodních traumat, úrazech hlavy, po operacích, při hyperaktivitě u dětí, při poruchách s učením. Tato terapie je pro všechny - miminka, děti, dospělé i těhotné ženy.

Osteopatie - pro koho je vhodná?

Obecně lze říci, že osteopatie je vhodná pro všechny. Pomůže při rekonvalescenci, fyzických i psychických obtížích, ale dobře poslouží i jako pouhá prevence. Jelikož jde o celostní přístup, je průběh ošetření velmi individuální, ale pokaždé šitý na míru konkrétnímu člověku.

Zdroj: Sysifos.cz

Foto: Pixabay.com

Význam osteopatie a její vliv na zdraví patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • 10.12.2017 20:12 Bércové vředy

  Prosím pěkně, co se vám osvědčilo na bércové vředy ? Babička s tím bojuje docela dlouho a nedaří…

 • 10.12.2017 19:12 Žaludeční vředy

  Je něco, co se vám osvědčilo na žaludeční vředy ?

 • Martina 30.11.2017 18:11 Nevolnost v autě

  No, já to mám právě vyzkoušené, že mě stačí si ten travel gum dát opravdu před jízdou, ale třeba…

 • Lenka 30.11.2017 18:11 Nevolnosti

  Je to hodně individuální. Mě třeba stačí si je dát, až sednu do auta nebo do autobusu :)

 • Alena 29.11.2017 17:11 Bolesti a únava

  Poslední dobou jsem měla problémy s bolestmi kloubů a narazila na flexiharpan. Po chvíli braní se…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku