Význam osteopatie a její vliv na zdraví

Pro někoho je osteopatie šarlatánstvím, pro někoho lékařskou vědou a pro mnohé je stále neznámým pojmem. Osteopatie se zabývá poruchami kosterní soustavy a v mnohých případech může pomoci.

Význam osteopatie

Osteopatie se zabývá poruchami kosterní soustavy. Podle této vědy jsou nemoci úzce spojeny v chybném držení těla. Napravení kosterního a svalového systému vede k celkovému uzdravení. Osteopatie se zaměřuje nejen na kosti ale i klouby, vazy a ostatní pojivové tkáně. Jemným mechanickým působením napravuje ztuhlé svaly.

Osteopatie a její historie

Za zakladatele osteopatie je považován doktor Andrew Taylor Still. Roku 1894 vypracoval metodu, podle které lze lehkou manipulací vyléčit nemoci a napravit postavení obratlů. Myšlenka osteopatie vychází z přesvědčení, že veškeré nemoci, i ty infekční, jsou důsledkem špatné vzájemné polohy obratlů, které stlačují tepny kolem páteře.

Osteopatie nebo chiropraxe?

Osteopatie je věda, která má blízko k chiropraxi. Jaký je mezi nimi rozdíl? Obě se řadí mezi manuální metody a obě se pohybují na hranici mezi odbornou vědou a alternativní medicínou. Při osteopatii jsou upřednostňovány jemné manipulační techniky, aktivování svalů, masáže. Na rozdíl od chiropraxe se jen zřídka používá páčení.

Dělení osteopatie

Osteopatie se dělí podle svého zaměření na tři obory:

Parietální osteopatie

Nazývána také strukturální osteopatie - je nejstarší částí osteopatie. Zaměřuje se na funkci kostí, kloubů, vazů a svalů.

Viscerální osteopatie

Můžeme se s ní setkat i pod označením viscerální manipulace, viscerální terapie. Orientuje se na vnitřní orgány. Může pomoci, trápí-li nás zažívací potíže, nadýmání, zácpa, pálení žáhy, pooperační jizvy v břišní dutině, menstruační problémy, onemocnění dýchacích cest nebo záněty močového měchýře. Vhodná je i při migréně, chronických bolestech zad a kloubů.

Kraniosakrální osteopatie

Kraniosakrální osteopatie je z oborů osteopatie nejznámější a nejvíce rozšířenou metodou. Orientuje se na lebku, kost křížovou a oblast mezi nimi. Z kraniosakrální terapie a klasické osteopatie se vyvinula kraniosakrální biodynamika.

Vhodná je při léčbě porodních traumat, úrazech hlavy, po operacích, při hyperaktivitě u dětí, při poruchách s učením. Tato terapie je pro všechny - miminka, děti, dospělé i těhotné ženy.

Osteopatie - pro koho je vhodná?

Obecně lze říci, že osteopatie je vhodná pro všechny. Pomůže při rekonvalescenci, fyzických i psychických obtížích, ale dobře poslouží i jako pouhá prevence. Jelikož jde o celostní přístup, je průběh ošetření velmi individuální, ale pokaždé šitý na míru konkrétnímu člověku.

Zdroj: Sysifos.cz

Foto: Pixabay.com

Význam osteopatie a její vliv na zdraví patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku