Zalehnutí v uších a skryté nebezpečí

Pracujete v hlučném prostředí, posloucháte hlasitou hudbu a často cestujete letadlem? Potom nejspíš znáte nepříjemný stav, že vám tzv. "zalehne v uchu". Zalehnutí ucha, které trvá déle než týden, se nesmí podceňovat. Pokud trvá opravdu dlouho a prohlubuje se, může se za obyčejným zalehnutím skrývat zánět středního ucha, které znehybní jednu či více sluchových kostiček.

Zalehnutí uší při cestování letadlem

Dá se tomuto nepříjemnému stavu předejít? Pokud jste před plánovanou cestou zdraví, neměli byste pociťovat žádné větší následky. Pozor však dejte, pokud před dlouhým letem prochladnete a máte rýmu, cestu je v takových případech lepší odložit, nebo těsně před letem užít léky doporučené lékařem. Ty pomohou zlepšit fungování sluchové trubice, která zabezpečuje vyrovnávání tlaku mezi hltanem a středním uchem.

Aby při letu nezalehlo v uších

Při cestě letadlem, zejména při přistávání, je dobré žvýkat žvýkačku, nebo cumlat bonbon. Právě nucení polykat podporuje průchodnost sluchové trubice a vyrovnávání tlaku. Pokud vám v uchu přecejen zalehne, zkuste jednoduchý trik, který používají i lidé při seskocích padákem - chytit nos, nadechnout se ústy a vzduch silně fouknout do nosu.

Když profouknutí nepomáhá a zalehnutí ucha přetrvává

Může se stát, že přes všechnu snahu uchu ulevit se to prostě nedaří. Když není zápal rozsáhlý a jde jen o dočasné zneprůchodnění sluchové trubice, postačí pár dní užívat kapky do nosu, které pomohou opuchnutí povolit. Pokud tlak v uších nepovolí do týdne (déle bychom nosní kapky neměli užívat z důvodu návyku), je lepší vyhledat odbornou pomoc. Za zalehnutím v uších se mohou ukrývat choroby střednícho ucha a v horších případech i nádory v nosohltanu.

Pokud je problém jen ve sluchové trubici, propíchne lékař blanku bubínku, aby se vzduch dostal do bubínkové dutiny. Během zápalu, který trvá delší dobu, se začne ve středním uchu tvořit tekutina. V začátcích je řídká a čirá, později zhoustne a omezí pohyb bubínku. Když se zalehnutí komplikuje, může vzniknout až zánět středního ucha doprovázející teplota a bolest. Léčba spočívá v užívání antibiotik a propíchnutí bubínku pro uvolnění nahromaděného hnisu.

Další příčiny náhlého zalehnutí

Za náhlým zalehnutím se může skrývat i problém ve vnitřním uchu (např. infarkt ucha). Stejně tak tzv. akutrauma, náhlé působení intenzivního hluku (střelba, výbuch, koncerty), dlouhodobá práce v hlučném prostředí, časté poslouchání hlasité hudby přes sluchátka a další.

Foto: Pixabay.com

Zalehnutí v uších a skryté nebezpečí patří do témat
 • Pěkně 21.04.2016 00:46:25

  Pěkně

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Evelína 16.01.2018 09:01 Ucpaný nos

  Ano to je ono. JJ i pro dospělé, mají spreje pro všechny věkové kategorie. A vážně to pomáhá. Ma…

 • Kaja 11.01.2018 09:01 Ucpaný nos

  Evelino, to je ono? http://www.sterimar.cz ? Používáte i pro vás dospělé,jo?

 • Evelina 09.01.2018 11:01 Ucpaný nos

  Na rýmu at je jaká koli, tak doporučuji STÉRIMAR.Je to tlakové nádoba dostane se i do dutin.…

 • Alena 31.12.2017 15:12 Bércové vředy

  jojo, to je pravda . med medymanuka na tohle opravdu pomáhá, děda ho bral a stále bere a nemá…

 • Pavel 28.12.2017 01:12 Bolesti a únava

  Dobrý večer. Nedávno jsem četl o zcela nové revoluční pomůcce na cvičení, tvaruje postavu a…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku