zdroj: pixabay.com
Nemoci trávicího ústrojí

Zápach z úst u dětí i dospělých - co jej způsobuje a jak se ho zbavit?

Veronika Tůmová
19.03.2019

Halitóza neboli zápach z úst se může týkat každého z nás, aniž bychom o tom věděli. Jde o citlivou záležitost, ke které je potřeba přistupovat s ohleduplností a taktem, a to nejen v případě dětí.

Ve většině případů jde o následek nesprávné či zanedbávané ústní hygieny, může se však jednat také o onemocnění chrupu, kouření, důsledek drastické diety, zánět v ústní dutině nebo problém v oblasti trávicího systému.

Nedostatečná ústní hygiena může za většinu případů halitózy

Nedostatečná nebo špatně provedená ústní hygiena nemusí být jedinou příčinou halitózy, ale je přesto nejčastější. Pokud máme špatné návyky a ústní hygienu provádíme dlouhodobě nedostatečně, zůstává na zubech ze zbytků jídla a nečistot zubní povlak tvořený bakteriemi, což má brzy za následek právě ten nepříjemný zápach, který začne být dříve či později i společenským problémem.

Zánět dásní či zubní kaz - nemusí bolet, ale je cítit!

Zánět dásní - gingivitida, je další z projevů špatné hygieny v ústech. Je způsoben bakteriemi, které se hromadí v mezizubí, pod dásněmi atd. Zápach z úst je však v tomto případě to nejmenší, protože neléčená gingivitida dříve či později přerůstá v parodontitidu - onemocnění dásní a kosti. Dalším důsledkem nevalné péče o ústní hygienu je zubní kaz, který ani nemusí bolet, ale časem může být z úst cítit. Tentokrát jde o rozklad bílkovin v ústech. Bakterie důsledně ničí zubovinu a dávají tak vzniknout infekci.

Když nás bolí zuby a dásně

Aromatická strava voní na talíři, ne z vašeho dechu

Pokud si libujete v kořeněných jídlech, máte rádi aromatické koření a česnek, může být i toto zdroj vašeho problému s ústním zápachem. Tyto látky se rozloží a vzniklé bakterie se dostanou do krevního řečiště a dále do plic, což má pak vliv na odér dechu. Je nutné o to víc dbát na správnou ústní hygienu, a to pokud možno ihned nebo co nejdříve po jídle.

Co možná nevíte o medvědím česneku

Sliny čistí ústa, která potřebují dostatek tekutin

Sliny pomáhají čistit ústa a odstraňovat částice způsobující pachy. V případě, kdy je jejich produkce snížená, jako například v noci během spánku, nemohou sliny tyto částice odstraňovat, což se projevuje zvýšeným zápachem. Chronické sucho v ústech ale může být také důsledkem potíží se slinnými žlázami a jiným onemocněním. Zvýšený přísun tekutin a dostatečný pitný režim je v tomto případě velmi důležitý.

Tělesné procesy při dietách a hladovění

Držíte přísnou dietu? Často se poněkud trápíte hlady? Vedlejším účinkem hladovění, drastické diety nebo diety s nízkým příjmem sacharidů může být právě zápach z úst. Je to tím, že vaše tělo je nuceno štěpit tuky, přičemž vznikají chemické látky zvané ketony. Ty způsobují, že váš dech najednou nepříjemně zapáchá, což můžete změnit a odstranit jedině změnou stravy.

Zinek pro imunitu i proti bakteriím

Dlouhodobý zápach z úst či popraskané koutky – to může být i známkou toho, že máte v těle nedostatek zinku. Zinek posiluje imunitu, neutralizuje mikroby a zabíjí bakterie v ústech, tedy účinně brání vzniku zánětu. Proto bývá často obsažen v ústních vodách, můžete ho však tělu dodat i jinak. Najdete ho v dýňových semenech, masu, meruňkách, ořeších nebo obilných klíčcích. Pomoci může také syrová zelenina a ovoce. Především jablka, mrkev, ředkvičky a kedlubny jsou pro čistotu zubů přínosné, protože pomáhají odstraňovat zubní plak.

Aceton v dechu dětí

Zápach acetonu v dechu dětí se může vyskytovat v případě neléčené cukrovky, ale také může jít o zánět v ústech. V neposlední řadě však může být důvodem také intolerance fruktózy. Přesnou diagnózu by měl vždy určit lékař, proto se na něho při jakémkoliv podezření bez váhání obraťte. Pokud je cítit aceton v dechu dospělé osoby, může jít o náběh na cukrovku stejně jako o příznak poškozené slinivky.

Cukrovka u dětí

Zdroj: Maminka.cz, Mojezdravi.cz, Paradontax.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Hádka s partnerem? Jak ji vést a jak dojít k usmíření podle znamení horoskopu
Zdravý životní styl už vám nemusí dělat díru do rozpočtu, zkuste naše tipy!

Další články

Jíte dostatek vlákniny?
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Jíte dostatek vlákniny?

04.03.2019

Ačkoliv se doporučení jednotlivých organizací ohledně doporučeného denního příjmu vlákniny liší, nejčastěji se setkáváme s minimálním doporučeným množstvím 25 - 30 g, někdy dokonce ...