Zázvor pomáhá, ale může i ublížit!

Zázvor je v těchto studených dnech, kdy nás každou chvíli potrápí rýma, kašel a jiná forma nachlazení, velmi oblíbený. Je to koření s výraznou chutí a vůní, které nám zpestří a provoní například chuť čaje, stejně jako med a citron. Tato kombinace je teď v zimě naším častým životabudičem. Kdy však může být zázvor na škodu?

Zázvor má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Pomáhá také při žaludečních, cestovních a těhotenských nevolnostech. Pomáhá léčit rýmu a příznaky chřipky. Snižuje také cholesterol, stimuluje krevní oběh a podporuje redukci váhy. Zpomaluje údajně i některé druhy rakoviny. Přesto má však i mnoho vedlejších účinků.

Zázvor proti neduhům i pro obohacení vaší kuchyně

Zázvor není sice na první pohled nijak zajímavý ani atraktivní, o to víc však v sobě ukrývá. Zázvor se stane vaším věrným pomocníkem proti všemožným zdravotním potížím a neduhům. Jeho původní domovinou je patrně Čína a Indie, avšak i nám Evropanům jsou pozitivní účinky tohoto kořenu známy již po celá staletí. Díky své výrazné chuti a skvělému aroma je zázvor významným zpestřením mnoha pokrmů. Velmi často se používá jako koření, je dokonce i součástí kari nebo koření do perníku. Zázvor prokazatelně svědčí žaludku i ledvinám, jak známo, pomůže při chřipce, a to dokonce i té střevní.

Co se skrývá za chutí, vůní a účinky zázvoru?

Intenzívní vůni dodávají zázvoru především esenciální oleje, dále obsahuje také řadu důležitých vitamínů - A, B1, B2, C, E, minerální látky - sodík, fosfor, draslík, hořčík, vápník a železo. Zázvor obsahuje také gingerol, který stojí za jeho typickou pikantní až ostrou chutí. Tato látka se dá přirovnat ke kapsaicinu, látce, kterou najdeme také v chilli papričkách. Tepelnou úpravou se gingerol změní na zingeron, který má své využití v potravinářství, ale také v kosmetickém průmyslu při výrobě parfémů.

Zázvor - kdy představuje riziko?

Konzumace zázvoru může některým lidem přivodit mírné nežádoucí účinky, jako je například pálení žáhy, průjem či žaludeční potíže. Některé ženy uvádějí v souvislosti s užíváním zázvoru i delší menstruační krvácení. Je-li zázvor aplikován na kůži, může ji nepříjemně podráždit. Někdy se nedoporučuje konzumace zázvoru v těhotenství, zázvor může mít údajně negativní vliv na plod a pohlavní hormony. Mnohé studie však prokázaly, že zázvor je bezpečný lék proti ranní nevolnosti, aniž by došlo k poškození dítěte. Existuje riziko předčasného porodu i nízké porodní hmotnosti dítěte, nemůžeme zcela vyloučit ani možnost zvýšeného rizika krvácení, takže někteří odborníci nedoporučují jeho užívání. Stejně jako u jiných léků během těhotenství je i v tomto případě důležité zvážit výhody proti rizikům. Před použitím zázvoru v době těhotenství je velmi důležitá konzultace s lékařem. Nemáme bohužel dostatek poznatků a důkazů o bezpečnosti používání zázvoru po porodu, během kojení. Vysoké dávky zázvoru mohou také dle některých tvrzení zhoršit určité formy srdečních onemocnění.

Zdroj: Magazinobydleni.cz, Elegantnibydleni.cz, Wikipedie.cz, Ceskaordinace.cz

Foto: Pixabay.com

Zázvor pomáhá, ale může i ublížit! patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Kaja 18.01.2018 10:01 Ucpaný nos

  jj hele už jsem pro to byla v lékárně, přesvědčilo mě i to, že to vydrží prý dlouho...nemusí se to…

 • Evelína 16.01.2018 09:01 Ucpaný nos

  Ano to je ono. JJ i pro dospělé, mají spreje pro všechny věkové kategorie. A vážně to pomáhá. Ma…

 • Kaja 11.01.2018 09:01 Ucpaný nos

  Evelino, to je ono? http://www.sterimar.cz ? Používáte i pro vás dospělé,jo?

 • Evelina 09.01.2018 11:01 Ucpaný nos

  Na rýmu at je jaká koli, tak doporučuji STÉRIMAR.Je to tlakové nádoba dostane se i do dutin.…

 • Alena 31.12.2017 15:12 Bércové vředy

  jojo, to je pravda . med medymanuka na tohle opravdu pomáhá, děda ho bral a stále bere a nemá…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku