Zdravotní sestra a její poslání

Zdravotní sestra je většinou první člověk, se kterým jsme v kontaktu při narození, často bývá prvním chápajícím člověkem před lékařem, který vyslechne naše bolesti, také bývá naším pomocníkem v dobách pro nás nelehkých, co se povětšinou zdravotního stavu týká, a to zejména v nemocnicích, zdravotních ústavech a zařízeních. Mnohdy nás též vyprovází z tohoto světa.

Zdravotní sestry a trocha historie

V roce 1820, v měsíci máji, se v italské Florencii do vlivné a vzdělané šlechtické anglické rodiny narodila v pořadí druhá dcera - Florence Nichtingalová. Tato žena se o pár let později zapsala do historie světového ošetřovatelství. Zapůsobila zejména obrovským a nefalšovaným sociálním cítěním, snahou pomáhat a neutuchající vlastní pílí. Neskutečně ovlivnila směr a pokrok ve zdravotní péči, věnovala se nejen praxi, a to i přes počáteční nesnáze, protože nebylo obvyklé, aby ženy z urozených rodů pracovaly a ženy dokonce vůbec nezastávaly tuto pozici ošetřovatelek, která byla původně určena pouze mužům. Florence Nichtingalová napsala neskutečných zhruba 200 odborných knih, nespočet článků a dalších textů a založila dokonce i první ošetřovatelskou školu. Význam této ženy je tedy neoddiskutovatelný.

Porod - první hodina s dítětem je velmi důležitá

Jak je to se zdravotními bratry?

Jak již bylo zmíněno v úvodu, původně dominovali v tomto oboru muži. To se zcela obrátilo a dnes tvoří muži v ošetřovatelské práci pouhá 2 %.

Zdravotní sestry a jejich poslání

Stát se zdravotní sestrou (nebo bratrem) neznamená jen vystudovat střední, vyšší nebo dokonce vysokou školu. Být zdravotní sestrou je poslání a ne všichni jsou pro toto povolání vhodní. Zdravotní sestra nebo bratr musí mít vysokou hranici soucítění, pochopení, trpělivosti, empatie, vlídnosti, lidskosti a samozřejmě také v neposlední řadě odborných znalostí a nabytých zkušeností.

Sestra je často uveřejňována na vyšších žebříčcích společenského postavení, v praxi to tak ale většinou není a tohle povolání je dosti podceňované. Přesto se sestry musejí celoživotně vzdělávat, mají velkou zodpovědnost a jsou v neustálém presu. Zdravotní sestra je pro mnohé pacienty jediným styčným bodem mezi nemocnicí a okolním světem. Neměla by být nervózní nebo podrážděná, i když to vždy není snadné. A o tom je právě to poslání sloužit lidem.

Jak si zachovat duševní zdraví a pohodu?

Česká asociace sester

Česká asociace sester je největší odborná profesní organizace sester a dalších zdravotnických pracovníků, která hájí zájmy a pozici profese sester v České republice. Na počest narození Florence Nichtingalové si v tento den, tedy 12. května, připomínáme Mezinárodní den sester. Ve světě se tento den slaví již od 70. let 20. století, u nás se tato tradice ujala až v 90. letech minulého století.

Foto: Pixabay.com

Zdravotní sestra a její poslání patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde
 • Hurá do lesa na houby

  Hurá do lesa na houby

  Ke konci prázdnin, kdy už se děti začínají těšit na školu, se naše lesy opět plní houbaři. Začíná podzimní sezóna plná hřibů, bedlí i babek. Chopte se košíku a zkuste své štěstí.

 • Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa na talíři - recepty, které musíte vyzkoušet!

  Cuketa - velmi tvárná a zdravá zelenina, která se dá připravit na tisíce způsobů a dokáže zpestřit každý jídelníček. Její sezóna právě vrcholí, proto vám přinášíme tipy na ty nejlepší cuketové pokrmy.Zdravě.cz na Facebooku