Známé i méně známé choroby způsobené přenosem od klíšťat

Ještě ani nezačaly letní prázdniny a aktivita klíšťat je na svém vrcholu. Stejně jako sama nemoc, ani klíště, jejich přenašeč, si nevybírá. Přinést si je můžete ze zahrady, kde pečlivě a pravidelně sečete trávu, ale i z parku a lesa.

Infikovaných klíšťat přibývá a vážných nemocí, které mohou způsobit, je hned pět. Kromě encefalitidy a boreliózy, které obvykle známe, si povíme i o těch méně zmiňovaných.

Nemoci způsobené přenosem z infikovaných klíšťat

V současné době nám bezesporu hrozí pět závažných chorob, které na nás může přenést infikované klíště. Na všechny tyto choroby si můžete nechat klíště, pokud je správně a celé vytáhnete, za poplatek otestovat. Nemoci, které klíště přenáší, jsou - lymská borelióza, klíšťová encefalitida, ehrlichioza, babesioza a bartoneloza.

Borelióza - zákeřná a těžko léčitelná

Tato nemoc je způsobena mikroby a projevuje se většinou červenou skvrnou v místě přisátí klíštěte, dále pak horečkou, nevolností s nucením na zvracení a únavou. Mezi příznaky patří také bolesti hlavy, deprese, bolest svalů či kloubů a charakteristická prstencovitá vyrážka. Zhruba u čtvrtiny nakažených se tyto příznaky nemusí projevit, ale rovnou přechází do těžko léčitelné chronické formy, kdy pacient bojuje s postižením kloubů a šlach, napadením nervové soustavy či dalších orgánů.

Borelioza aneb když se přisaje klíště

Klíšťová encefalitida - jediná nemoc, proti které máme očkování

Tentokrát jde o virové zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan. Je to zatím jediné onemocnění, proti kterému existuje vakcína. V první fázi nemoc připomíná lehkou chřipku, následuje období bez příznaků, během kterého někdy může dojít i k uzdravení. Druhá fáze se projevuje krutými bolestmi hlavy a příznaky o poškození nervového systému, objevují se závratě, poruchy spánku, nevolnosti, světloplachost. Klíšťová encefalitida může v některých případech zanechat i trvalé následky, mezi které patří obrny horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese. K úmrtí dochází však pouze výjimečně.

Klíšťová encefalitida - podceňované nebezpečí

Ehrlichióza - horečnaté onemocnění bílých krvinek

Ehrlichiózu způsobuje bakterie, která proniká do bílých krvinek a snižuje tak jejich obrannou funkci. Pro ehrlichiózu je typický snížený počet bílých krvinek, což potvrdí krevní testy. K úporné bolesti hlavy se přidá i bolest svalů, horečka a zimnice s třesavkou. Někdy pak i nevolnost a zvracení.

Babesióza - riziko pro jedince s oslabenou imunitou

Je to onemocnění ohrožující především pacienty se sníženou imunitou a také s odebranou slezinou. Způsobuje ho prvok napadající červené krvinky. Nové poznatky o babesióze ukazují, že toto onemocnění je v současnosti spíše přehlíženo, ale že jeho výskyt a závažnost je značně vyšší, než se doposud předpokládalo. Babesie nejsou bakterie, jako je tomu u borelií. Jsou to jednobuněční paraziti potřebující savce a klíště. Napadají nejrůznější domácí zvířata, ze kterých se mohou přenést na člověka.

Bartonelóza - nemoc chovatelů koček a psů

Bartonelózu způsobují bakterie, které na člověka může přenést klíště nebo blecha z koček a psů. Proto také nejčastěji postihuje právě chovatele koček, ale nejen ty. Napadá i pacienty s oslabenou imunitou, u kterých může mít velice závažný průběh. Mezi počáteční příznaky patří horečka, bolesti hlavy a netypická vyrážka připomínající těhotenské strie. Přidávají se oteklé uzliny a nakažení mohou pozorovat různé neurologické problémy.

Zdroj: Kliste.cz, Klistova-encefalitida.cz, Hobby.idnes.cz, Wikipedie.cz

Foto: Pixabay.com

Známé i méně známé choroby způsobené přenosem od klíšťat patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nemoci a léčba

 • Jarka 04.03.2018 23:03 Posílení imunity

  Wobenzim ok, ale kvuli jeho cene bych do doporučila jen při nějakých etra potížích, třeba po…

 • Honza 28.02.2018 16:02 samoplatce magnetická rezonance

  Martino, v prvé řadě odejděte od odborného lékaře k nějakému jinému. Poptejte se známých i…

 • Klára 28.02.2018 10:02 Ucpaný nos

  Ahoj všem :) Já teda musím říct, že mě se na ucpaný nos osvědčily pouze nosní kapky, a to Nasivin.…

 • 28.02.2018 09:02 Lupénka

  Bez vyřešení základní příčiny lupénky nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • 28.02.2018 07:02 Fibromyalgie

  Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku