zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Zánět a jiná onemocnění kyčelního kloubu u dětí

Veronika Tůmová
07.05.2024

Kyčelní kloub je v dětském věku náchylný k řadě onemocnění, některá z nich mohou dokonce znamenat i jeho trvalé a závažné poškození. Jejich poranění nebo onemocnění mohou negativně ovlivnit celkový vývoj dítěte. Špatné pohybové návyky, které vznikly na základě bolesti nebo jiného omezení v kyčli, mohou mít pak v pozdějším věku za následek například bolesti beder, kolen a podobně.

Další podobná a neléčená onemocnění mohou být příčinou předčasného vzniku artrózy kyčelního kloubu. Proto je důležité přistupovat k jejích léčbě s důsledností a trpělivostí. Kyčelní klouby jsou velice důležitým kloubním spojením našeho těla a je třeba dbát o jejich zdraví. Příčinou bolestivosti v kyčelním kloubu může být infekční coxitida, osteomyelitida, Perthesova choroba, borelióza, revmatické onemocnění, hematologické onemocnění nebo i nespecifický střevní zánět. 

Příznaky problému v kyčelním kloubu

Dítě si může stěžovat na bolest v kyčli, stehně nebo koleni, kulhá nebo se nemůže na danou končetinu postavit. Dítě například při hraní často vyhledává úlevovou polohou. Může být večer naprosto v pořádku, ráno se však probudí a kulhá. Léčba může zahrnovat klid, fyzikální terapii a v některých případech i operační zákrok. Důležité je co nejdříve identifikovat a léčit příčinu onemocnění, protože správná léčba může pomoci zabránit komplikacím, jako je například rozvoj artrózy a zajišťuje lepší funkci kyčelního kloubu v dospělosti. 

Bolestivý výpotek a punkce

Bolest v kyčli se může dostavit i několik dní po odeznělé viróze. Výpotek je dobře patrný při ultrazvukovém vyšetření a obvykle se za několik dní vstřebá. Je-li však na ultrazvuku patrná i jeho náplň, je dobré provést punkci. Jednak se dítěti uleví – kyčelní kloub má velmi malý vnitřní prostor, náplň i několika mililitrů je velmi bolestivá, další výhodou punkce je získání materiálu pro další vyšetření (kultivační, mikroskopické či biochemické). 

Léčba zánětu v kyčelním kloubu

Léčba vyžaduje časté odpočívání a klid na lůžku, omezenou chůzí, analgetika, výše zmíněnou punkci kloubu, po níž se stav většinou do několika minut zlepší. Hospitalizace může být nezbytná v případě zvýšených teplot nebo laboratorních známek zánětu. Pobyt v nemocnici pak pomůže vyloučit některou ze závažnějších a výše zmíněných příčin. Zhruba po týdnu by pak dítě mělo být schopné chodit. U déle trvajících bolestí kyčle je třeba v první řadě myslet na Perthesovu nemoc, jejíž průběh může být dlouho nenápadný. U horečnatých stavů s výpotkem v kyčli je nutné vyloučit infekční zánět kloubu.

Perthesova choroba

Perthesova choroba je ortopedické onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje u chlapců ve věku 4 až 8 let a postihuje právě kyčelní kloub. Základním problémem Perthesovy choroby je dočasná ztráta krevního zásobení do hlavice stehenní kosti, která vstupuje do kyčelního kloubu. V důsledku tohoto nedostatečného krevního zásobení začne tato část kosti odumírat, což vede k jejímu oslabení a deformaci.

Vývojová dysplazie kyčelního kloubu 

Jedná se o jedno z nejčastější onemocnění kyčelního kloubu u dětí. K rozvoji této poruchy může dojít ještě před narozením, ale i po narození dítěte. Vývojová dysplazie kyčelního kloubu je porucha ve velikosti, tvaru, orientace nebo uspořádání hlavice stehenní kosti, její jamky nebo obou částí kloubu současně. Nevyvinutá, mělká jamka může vést k polohové nestabilitě, částečnému posunu mimo kloub nebo až úplné luxaci neboli vychýlení hlavice stehenní kosti. 

Zdroj: ortopedickeoperace.czortoweb.cz

Autor: Veronika Tůmová

Seboroická dermatitida – jak se liší od ekzému a co na ní zabírá?
Zápis a nástup dítěte do státní mateřské školky

Další články